Vatikán chce žalovat autora „zločinné“ knihy


sua-santita knihaVatikán zvažuje právní kroky proti vydavateli i autorovi knihy „Jeho svátost" (Sua Santità), která na základě uniklých dokumentů popisuje mocenské boje a korupci u Svatého stolce, a to spolu s úvahami jeho hlavního bankéře.

Papež Benedikt XVI. už jmenoval komisi kardinálů, kteří mají vyšetřit, kdo z Vatikánu vynesl tajné dokumenty, které vyvolaly skandál, jemuž už se začalo přezdívat „Vatileaks". Důvěrné informace se na veřejnost dostaly letos v lednu a mimo jiné odhalily vnitřní boje mezi nejvyšším duchovenstvem o to, jak by se Vatikán měl podřídit mezinárodním normám proti praní špinavých peněz. Zveřejněny byly ale třeba i dopisy, v nichž druhý nejvyšší správce Vatikánu, monsignor Carlo Maria Vigano, prosí papeže, aby ho neposílal pryč, byť se provalilo, že na nadhodnocených zakázkách pro Vatikán obral Svatý stolec o miliony eur. Carlo Maria Vigano je dnes vatikánským velvyslancem v USA.

Italský novinář Gianluigi Nuzzi nyní skandál prohloubil, když v knize Sua Santità přetiskl důvěrné dopisy a poznámky mezi papežem Benediktem XVI. a jeho tajemníkem, což podle Vatikánu porušuje papežovo právo na soukromí. Podle vatikánského mluvčího je kniha „jasně pomlouvačná" a „nese očividné znaky kriminálního činu".

Gianluigi Nuzzi už v roce 2009 vydal knihu Vatican SpA, v níž se zabýval pochybnými obchody Vatikánské banky. Podklady ke své nové knize prý získal od zdroje zevnitř Vatikánu. Významné pasáže jsou věnovány Ettoremu Gottimu Tedeschimu, řediteli Vatikánské banky, jejíž oficiální název zní L'Istituto per le Opere Religiose (IOR). V soukromých dopisech papeži řeší otázky typu, jak se má Vatikán chovat za finanční krize, nebo jak pro církev uchovat daňové výjimky v době, kdy italská vláda zostřuje svůj boj proti daňový únikům.

Banka se už více než dva roky snaží očistit od podezření, že prala špinavé peníze.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB