Zadržen organizátor vraždy Anny Politkovské


Ruská justice zadržela podplukovníka milice ve výslužbě Dmitrije Pavljučenkova kvůli podezření, že patřil k organizátorům vraždy ruské novinářky Anny Politkovské, oznámila Novaja Gazeta, v níž Politkovká pracovala.

Pavljučenkov, který velel sledovacímu oddílu milice, obdržel zakázku na vraždu, vytvořil tým, který měl vraždu provést, zajišťoval sledování oběti a na konec vrahovi poskytl i pistoli s tlumičem.

Při prvním soudním procesu projednávajícím vraždu Anny Politkovské Pavljučenkov vystupoval jako utajený svědek žaloby, přičemž se snažil vyšetřování svést z cesty a odvést pozornost od své osoby, když podával informace, které jako by získal při výslechu podezřelých. Z účasti na vraždě byl Pavljučenkov přitom podezřelý od samého počátku vyšetřování, nicméně k jeho obvinění chyběly důkazy. Nyní už prokuratura dostatek materiálů má, a to i díky redakci Novoj Gazety, která prováděla vlastní vyšetřování vraždy své kolegyně.

Anna Politkovská byla zavražděna 7. října 2006. První pokus vyšetřit její smrt skončil neúspěchem a soud v únoru 2009 nedokázal vinu obviněných pachatelů prokázat. Ještě v srpnu téhož roku začal nový soud a letos v květnu bylo oznámeno zadržení předpokládaného vraha Rustama Machmudova.

Anna Politkovská ve svých textech ostře kritizovala politiku Kremlu na Kavkaze. Kdo si její vraždu objednal se zatím neví.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB