Téma

Literáti vo Vietname – minulosť stále živá?

Literáti vo Vietname – minulosť stále živá?

Středa, 18 Červenec 2018 05:33 Gustáv Murín

Dramatická zmena spoločenského zriadenia u nás spôsobila dramatické zmeny aj v podmienkach literárnej práce. Niekto to už dávnejšie prirovnal k prechodu zo zoologickej záhrady do džungle. A už George Orwell to komentoval výstižným postrehom, že v tej zoologickej záhrad síce vládne zlý dozorca, ale zato každé slovo zaváži. Naopak v džungli si každý hlása na plné hrdlo, čo sa mu uráči, ale v tom hluku mnohohlasov väčšine nie je rozumieť. Je to dilema, ktorá má zaujímavú vietnamskú podobu. (snímek vlevo: Chrám literatury v Hanoji, je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších památek města. Chrám založil v roce 1070 císař Ly Thanh Tong, a je věnován čínskému filozofovi Konfuciovi. O 6 let později zde vznikla univerzita. Svědčí to tradici písemnictví v této zemi – pozn.red.)

Príbeh vietnamského básnika

Príbeh vietnamského básnika

Středa, 18 Červenec 2018 05:08 Gustáv Murín

Tento životný príbeh mi porozprával kolega z PEN International – vietnamský básnik Nguyên Hoàng Bao Viêt. Zvlášť by som ho odporúčal tým, ktorí s takou úžasnou vynaliezavosťou plačú nad osudom slovenského spisovateľa a seba zvlášť.

Literárna reportáž: Gruzínska literatúra formuje politiku krajiny

Literárna reportáž: Gruzínska literatúra formuje politiku krajiny

Pátek, 06 Červenec 2018 06:41 Gustáv Murín

Je to paradox. Literatúre, a poézii zvlášť, sa darí v zlých časoch. Najväčšej pozornosti sa jej dostáva za diktatúr a to aj za cenu prenasledovania a vraždenia jej nositeľov. Už nositeľ Nobelovej ceny básnik Czeslaw Milosz to komentoval slovami: „Keď je celé spoločenstvo zasiahnuté nešťastím ... poézia sa stáva rovnako dôležitou ako chlieb.“

Salman Rushdie: Pravda, lži a literatura

Salman Rushdie: Pravda, lži a literatura

Čtvrtek, 21 Červen 2018 07:02 Salman Rushdie / Newyorker

 

„Což pak třeštíš, třeštíš? Což není pravda pravdou?“ říká Falstaff princi Jindřichovi v Shakespearově hře Jindřich IV. v prvním dějství (angl.  nebo česky).

Bedřich Stehno: V poezii je síla lidskosti

Středa, 25 Duben 2018 06:35 Michal Černík

 

Přestali jsme rozlišovat, co je hodnota, a namísto toho jsme se naučili přijímat masovou kulturu, která je zbavená etických i estetických norem. Taková kultura proto ani poezii nepotřebuje, vytěsnila ji na samý okraj literatury, kultury a zájmu veřejnosti. Poezie se ocitla v izolaci, stala se obětí nejen peněz a masové kultury, ale svůj podíl na tom mají i média, nakladatelé, knihkupci a nakonec i čtenáři. Často jsme svědky velmi pomýleného chápání hodnotových kritérií, kdy se i grafomanství vydává za poezii.

Chvála setkávání – Jaroslav Med (19. 4. 1932 – 14. 2. 2018)

Středa, 18 Duben 2018 07:13 Zdeněk A. Eminger

 

Jdu po chodbě Katolické teologické fakulty v Praze. Je ticho. Jen občas zazní z poslucháren nějaké vážné, naléhavé slovo. Slyším kroky a typické zakašlání. Je mi jasné, jako ostatně už tolikrát, že tohle setkání bude krásné. Zpoza rohu se objevuje postava starého muže s bílým plnovousem a tváří jako z Pourratových románů, která vás přiměje k úsměvu. Než ho stačím pozdravit, je tu jeho hlasité a nezapomenutelné: „Nazdárek! Jak je?“ A pak už se scénář opakuje. „Dobrý den, pane doktore, jak se máte?“ S úsměvem malého chlapce odpovídá: „Ale, stojí to za starou bačkoru.“ 

Úvahy o samizdatu (seriál Spisovatelé a doba)

Středa, 24 Leden 2018 07:06 Michal Přibáň, Michal Jareš

Pojem samizdat, kdysi tajemný a nebezpečný, v generačně obměněné kulturní veřejnosti pětadvacet let po pádu komunistického režimu víceméně zdomácněl. Nejčastěji se přitom užívá ve svém obecném historickém významu: zahrnujeme pod něj texty, které kdysi bývávaly opisovány na psacím stroji a rozšiřovány s obavami z možné (často uskutečněné) represe. V běžné komunikaci však nebývá čas na jemná historická upřesnění.

Případ agenta Chrudimského

Úterý, 16 Leden 2018 09:20 David Hertl

 

Česká literatura druhé poloviny dvacátého století, to nejsou jen prorežimní autoři angažovaných děl na straně jedné – a zakázaní nebo exiloví spisovatelé na straně druhé. Někde mezi je i pomyslná šedá zóna. Sem patřil i Dušan Hamšík (na snímku s manželkou Hanou).

Pražská kavárna

Pátek, 12 Leden 2018 09:29 Petr Žantovský

 

Fenomén, který je vetknut do titulku, získal v poslední době zcela nový obsah. Může za to pan prezident Zeman a jeho lidé, kteří pojmem „pražská kavárna“ nazývají zhruba stejnou skupinu lidí, pro něž kdysi politolog Bohumil Doležal, pokud mne paměť neklame, jako první zavedl pojem „pravdoláskovníci“.

strana 1 z 2

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB