Téma

Bedřich Stehno: V poezii je síla lidskosti

Bedřich Stehno: V poezii je síla lidskosti

Středa, 25 Duben 2018 06:35 Michal Černík

 

Přestali jsme rozlišovat, co je hodnota, a namísto toho jsme se naučili přijímat masovou kulturu, která je zbavená etických i estetických norem. Taková kultura proto ani poezii nepotřebuje, vytěsnila ji na samý okraj literatury, kultury a zájmu veřejnosti. Poezie se ocitla v izolaci, stala se obětí nejen peněz a masové kultury, ale svůj podíl na tom mají i média, nakladatelé, knihkupci a nakonec i čtenáři. Často jsme svědky velmi pomýleného chápání hodnotových kritérií, kdy se i grafomanství vydává za poezii.

Chvála setkávání – Jaroslav Med (19. 4. 1932 – 14. 2. 2018)

Chvála setkávání – Jaroslav Med (19. 4. 1932 – 14. 2. 2018)

Středa, 18 Duben 2018 07:13 Zdeněk A. Eminger

 

Jdu po chodbě Katolické teologické fakulty v Praze. Je ticho. Jen občas zazní z poslucháren nějaké vážné, naléhavé slovo. Slyším kroky a typické zakašlání. Je mi jasné, jako ostatně už tolikrát, že tohle setkání bude krásné. Zpoza rohu se objevuje postava starého muže s bílým plnovousem a tváří jako z Pourratových románů, která vás přiměje k úsměvu. Než ho stačím pozdravit, je tu jeho hlasité a nezapomenutelné: „Nazdárek! Jak je?“ A pak už se scénář opakuje. „Dobrý den, pane doktore, jak se máte?“ S úsměvem malého chlapce odpovídá: „Ale, stojí to za starou bačkoru.“ 

Úvahy o  samizdatu (seriál Spisovatelé a doba)

Úvahy o samizdatu (seriál Spisovatelé a doba)

Středa, 24 Leden 2018 07:06 Michal Přibáň, Michal Jareš

Pojem samizdat, kdysi tajemný a nebezpečný, v generačně obměněné kulturní veřejnosti pětadvacet let po pádu komunistického režimu víceméně zdomácněl. Nejčastěji se přitom užívá ve svém obecném historickém významu: zahrnujeme pod něj texty, které kdysi bývávaly opisovány na psacím stroji a rozšiřovány s obavami z možné (často uskutečněné) represe. V běžné komunikaci však nebývá čas na jemná historická upřesnění.

Případ agenta Chrudimského

Případ agenta Chrudimského

Úterý, 16 Leden 2018 09:20 David Hertl

 

Česká literatura druhé poloviny dvacátého století, to nejsou jen prorežimní autoři angažovaných děl na straně jedné – a zakázaní nebo exiloví spisovatelé na straně druhé. Někde mezi je i pomyslná šedá zóna. Sem patřil i Dušan Hamšík (na snímku s manželkou Hanou).

Pražská kavárna

Pátek, 12 Leden 2018 09:29 Petr Žantovský

 

Fenomén, který je vetknut do titulku, získal v poslední době zcela nový obsah. Může za to pan prezident Zeman a jeho lidé, kteří pojmem „pražská kavárna“ nazývají zhruba stejnou skupinu lidí, pro něž kdysi politolog Bohumil Doležal, pokud mne paměť neklame, jako první zavedl pojem „pravdoláskovníci“.

Wachtel Andrew Baruch: Po komunismu stále důležití? Role spisovatelů ve východní Evropě

Úterý, 09 Leden 2018 08:28 Academia / Nagy

 

Autor vychází ze své akademicky teoretické i vydavatelsky praktické zkušenosti dvou desetiletí, kdy se profesně věnoval literatuře východní Evropy jako překladatel, literární kritik i vydavatel. Studie rekapituluje literární život a roli spisovatelů ve východní Evropě v posledním půlstoletí. 

O spisovatelském řemesle

Pondělí, 08 Leden 2018 09:51 Ján Mičuch

 

To, že spisovatelské řemeslo není jednoduché, že spisovatelství je složitým a těžkým povoláním, se dávno ví. V seriálu vám chceme přiblížit trochu více spisovatele prizmatem doby, ve které žili.

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB