Velký byznys odmítá sankce proti Rusku

Dvě významné americké lobbistické skupiny veřejně napadly Obamovu politiku vůči Rusku a odsoudily další případné sankce, neboť tento postup ohrožuje zájmy amerických firem i zaměstnanost. 

 

Americká obchodní komora a Národní asociace průmyslu dnes publikovaly v New York Times, Financial Times, Wall Street Journal a dalších denících inzerát, v němž varují, že další sankce proti Rusku kvůli Ukrajině ve svém důsledku jen poškodí obchodní zájmy americké strany.

Viceprezidentka Národní asociace průmyslu Linda Dempseyová přitom konstatovala, že obě organizace neodmítají sankce jako nástroj politiky, mají ale za to, že v konkrétním případě jednostranné uvalení dalších sankcí nebude fungovat. Přitom hrozí, že byť i jen dočasné sankce z dlouhodobého hlediska těžce poškodí americký vývoz do Ruska. Kromě zhoršení vztahů s Ruskem totiž navýší rizika spojená s exportem a náklady na jeho budoucí financování. Jediným výsledkem sankcí tak bude „zákaz americkým firmám operovat na zahraničních trzích a přenechání tohoto prostoru firmám z jiných zemí“.

Spojené státy a EU možnost uvalení nových sankcí, které by se měly zaměřit na ruský energetický a vojenskoprůmyslový sektor, oznámily ve středu. Teoreticky by se měly týkat i používání amerických technologií při zkapalňování zemního plynu. Yves-Louis Darricarrère, šéf výzkumné a produkční divize francouzského koncernu Total, přitom připustil, že by sankce jeho firmě významně ztížily práci na ruském projektu zkapalňování plynu Jamal: „Ano, americké technologie potřebujeme. Ropný průmysl spočívá v používání technologií z různých zemí po celém světě. Proto namísto konfliktu potřebujeme spolupráci.“

Krátce poté, co se objevily první zprávy o chystaném inzerátu Americké obchodní komory a Národní asociace průmyslu, Barack Obama ustoupil a připustil, že bez podpory evropských spojenců USA jednostranně žádné sankce proti Rusku zavádět nebudou, respektive, že „mohou být odloženy kvůli pozitivním krokům z ruské strany“.

Varování amerických obchodních organizací přišlo v době, kdy americká ekonomika v prvním letošním čtvrtletí v meziročním srovnání propadla o 2,9 procenta, což je největší pokles v tomto období od roku 2009. Výsledek je mnohem horší oproti očekáváním, která v průměru počítala s poklesem HDP o 1,8 procenta.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 26 Červen 2014 14:12 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB