Günter Grass tvrdí, že jaderná velmoc Izrael ohrožuje světový mír


grass gunterNěmecký spisovatel Günter Grass v novém textu zveřejněném v několika světových denících varuje, že Izrael coby údajná jaderná mocnost ohrožuje křehký světový mír. Kritizuje i Německo za prodej vojenské ponorky Izraeli. Čtyřiaosmdesátiletý nositel Nobelovy ceny za literaturu si vytýká, že o tomto nebezpečí dosud mlčel, a zároveň dal najevo připravenost na to, že bude obviňován z antisemitismu.

Grass ve své básni v próze kritizuje politiku Izraele vůči Íránu. "Jaderná velmoc Izrael ohrožuje už tak křehký světový mír," napsal Grass právě v době zvýšeného napětí mezi Izraelem a Íránem. Text mimo jiné otiskly německý deník Süddeutsche Zeitung, americký The New York Times nebo italská La Repubblica.Grass rovněž ostře kritizuje pokrytectví Západu, pokud jde o pravděpodobný jaderný program Izraele. Žádá, aby jak izraelská, tak íránská vláda umožnily "neomezenou a trvalou kontrolu izraelského jaderného potenciálu i íránských jaderných zařízení mezinárodní instancí".Literát dále připomněl nedávnou dohodu o prodeji celkem šesti německých ponorek Dolphin, které mohou nést i jaderné rakety. V poslední době se přitom spekuluje o tom, že Izrael se chystá vojensky zaútočit na Írán, aby mu zabránil v údajné výrobě jaderných zbraní.

Grass se ptá sám sebe, proč si zakázal pojmenovat zemi, která prý už léta tajně disponuje nekontrolovaným jaderným potenciálem. Kdo však toto mlčení prolomí, musí podle něj počítat s trestem. "Obvyklý je verdikt 'antisemitismus'," tvrdí spisovatel, jenž se narodil v dnes už polském Gdaňsku.Izraelské velvyslanectví v Německu Grassovu báseň zařadilo do souvislosti antisemitských předsudků v Evropě. "Musí být řečeno, že patří k evropské tradici židy před svátkem pesach obviňovat z rituálních vražd," připomněl rada vyslanec ambasády s tím, že "dnes je to íránský lid, který prý chce židovský stát vyhladit".

Publicista polského původu Henryk Broder v dnešním Weltu Grasse označil za "prototyp pěstěného antisemity, který to s Židy myslí dobře" a je pronásledován pocity viny a studu.

Grass v roce 2006 přiznal, že se jako sedmnáctiletý stal na konci 2. světové války členem nacistických jednotek Waffen-SS. Kritikové mu vyčítají, že o tom desítky let mlčel, zatímco ostatní kritizoval kvůli jejich nacistické minulosti. Někteří Grassovi vytýkají nedostatek cti.

Devětaosmdesátiletý publicista Ralph Giordano Grassovu kritiku Izraele odsoudil. "Málokdy mnou něco tak otřáslo," napsal Giordano agentuře DPA. "Toto převracení skutečností, kdo koho ohrožuje, se mě zvlášť dotýká, protože to pochází z úst Güntera Grasse," napsal spisovatel židovského původu."Báseň je nevkusná, ahistorická a svědčí o neznalosti situace na Blízkém východě," řekl dnes mluvčí frakce vládní CDU/CSU Philipp Missfelder deníku Kölner Stadt-Anzeiger.

 

 Převzato z agentury ČTK

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB