USA vpustí Rusy na svá jaderná zařízení


Rusko a USA dosáhly „podstatného pokroku" při přípravě nové odzbrojovací dohody, která má být uzavřena do 5. prosince, kdy vyprší stávající smlouva START-1, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání s šéfkou americké diplomacie Hillary Clintonovou.

Podle Hillary Clintonové mají USA „zájem spolupracovat a rozvíjet vztahy s Ruskem, včetně společného vyhodnocování hrozeb či vytvoření střediska pro výměnu informací, abychom učinili protiraketovou obranu společným dílem." Americko-ruská spolupráce na protiraketové obraně je podle ní ve společném zájmu: „Důležitá je shoda, jak budeme společně reagovat na hrozbu, jíž společně čelíme."

Lavrov ale v této souvislosti odmítl americké hrozby na zesílení sankcí proti Íránu a zdůraznil, že by se svět měl soustředit na diplomatické řešení sporu, neboť opakované pohrůžky jsou „kontraproduktivní". Navzdory tomu zdroje amerického ministerstva zahraničí trvají na tom, že ruský prezident Dmitrij Medveděv mezi čtyřma očima Clintonovou ujistil, že Rusko podpoří sankce proti Íránu v případě, že Írán nebude plnit závazky vyplývající z nedávného jednání v Ženevě. Při nich Írán nabídl Rusku a dalším zemím, že bude obohacovat svůj uran na jejich území.

Zatímco tedy v otázce Íránu neshody podle všeho přetrvávají, návštěva Hillary Clintonové v Moskvě na druhé straně vyústila v průlomovou dohodu, na jejímž základě Spojené státy vůbec poprvé vpustí ruské inspektory na svá jaderná zařízení a umožní jim přepočítat bojové jaderné hlavice a jejich nosiče. „Chci v této souvislosti ujistit, že na jakoukoli otázku, kterou položí ruští vojáci nebo vláda, poskytneme odpověď," prohlásila ministryně zahraničí.
AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

beseda-Mornštajnová

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB