Internet jde 18. ledna do stávky


web goes strike„Bude to úžasné datum", oznamuje webovská stránka věnovaná protestu (sopastrike.com) vůči americkému návrhů zákonů SOPA a PIPA, které pod zástěrkou boje proti internetovému pirátství mají zavést cenzuru internetu. Své servery vypnou i takové firmy jako jsou Wikipedie, Mozilla, Reddit či Wordpress.

18. leden bude úžasný. Různé webovské stránky budou protestovat různě, ale v jednom jsou jednotní : Jdou do největšího činu, jakého jsou schopní udělat a nasměrovat všechny proti Kongresu. Dejte to na vaše stránky nebo si dejte automatické připojení ke stávce do vašeho záhlaví. Vše propukne v 8 ráno a skončí ve 20 hodin času východního pobřeží USA ( tak je uvedeno na námi citované stránce www.sopastrike.com . Wikipedie oznámila stávku na svých stránkách v angličtině od 5 hodin ráno UTC a bude trvat 24 hodin).

Na stránkách www.sopastrike.com se lze ke stávce připojit.

Česká pirátská strana popisuje důsledky zákonů SOPA a PIPA:

Konec ochrany „bezpečného přístavu" - provozovatelé služeb dosud nenesli právní odpovědnost za chování svých zákazníků. Přijetím nové legislativy by například Wikipedie začala být odpovědná za články, které píšou její uživatelé.

Státem nařízená cenzura - SOPA a PIPA by vytvořily blacklist stránek, které musí všichni američtí poskytovatelé internetového připojení blokovat. Amerika by tedy zavedla podobný firewall jako Čína a popřela svobodu slova.

Zabavování domén - v důsledku navrhovaných zákonů by začala americká administrativa zabavovat nejen domény pirátských webů (to už se dnes do určité míry děje), ale také všech stránek, které s nimi spolupracují (například na ně odkazují).

Česká pirátská strana se k tomuto protestu přihlásila a připojuje se ZDE .

Významy SOPA a PIPA

SOPA - Stop Online Piracy Acta (zablokování přístupu k závadným stránkám a kontrolovat tak chování uživatelů ze strany providerů)

PIPA - Protect „Intellectual Property" Act

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB