Monsanto má právo „kontroly nad životem“, rozhodl soudVernon Hugh Bowman (foto Osgata.org)Nejvyšší soud USA přiznal v pondělí koncernu Monsanto „kontrolu nad produkty života“ a pětasedmdesátiletý farmář z Indiany Vernon Hugh Bowman musí koncernu zaplatit 85 tisíc dolarů za porušení patentových práv -- k osetí svého pole totiž použil semena z druhé generace a nekoupil si od Monsanta semena nová.

Verdikt soudu je přelomový nejen z hlediska soukromého vlastnictví „života“, ale i práv farmářů do budoucna.    

O co v kauze šlo? Vernon Hugh Bowman si koupil osivo pro své sojové pole ze sýpky, kde je zboží levnější než čerstvě zinženýrovaná semena od Monsanta a obvykle se používá spíš pro krmení dobytka než pro setbu. Semena, která Bowman koupil, ale byla namíchaná, neoznačená a byla mezi nimi i semena vzešlá ze značky Roundup Ready od Monsanta.

Soud nyní rozhodl, že Bowman porušil zákon, a to tím, že použil semena vzešlá přirozenou cestou z původně patentovaného produktu – neboť Monsanto farmářům zakazuje uchovávat či používat semena původem ze svých geneticky upravených produktů. Místo toho nutí farmáře kupovat si každý rok nová semena.  

Bowman argumentoval tím, že smlouvu s Monsantem dodržoval a každý si rok si poctivě od koncernu kupoval produkty, ale pro riskantnější plodiny na konec sezóny už si vysoké ceny Monsanta nemohl dovolit. Bowmanův právník vyjádřil názor, že patent Monsanta se prostřednictvím přirozené reprodukce semen „vyčerpal“ a na jejich druhou generaci se už nevztahuje. „Pokud nechtějí, abych semena kupoval ze sila,“ prohlásil Bowman před soudem, „tak ať Kongres schválí zákon, který mi to zakáže.“ Soud mu nicméně svým verdiktem dal jasně najevo, jak bláhovým je takový názor v současném světě ovládaném korporacemi.

Související: V USA přijat „zákon na ochranu Monsanta“

Při zahájení procesu Monsanto vs. Bowman deník LA Times letos v únoru položil řečnickou otázku: „Měl by mít někdo, nebo nějaká korporace, kontrolu nad produkty života?“ A pokračoval: „Logika Monsanta je znepokojující pro ty, kdo si myslí, že je přirozené replikovat semena a všechny živoucí věci vůbec, ať už jsou patentované nebo ne. Tvrzení Monsanta, že má práva na vlastní replikaci přírodních produktů, by mělo vyvolávat obavy. Semena, na rozdíl od počítačových čipů například, jsou zásadní pro život. Pokud lidem odepřete počítačový čip, hladovět nezačnou. Pokud jim odepřete semena, důsledky jsou mnohem hrozivější.“

Únorová data amerického Střediska pro potravinovou bezpečnost (CFS) konstatují, že tři velké korporace ovládají více než polovinu globálního komerčního trhu s osivy. Ve výsledku tak například jen cena osetí jednoho akru sóji mezi lety 1995 a 2011 vzrostla o 325 procent. Podle agentury AP 90 procent amerických sójových farem používá semena Roundup Ready od Monsanta, která se na trhu poprvé objevila v roce 1996.

Indická filosofka a aktivistka Vandana Shiva nedávno na portálu Common Dreams poznamenala: „Fakt, že Monsanto kontroluje sektor semen v Indii, stejně jako po celém světě, je znepokojivý. Právě to dnes spojuje sebevraždy rolníků v Indii s farmáři v Kanadě, kauzou Monsanto vs. Bowman v USA nebo farmáři v Brazílii, kteří žalují Monsanto o 2,2 miliardy dolarů za neférové vybírání autorských poplatků. Prostřednictvím patentů na osiva se Monsanto stalo „bohem nad životem“ na naší planetě, který od farmářů, prapůvodních šlechtitelů, vybírá peníze za obnovování života.“

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 13 Květen 2014 14:39 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB