Tymošenková hrozí: Z Ruska nezbude ani spálená země

Na internetu se objevily parodie dopisu, který by mohl napsat Vladimir Putin Baracku Obamovi, a další hacknutý telefonát - tentokrát v něm Julija Tymošenková tvrdím, že je připravena popadnout samopal a jít střelit Putina rovnou doprostřed čela.

Začneme ale dopisem, který koluje na americkém internetu. Jako každá satira přehání, ale o to víc tím zdůrazňuje, že svým postupem v ukrajinské krizi Barack Obama ve skutečnosti jen posílil Putinovo postavení doma. Lze jen těžko uvěřit, že by zrovna to bylo od samého počátku Obamovým cílem, a tak je jen otázkou, zda se jeho snaha ukázat americkým jestřábům tvrdou ruku v zahraniční politice náhodou „jaksi“ nevymkla.
Takže dopis z internetu:


Vážený pane prezidente Obamo,
Bylo mi skutečným potěšením telefonovat si s vámi během minulého měsíce. Jsem Vám opravdu vděčný, že jste tolik času věnoval problémům strategického významu, které ruský národ i mne znepokojují po mnoho desetiletí. Nyní musím říci, že hlavně díky Vaší obětavosti, úsilí a pomoci se některé z našich problémů pohnuly směrem k řešení. Problémů, s nimiž jste nám pomohl, je příliš mnoho na to, abych je mohl v dopise vyjmenovat, a tak bych se chtěl stručně zmínit jen o několika z nich.

1. Děkuji Vám moc za snahu, s níž jste umožnil, aby se neofašistické povstání na Ukrajině dalo vůbec uskutečnit. (Víme, že jste spolu s kolegy tomuto problému věnoval mnoho úsilí a peněz). Financováním snah ukrajinských neofašistů násilně svrhnout zvoleného prezidenta Ukrajiny – pana Janukovyče - jste Vy a Vaši kolegové udělali hodně pro oživení ruských vlasteneckých nálad, sjednocení všech politických sil v Rusku a pro urychlení procesu politického a duchovního sjednocení různorodé ruské společnosti. A z hloubi svého srdce bych rád vyjádřil navíc osobní dík i za to, že jste ze mě udělal nesporného vůdce ruskojazyčného světa.

2. Děkuji moc za to, že jste dokázal navýšit můj politický rating v Rusku na historické maximum. V současné době mě podporuje bezmála 70 procent všech ruských voličů.

3. Zvláštní poděkování Vám patří také za to, že jste mně a ruskému národu ukázal, že Vy – a totéž platí pro americké politické elity obecně - prostě nechcete rozvíjet skutečné partnerské vztahy s novým Ruskem při řešení vzájemně důležitých globálních a regionálních problémů. Zároveň ani Vy, ani Vaši ctění kolegové nemáte než velmi povrchní chápání politických a ekonomických trendů, jimiž prochází Ruská federace, Ukrajina a některé další země světa. Chci vás ujistit, že zmíněné pochopení mě osobně hodně pomáhá v mé každodenní práci při formování politické a hospodářské strategie pro budoucí rozvoj své země, Ruska. S Vaším dovolením bychom této výhody chtěli využít ve svůj prospěch v Evropě, Asii, Latinské Americe a dalších oblastech světa.

4. Děkuji moc za to, že jste prokázal, že vedení Evropské unie a vedoucí evropské země nemají – na Spojených státech - nezávislou zahraniční politiku ani geopolitické strategie. Zároveň jsem pochopil, že Vy a téměř všichni evropští politici dál dáváte přednost zůstat v pohodlné intoxikaci léky, které byly vyvinuté a předepisované za studené války.

5. Díky moc i za to, že mě tlačíte k přeorientování naší zahraniční politiky do Asie, konkrétně k Číně a Japonsku. Lídři těchto zemí mne již informovali, že jsou otevřeni novým vzájemně prospěšným iniciativám, projektům a strategickým průlomům.

6. Děkuji moc za to, že jste mi poskytl příležitost ukázat všem zemím v různých regionech světa, které nejsou spokojeny s politikou USA, že mohou přijít za Ruskem a požádat o pomoc při obraně jejich politických a ekonomických zájmů, které jsou Spojenými státy často diskriminovány. I s Vaší pomocí nyní mnohé země začaly Rusko vnímat jako druhou globální mocnost, která pomalu, ale jistě šplhá na světovou politickou scénu. Nesčetné díky za to, že jste všem ukázal, že jsme pokročili k bipolárnímu světu.

7. Jsem Vám také opravdu vděčný za dodatečné pobídky k urychlení našeho ekonomického rozvoje, ke znásobení našeho úsilí vybudovat diverzifikovanou, moderní a soběstačnou ekonomiku, zejména ve sféře zemědělství a hi-tech. Mimochodem, představitelé našeho vojensko-průmyslového komplexu mne požádali, abych Vám tlumočil jejich zvláštní uznání a poděkování. Nyní totiž budou vyvíjet nové zbraňové systémy s větším zápalem a úsilím.

8. Za sebe, svou vládu – i legislativu – Vám děkuji za to, že jste nás přinutil v rekordním čase rozpracovat a přijmout soubor zákonů umožňujících přijímání nových zemí a území do Ruské federace. Už nějaký čas jsem přemýšlel, jak tento problém vyřešit, ale až vaše úsilí na Ukrajině mi pomohlo tyto právní techniky dokončit a úspěšně otestovat. V případě Krymské republiky zafungovaly dokonale a mohu Vás ujistit, že je v blízké budoucnosti použijeme ještě mnohokrát.
Prosím, neváhejte mi zavolat, pokud máte podobné plány týkající se i jiných sousedních zemí.

9. Děkuji moc za vydání výkonného nařízení, jímž jste zablokoval zahraniční konta a majetky ruských úředníků. Přišlo právě včas. Pomůže mi dokončit implementaci mého Nařízení, které ruským úředníkům a politikům zakazuje mít účty v zahraničních bankách nebo majetky v cizině.

10. A konečně bych Vám rád poděkoval zvláště za to, že jste v očích ruských voličů naprosto znemožnil tzv. „liberální“ politické síly. Důvod takového poklesu jejich popularity je velmi prostý - na rozdíl od 90 procent ruského obyvatelstva mne nepodpořily v přijetí Krymu zpět do Ruska po 60 letech jeho odloučení od vlasti. Ve výsledku nyní mí političtí spojenci i já budeme v nadcházejících letech vyhrávat veškeré volby.

Opravdu Váš
Vladimir Putin

 

Ironie zato zcela chybí v telefonátu symbolu oranžové revoluce a ukrajinské korupce, bývalé premiérky Julije Tymošenkové, s bývalým tajemníkem Národní rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny Nestorem Šufryčem.

  

Rozhovor se odehrál 18. března, krátce poté, co Kreml podepsal s Krymem a Sevastopolem dohodu o připojení. Zatímco Šufryč mluvil o „šoku“, Tymošenková emotivně tvrdí, že „vše zašlo příliš daleko“ a že je tedy „nutné popadnout zbraně a jít natřískat těm Rusákům i s jejich vůdcem“. Tymošenková, která byla teprve nedávno propuštěna z vězení, kde si odpykávala trest za korupci, na nahrávce říká, že „kdyby byla u moci, Krym by nedostali“. Šufryč namítl, že Ukrajina nemá „žádný silový potenciál“ anexi čelit, ale Tymošenková je v ráži: „Použiju všechny své konexe, pozvednu celý svět – jakmile toho budu schopná – abych zajistila…do prdele!…že tam, kde je Rusko, nezbude ani spálená země.“ Zároveň prohlásila, že je připravená „vzít samopal, víš o čem mluvím, a jít střelit toho bastarda (Putina) doprostřed čela.“ Barack Obama nicméně mezitím jakoukoli "vojenskou exkurzi" proti Rusku vyloučil.

Tymošenková pravost rozhovoru potvrdila na svém Twitteru, nicméně s výhradou, že zmínka o osmi milionech Rusů na Ukrajině je sestříhaná, protože ve skutečnosti prý řekla, že Rusové na Ukrajině jsou Ukrajinci.

Julija Tymošenková, přezdívaná „plynová princezna“, stála v letech 2007 až 2010 v čele ukrajinské vlády, v roce 2012 jí soud vyměřil sedm let vězení za překročení pravomocí při uzavírání smluv o dodávkách ruského zemního plynu. Ukrajinská státní firma Naftogaz tím měla přijít o přibližně 170 milionů dolarů.

Majetek Julije Tymošenkové je odhadován na miliardy dolarů. Londýnská advokátní kancelář Lawrence Graham loni v březnu na žádost tehdejší ukrajinské vlády pátrala po zahraničních účtech, na něž ukrajinští politici vyváděli své peníze. Britský deník The Independent před pár dny informoval o dokumentu, z něhož vyplývá, že právníci našli také 85 účtů, které patřily tehdy ještě pro korupci vězněné Juliji Tymošenkové a jejím rodinným příslušníkům, a na nich miliony liber. Pracovníci kanceláře Lawrence Graham prozkoumali 278 bankovních účtů ve 26 zemích a dospěli k závěru, že z objevených 85 účtů byla většina uzavřena, 13 jich je ale stále činných. Peníze na financování aktuální majdanovské „revoluce“ sháněl manžel Tymošenkové i v Praze, kde dostal – v pozoruhodně rekordním čase – politický azyl.

Zákulisí vývoje situace na Ukrajině už v uplynulých týdnech poodhalily hacknuté telefonáty náměstkyně americké ministryně zahraničí Victorie Nulandové, která názor na Unii vyjádřila dnes už slavným "Fuck the EU!", a estonského ministra zahraničí, který šéfku unijní diplomacie informoval, že na Majdanu zabíjeli odstřelovači z řad ukrajinské krajní pravice

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 02 Duben 2014 09:56 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB