slideshow

AddThis Social Bookmark Button

US ropné firmy prohrávají v Iráku se světem

Úterý, 15 Prosinec 2009 12:21 Tereza Spencerová

V říjnu si americký miliardář T. Boone Pickens postěžoval, že americké ropné korporace musejí v Iráku soutěžit s jinými firmami o iráckou ropu. „Otevírají to pro firmy z celého světa, zatímco na to máme právo my," prohlásil a varoval, že hrozí, že po šesti letech americké okupace „iráckou ropu dostanou Číňani".

Ti sice nyní asi nedostanou veškeré irácké ropné zdroje, ale část z nich určitě. Americké firmy totiž podle všeho počítaly, že výměnou za náklady na válku dostanou iráckou ropu, ale na nynějších aukcích místo toho těžce prohrávají.

Podle analytiků americké firmy nechtějí zvyšovat nabídky z bezpečnostních důvodů, ostatní firmy ale postupují jinak. Výsledkem tak je, že společnosti Shell (z Nizozemska), Lukoil a Gazprom (Rusko) nebo čínská CNPC či malajsijská Petronas na aukcích urvaly stejné množství ropy, jako Mexiko, které se aukcí také účastní.

Vzhledem k tomu, že před americkou invazí byla většina irácké ropy pod ruskými a čínskými kontrakty, zdá se být přirozené, že se tyto země snaží obnovit svou přítomnost na iráckých ropných polích, a tak neváhají investovat. Ropní magnáti z Ameriky se asi budou muset poohlédnout jinde. Že by další válka? A kde?

Policejní Molotov: řecká policie usvědčena z výroby důkazů

Pondělí, 14 Prosinec 2009 15:29 Thomas Kulidakis

V druhém největším městě Řecka Thessaloniki byl okamžitě propuštěn 24letý student, který byl zatčen 6. prosince při demonstracích s batohem plným Molotovových koktejlů. O případu informoval list Ekathimerini. V průběhu soudního procesu fotograf The Associated Press Nikos Giakoumidis předložil fotografie, na kterých jsou zachyceni policisté, kteří mladíka vynášejícího v pyžamu smetí zatkli a následně mu batoh sami podstrčili. Nikomu nepřišlo divné, že student, který se podle policie účastnil pouličních nepokojů, a házel zápalné bomby, byl v pyžamu a před svým domem. Policie se za chování svých důstojníků oficiálně omluvila a slíbila případ vyšetřit. Na videu uveřejněném na internetových stránkách http://www.youtube.com/watch?v=U6ueSyupPXY je zachycen průběh zatčení a také výpověď svědka, který tvrdí, že policisté zničili mobilní telefon jeho manželky, která incident také natočila.

K podobným případům dochází v Řecku častěji. Podle vyjádření poradkyně řeckého premiéra Jorgose Papandrea Pauliny Lampsa „v minulosti často docházelo k policejnímu násilí. Pro novou vládu je to naprosto nepřijatelné. Většina vedení policie byla vyměněna a cílem je policisty více vzdělávat". O policejním násilí v Řecku v minulosti informovala také Amnesty International.

V Senátu USA padl návrh na vydávání válečných dluhopisů

Středa, 09 Prosinec 2009 10:20 Tereza Spencerová

Poté, co se demokratům v Kongresu nepodařilo prosadit návrh válečné daně, která měla být součástí zákona o Podílu a oběti z roku 2010, předhodil demokratický senátor Ben Nelson do pléna návrh válečných dluhopisů.

„Válečné dluhopisy jsou nákladově efektivní způsob jak snížit naši závislost na zahraničních věřitelích a vytvořit prostor, v němž by Američané mohli vyjádřit své vlastenectví a podpořit své vojáky a americké mise. Válečné dluhopisy nám umožní půjčovat si od nás samých," prohlásil.

Jeho idea je značně vágní, nicméně v principu se příliš neliší od Vlasteneckých vkladových dluhopisů, které v prosinci 2001 zavedla Bushova administrativa, aby „umožnila Američanům vyjádřit podporu úsilí našeho národa v antiteroristických snahách".

Nové dluhopisy by ale na rozdíl od těch Bushových měly namísto široce pojaté „války proti teroru" financovat jen války v Afghánistánu a Iráku. Peníze z obou forem dluhopisů by ale přitom beztak končily ve společném fondu.

Dluhopisy, které mají podle senátora Nelsona „zaplatit válku", ale beztak bude vláda jednou muset splatit i s úroky. Výhoda půjčovat si od Američanů namísto v zahraničí tak není příliš citelná, snad jen v tom, že zahraniční věřitelé si pro půjčování vládě USA kladou stále více podmínek.

Možná by k úsporám pomohlo, kdyby USA přestaly válčit, ale to by bylo asi až příliš jednoduché...

 

 

Nevládní organizace udělovaly v Kodani anticeny

Úterý, 08 Prosinec 2009 15:25 CDE a CEE Bankwatch Network

Ekologické nevládní organizace udělují každý den anticenu „Fosílie dne" za činy či projevy, které ohrožují úspěch vyjednávání a podkopávají možnost uzavřít spravedlivou a dostatečně účinnou mezinárodní dohodu.
První místo získaly všechny rozvinuté země, mezi nimi i Česká republika, za to, že nevyvíjejí dost úsilí pro řešení problému změny klimatu. Rozvinuté země, které nesou historickou odpovědnost za většinu emisí skleníkových plynů vypuštěných od počátku průmyslové revoluce, nepřišly v minulosti ani dnes v Kodani s dostatečnými závazky ke snižování emisí skleníkových plynů. Stejně tak nejsou ochotny nabídnout finanční podporu rozvojovým zemím, které se už dnes potýkají s dopady klimatických změn.
Druhé místo získaly společně Švédsko, Finsko a Rakousko díky podpoře návrhu EU, aby se do plnění závazků snižování emisí započítávaly pochybným způsobem emise z kácení lesů. To by těmto lesnatým státům umožnilo získat emisní kredity bez skutečného omezování kácení lesů. Návrh by mohl vést k podkopání snahy snižovat průmyslové znečištění i k ohrožení systému emisního obchodování.
Třetí místo náleží Kanadě, která je šampionem těžké váhy při udílení anticeny Fosílie dne. Dnešní cenu si vysloužila výrokem ministra životního prostředí, že jeho země „se nenechá ovlivnit Kodaňskou hysterií." Ministr dále řekl, že Kanada nezmění svůj závazek snížení emisí o 3% v roce 2020 v porovnání s rokem 1990. Připomeňme směšnost tohoto závazku - pro odvrácení nevratné změny klimatu je podle vědců třeba, aby země jako Kanada snížily emise skleníkových plynů o 25 - 40%.
Ondřej Pašek z Centra pro dopravu a energetiku komentuje: „Výsledek udílení cen není nijak překvapivý. Rozvinuté země jakoby si myslely, že se nová klimatická dohoda uzavře sama, bez toho, aniž by daly cokoli na stůl. A když už s něčím přijdou, je to často návrh, který jim přihraje povolenky nebo peníze jen tak, zadarmo. Občané celého světa, a zejména ti, kdo už zažívají změnu klimatu na vlastní kůži, ale nechtějí od politiků kličky: chtějí účinnou, závaznou a spravedlivou dohodu."
Výsledky anticeny Fosílie budou každý den zveřejňovány na stránkách zmenaklimatu.cz, kde je také k dispozici blog účastníků konference z řad českých nevládních ekologických organizací.
Informace o udílení cen v angličtině: http://www.fossiloftheday.org/

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB