UPDATE: Breivik část manifestu opsal od Unabombera a citoval i Václava Klause


kaczynski-unabomberNorský terorista Anders Behring Breivik ve svém tzv. manifestu „ 2083 - Evropské vyhlášení nezávislosti" některé pasáže doslovně okopíroval ze spisů amerického teroristy Teda Kaczynského, který proslul pod přezdívkou Unabomber. Konstatuje to web norského NRK.

Vyšetřovatelům se prý nezdálo, že by byl Breivik schopen napsat patnáctisetstránkový manifest sám, protože by na to prý potřeboval devět let. Při analýze textu pak experti zjistili, že různé části „manifestu" jsou psány různým stylem. Text obsahuje citáty z Maa i Machiavelliho a programové teze si Breivik vypůjčil od Unabombera a například jeho medializované prohlášení, že jeho činy jsou „hrůzné, ale nezbytné", je prakticky totožné se slovy Unabombera, která v roce 1995 napsal ve svém manifestu Industrial Society and it´s Future. Kaczynski v něm vysvětloval, že se k teroru uchýlit musel, aby upoutal pozornost společnosti k tomu, že lidská svoboda je ohrožena technickou modernizací světa.

Unabomber rozesílal bomby poštou v letech 1978 až 1995 a za své terče považoval lidi i organizace, kteří podle něj zodpovídali za technický pokrok. Hon na Unabombera byl jednou z největších akcí FBI, i tak byl ale nakonec dopaden až díky pomoci jeho příbuzných, kteří poznali jeho styl psaní a ideje. Unabomber byl odsouzen k doživotí bez možnosti stýkat se s okolním světem.

Počet Breivikových obětí se zatím ustálil na 93, ale podle všeho to není konečné číslo. Na videu, které Breivik nahrál na YouTube (tam už není, ale lze ho snadno vygooglovat na jiných webech), vyzývá ostatní konzervativce „k obětem" a mimo jiné říká: „Pokud multikulturalistické elity Evropy budou dál odmítat dobrovolně předat politickou a vojenskou moc našim konzervativním revolučním silám, (...) tak bude druhá světová válka ve srovnání s blížícím se masakrem vypadat jako piknik."

UPDATE: Jak uvádí server Novinky.cz, ve své kritice Evropské unie se Breivik v manifestu také dvakrát odvolává na Václava Klause, který včera poslal norskému králi Haraldovi V. kondolenční telegram.

 

K tématu:

Vybrané názory norského teroristy Anderse Behringa Breitvika

„Lovec marxistů" Breivik prý zbraně sháněl i v Praze

Breivik byl dříve členem populistické Pokrokové strany

Terorista Breivik: pilný publicista, sionista a bojovník proti islámu

Bombardéry chudých

UPDATE: Pachatel útoku v Oslu je křesťanský fundametalista

UPDATE: Policie: V Oslu se odehrálo "norské Oklahoma City"

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB