EU má problém

Všechno nasvědčuje tomu, že Evropská unie má problém. Tedy, ne první a určitě ne poslední. Ale docela aktuální. 

 

 

 

 

 

Týká se dalšího pokračování sankcí vůči Rusku v návaznosti na vývoj na Ukrajině. Víkendový summit v Bruselu sice uložil vypracovat návrh dalších sankcí, ale jak to s nimi nakonec bude, to se teprve ukáže. Zdá se, že se postupně formuje skupina členských zemí Evropské unie, které dosavadní ukrajinskou politikou Unie nejsou příliš nadšené. Toto ne-nadšení má samozřejmě různé podoby. Od Francie, která sice slovně sankce podporuje, ale pokračuje v prodeji vrtulníkových lodí Rusku, přes lavírující Německo až po slovenského premiéra Fica. Ten s otevřeností sobě vlastní prohlásil, že použije práva veta, pokud zjistí, že další sankce jdou proti slovenským zájmům. A podotkl, že si sice váží pana Porošenka, který na summitu v Bruselu vystupoval, ale že by nebylo od věci dostat i jiné informace o situaci na Ukrajině.

Ač nepatřím k obdivovatelům Bohuslava Sobotky, musím mu přiznat značnou politickou prozíravost, když na závěrečné tiskové konferenci v Bruselu zaujal podobné – byť ne tak ostré – stanovisko jako jeho slovenský kolega. Sluší se k tomu dodat, že kriticky se na sankce dívá i rakouský kancléř Faymann, nemluvě o maďarském premiéru Orbánovi.

Bude teď zajímavé sledovat další vývoj, zejména z pohledu pochvaly EU, které se za další potenciální přijetí protiruských sankcí dostalo Bruselu z Washingtonu. Nepochybně se rozžhaví diplomatické kanály, které budou „pochybujícím“ vysvětlovat, jak na vše správně nahlížet. Očekávatelné je také, že ruská média blízká vládě vzpurné členy EU s ochotou citují. Argumenty „vzbouřenců“ jsou přitom dost neprůstřelné: Zatím se ukazuje, že sankce nezabírají, takže by možná bylo účelné jejich účinnost – než budou zavedeny další – posoudit. Pomineme-li přímé obchodní dopady na vyhlašovatele, které jsou dost zjevné.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 03 Září 2014 10:12 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB