Vražda Anny Politkovské Putinovi k narozeninám


Obviněný v kauze vraždy ruské novinářky Anny Politkovské Dmitrij Pavljučenkov prohlásil, že zadavatel vraždy nařídil, aby byla spáchána nejdéle v den narozenin Vladimira Putina – a nejlépe přesně na toto datum, napsal ruský deník Kommersant. Ruský premiéír Putin slaví narozeniny 7. října.

Podle Pavljučenkovovy výpovědi hlavní organizátor vraždy Lom-Ali Gajtukajev se zadavatelem vraždy jednal na Ukrajině, protože člověk, který si vraždu objednal, v té době neměl povolený vstup na území Ruska. Pavljučenkov prohlásil, že jeho jméno nezná. Některé ruské zdroje v této souvislosti už několikrát ukázaly na oligarchu Borise Berezovského, který žije v exilu v Londýně, žádná oficiální obvinění však proti němu nikdy vznesena nebyla. Sám Berezovskij v rozhovoru pro Kommersant uvedl, že ho nová podezření neudivují a přikládá je určitým politickým procesům, které se v Rusku aktuálně odvíjejí. 

K tématu

Zadržen organizátor vraždy Anny Politkovské

Anna Politkovská byla v Moskvě zastřelena 7. října 2006. První soudní proces s jejími údajnými vrahy skončil v roce 2009 osvobozením obviněných. Bývalý podplukovník milice Pavljučenkov v něm vystupoval jako svědek a za přímou účast na vraždě byl zadržen až letos v srpnu. Podle ruských médií uzavřel s vyšetřovateli dohodu a stal se klíčovým svědkem, který justici poskytuje důležité informace. Nelze údajně vyloučit, že bude v dohledné době propuštěn do domácího vězení, a to kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Kromě Pavljučenkova je ve vězení i Rustam Machmudov, muž, který stiskl spoušť, a také Gajtukajev, který byl mezitím odsouzen za organizaci jiné vraždy.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB