Günter Grass spustil další básní další útok na Izrael


grass-cernobilafotkaTakto komentují izraelská média báseň Hrdina našich dnů, která se nachází v nové sbírce Grassových básní Eintagsfliegen (Jepice) a která vyšla v sobotu v Německu. Je ódou na izraelského vědce Vanunua, odsouzeného za špionáž.

Německý spisovatel Günter Grass si poštval proti sobě Izrael svojí předchozí básní nazvanou Co musí být řečeno, která vyšla letos v dubnu. V ní obvinil Izrael z toho, že ohrožuje světový mír svými spory s Íránem, nehlásí se ke svému jadernému arzenálu a přijímá německé zbrojní dodávky.

Nyní pro změnu v básni Hrdina našich dnů oslavuje izraelského špiona Mordechaje Vanunua. Za to, že vyzradil informace o izraelském jaderném programu, byl Vanunu v Izraeli 18 let vězněn. Označuje jej za hrdinu hodného následování, jelikož měl odvahu sdělit veřejnosti pravdu. Vanunu pracoval jako technik v jaderném reaktoru Dimona a roku 1986 vyzradil informace o tamním provozu britskému listu The Sunday Times. V Izraeli byl pak odsouzen za špionáž.

V básni Grass píše o izraelském vědci, synovi rabína, který vyrůstal v Beerševa a studoval zde Tóru a poté se rozhodl konvertovat ke křesťanství. Osud Vanunua se snaží v básni vylíčit jako biblický příběh Josefa a jeho bratři, kteří jej uvrhli do vězení.

Izrael má v Dimoně jaderný reaktor, v němž štěpí plutonim. Podle odhadů ho měl v roce 2000 dost na 200 atomových bomb. Vzdušný prostor nad Dimonou je uzavřen a celý objekt je přísně střežen. Grassovi bude v říjnu 85 let, byl v Izraeli prohlášen za nežádoucí osobu a byl mu zakázán vstup do země. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že Grass převrací fakta a dělá útočníka z někoho, kdo je naopak nucen se před útokem bránit. Grass byl v roce 1999 oceněn Nobelovou cenou za literaturu.

Mordechaj Vanunu byl v roce 2004 propuštěn z vězení, ale dále byl omezován na svobodě. Popsali to ve své knize „Spies Against Armageddon" izraelský novinář Yossi Melman a dopisovatel americké televize CBS Dan Raviv. Psali o tom, že tento vědec údajně nadále představoval pro Izrael bezpečností riziko, neboť ve své hlavě „nosil" závažné informace. Proto mu bylo zakázáno vycestovat z Izraele a byl omezován v pohybu.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB