SOČR v rytmu kastanět

30.01.2017, 19,30
Praha, Obecní dům, Smetanův sál
Koncerty

Večer plný vášnivé atmosféry a latinsko-amerických rytmů pod taktovkou venezuelského dirigenta Manuela Hernándeze-Silvy, úchvatná díla slavných autorů a nevšední hudební nástroje jako kastaněty nebo guiro. 

 Večer zahájí dílo Espaňa skladatele Emmanuela Chabriera, které vzniklo poté, co skladatel navštívil Španělsko a byl jím naprosto okouzlen. V další skladbě,  Čarodějné lásce Manuela de Fally, prožijí návštěvníci koncertu starý andaluský příběh o milostné vášni a žárlivosti, kterou nezastaví ani smrt.  Čarodějná láska vznikla v prvních letech 1. světové války a prošla mnoha podobami. V nejznámější baletní verzi, vyžadující pěvkyni schopnou interpretovat typickým hrdelním hlasem lidovou španělskou hudbu, se představí charizmatická izraelská zpěvačka Edit Zamir.

 Následovat bude Bolero Maurice Ravela a druhou půlku koncertu zahájí rumba George Gershwina stylizovaná do symfonického hávu s názvem Kubánská předehra. Roztančená atmosféra bude pokračovat skladbou v Mexiku tak populární, že její centrální melodii považovali mnozí za druhou národní hymnu. Název skladby Huapango Josého Pabla Moncayo Garcíi je odvozen od jména typického mexického tance kombinujícího třídobá a dvoudobá rytmická témata.

 Následuje Marquezův Tanec č. 2, který je typickou ukázkou skladatelova stylu, kde pomalou část vystřídá část rychlá s typickými mexickými rytmy.

 Jiskřivý večer uzavře hudba Alberta Ginastery, který je v latinské Americe považován za jednoho z nejvýznamnějších skladatelů. A není divu. Jeho tvorba pronikla do celého světa. Balet Estancia patří k raným skladatelovým dílům. Z půlhodinového baletu skladatel pořídil čtyřvětou suitu, která je zakončena „ze židle zdvíhající“ větou Malambo inspirovanou jedním z typických národních tanců.

 Během celého večera budou znít také netradiční hudební nástroje guiro nebo kastaněty.

 Koncert odvysílá Český rozhlas v přímém přenosu na stanici Vltava. 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

 Divadlo v Dlouhe logo  logo Českých center

VOŠH logo v barvě
www.vosherecka.cz