Klidný spánek


Dnešní doba je na jedince značně náročná, a to se projevuje vznikem různých nervových a psychických poruch.  Stres je dnes údělem mnoha lidí, přičemž jeho vliv je často podceňován. Působí totiž nejen na organismus, ale i na osobnost každého člověka. Bránit se můžeme  různými prostředky, úpravou stravy, zvýšením pohybu na čerstvém vzduchu, zlepšeným pitným režimem, zvýšeným příjmem ovoce a zeleniny. Pomoci nám  mohou i  bylinky, ať už v prevenci, nebo v řešení problému.


Z bylin rostoucích v našem pásmu je to hlavně  třezalka, která je první volbou při úzkosti, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, depresích - zde však zabírá až po 10 dnech užívání. Nejlepších výsledků dosáhneme v kombinaci s natí dobromysli a listem vrbky úzkolisté. U třezalky je však třeba dávat pozor, neboť bývá s některými léky na psychiku kontraindikována a v letních měsících může při slunečním záření vyvolat zarudnutí kůže. Dalším prostředkem, zatím nedoceněným v tomto směru, je eleuterokok – čertův kořen. Působí jako adaptogen, harmonizátor, to znamená, že zvyšuje obranyschopnost organismu vůči stresu. Dále je to bakopa drobnolistá, rostlina tropů a subtropů. Je silným antioxidantem, zlepšuje paměť a schopnost učit se. Zvyšuje duševní výkonnost a posiluje činnost mozku. Užívá se při nespavosti, únavě, neklidu, stresu, Parkinsonově a Alzheimerově chorobě, při nervovém vyčerpání. K podpoře činnosti nervových a mozkových center můžeme využít bělotrn kulatohlavý, který pomáhá organismu při regeneraci nervového vlákna. K sedativnímu působení na organismus se často využívá kozlík lékařský. Tlumí stavy vzrušení, nervozitu, úzkosti a duševní napětí. Ve vyšších dávkách působí jako hypnotikum. Ovlivňuje srdeční neurózu a působí též spasmolyticky. Nervovou soustavu nejen uklidňuje, ale i posiluje.
K nejlepším prostředkům se sedativním působením patří gemmoteraputikum z lípy. Je to výborný uklidňující prostředek. Působí jako anxiolytikum proti úzkosti a psychickému napětí. Tlumí též pocity svědění i bolesti nervového původu. Posiluje nervovou soustavu nejlépe v kombinaci s bělotrnem. Také aralka mandžuská podporuje činnosti centrálního nervového systému a působí jako tonizátor při celkové únavě.
Dalším cizokrajným prostředkem na zlepšení psychiky a udržení dobré nálady je gotu – kola – centela asiatica, která též zklidňuje nervový systém. Také leuzea – maralí kořen usnadňuje adaptaci na stres. Rozchodnice růžová – zlatý kořen pomáhá harmonizovat organismus a překonávat únavu. I šišák bajkalský je účinným adaptogenem, který pomáhá překonávat následky působení stresů a zklidňuje a podporuje spánek. Z dalších bylinných prostředků, které nám mohou pomoci hlavně při prevenci depresí, můžeme jmenovat pelargonii, rhemanii, bazalku posvátnou a withánii. Vidíme, že příroda v bylinné podobě nám toho nabízí k pomoci hodně.

 

Třezalka tečkovaná

Třezalka je jedničkou mezi léčivými bylinami. Působí jako antibiotikum, podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé účinky. Lze použít také na ekzémy i jejich těžší formy. Po úrazech hlavy léčí poškozenou tkáň a odstraňuje otoky, léčí plíce, hlavně v kombinaci s pelyňkem černobýlem, slinivku břišní, a pokud nejsou příliš poškozena též játra. Léčí žaludek a dvanácterník, záněty, vředovou chorobu či žaludeční neurózu. Své uplatnění najde i v ledvinových protizánětlivých směsích. Působí jako mírné kardiotinikum, které je zcela netoxické. Pomáhá při těžkých, srdce ohrožujících chřipkách s arytmiemi a fibrilacemi. Uplatňuje se při úzkostech, neklidu, psychickém napětí, neurastenii, panickém syndromu a lehčích depresích. Je vhodná při rehabilitaci po mozkových příhodách, a to kombinovaně pitnou kúrou, pomocí obkladů a masáží třezalkovým olejem. Třezalka, aplikována dlouhodobě a nepřerušovaně, je základní bylinnou léčby sklerózy multiplex. Zevně je vhodná k léčení ran, pomáhá při léčbě závratí, tlumí vnitřní krvácení a zlepšuje kvalitu cévních stěn. Pomáhá také v boji proti otylosti.
Třezalka nám může pomoci při problémech s pohybovým ústrojím a páteří. Jednak vnitřním užíváním působí protizánětlivě a též tlumí bolestivé stavy. Jednoduchý a účinný prostředek na zklidnění těchto problémů je vyzkoušené použití třezalkového oleje. Člověku ležícímu na břichu nalejeme na prohlubeň kolem páteře vrstvičku třezalkového oleje a přikryjeme fólií nebo pergamenem asi na dobu 15 minut. Olej je nucený vsáknout do meziobratlových plotének, které uvolní nervy a nastává velká úleva.

Eleuterokok

Čertův kořen působí jako adaptogen a harmonizátor, což znamená, že nespecifickým způsobem zvyšuje obranyschopnost organismu proti účinkům stresu. Snižuje i odbourává krevní cholesterol a zpomaluje sklerotizaci cév. Má příznivý vliv na tvorbu enzymů a snižuje mírně hladinu krevního cukru. Podávání brání rozvoji nádorových metastáz, stimuluje protinádorovou aktivitu bílých krvinek, zmírňuje vnější projevy následků ozařování i celkově zlepšuje subjektivní i objektivní stav pacientů s onkologickým onemocněním. Snižuje toxicitu celé řady léků, zvyšuje odolnost organismu při protirakovinových léčebných postupech a má přímý vliv imunostimulační. Pozitivně působí na růst Ehrlichova karcinomu. Zlepšuje také prokrvení srdečního svalu, ale i mozku, takže vlastně slouží jako prevence proti ischémii myokardu a proti náhlým mozkovým příhodám. Ovlivňuje i projevy neurasténie, vedení vzruchu nervovými vlákny i ostrost vidění. Používá se při stavech slabosti, na doléčování infekčních chorob různého původu, na léčbu proti virům, při přepracovanosti, vyčerpání, v rekonvalescenci po operacích a po jiných těžkých chorobách

Mgr. Jarmila PODHORNÁ

 

O dalších bylinkách na klidný spánek se můžete dočíst v zářijové Harmonii života, příloze Literárních novin 9/2015

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

Zaujalo vás

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB