Harmonie života

Harmonie života

Příloha Literárních novin

 

Telefon do redakce a inzerce: 234 221 131

Telefon předplatného: 234 221 130

E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

AddThis Social Bookmark Button
Moc krásy – Poslední rozhovor se sociologem Petrem Matějů

Moc krásy – Poslední rozhovor se sociologem Petrem Matějů

Před několika týdny vyšla dlouho očekávaná publikace Moc krásy s podtitulem Pomáhá krása a atraktivita k životnímu úspěchu? – kolektivu autorů, který vedl sociolog prof. Petr Matějů, Ph.D., jenž také inicioval její vznik a výzkum i sepsání knihy. Vydání knihy ani tištěné podoby tohoto rozhovoru se bohužel nedožil (zemřel 16. června 2017), jeho vášnivé diskuse na téma krásy ale zůstávají živé v myslích mnoha spolupracovníků. Jak se ukázalo, byl to zřejmě poslední mediální rozhovor s tímto významným českým sociologem.

Podpora vitality ženy

S potížemi gynekologického původu se v současné době potýká valná většina žen. Ženy, jako nositelky života, musí ve svém životě projít několika fázemi tělesných změn, které je připravují na jejich mateřskou úlohu. Tyto změny se většinou neobejdou bez stavů nerovnováhy organismu.

 

Podpora vitality mužů

Lékaři označují erektilní dysfunkci za stav, kdy mají muži problém dosáhnout erekce na dostatečně dlouhou dobu. Se selháním erekce se během svého života setká, ať už z jakýchkoli důvodů, téměř každý muž. K dosažení erekce je důležitá souhra různých tělesných pochodů, psychickou stránku nevyjímaje. Pokud však tento nepříznivý stav přetrvává déle než 6 měsíců, měl by muž vyhledat lékaře, a o problémech se poradit. V tomto článku se zaměříme na příčiny poruch erekce a na její bylinnou podporu.

 

Péče o duši

Otázky pro doc. PhDr. Jiřího Růžičku,PhD., rektora Pražské vysoké školy psychosociálních studií

Začátky Pražské vysoké školy psychosociálních studií  spadají hluboko do doby totalitní. Tehdy  Jiří RUŽIČKA pracoval coby jeslový psycholog a paralelně absolvoval skupinový dynamický výcvik a osobní výcvikovou psychoanalýzu. Psal se konec sedmdesátých let a začátek osmdesátých. Jeslové podmínky byly takřka hororové. Ženy chodily předčasně do práce a dávaly děti do kolektivu už před třetím rokem. „Tam jsem pochopil, že s dětmi je třeba umět komunikovat jako rovný s rovným, naslouchat jim, debatovat  s nimi o nich i o světě, tedy zaujmout k nim úplně jiný než autoritářsko-mocenský přístup. Všechno tohle jsme zavedli a výsledek byl ohromný. Museli jsme změnit organizaci práce i strukturu péče a svůj přístup zakotvit do výuky psychoterapie i dalších duchovních a sociálních věd. Již v roce 1991 jsme otevřeli Pražskou psychoterapeutickou fakultu, kde mohl studovat každý, kdo měl zájem o péči o duši psychoterapeutickými prostředky. Šlo o první krok, na dalších pracujeme dodnes,“ říká Jiří Růžička, rektor nynější Pražské vysoké školy psychosociálních studií.  

 

Lidé neumějí pochválit

Otázky pro  mediátorku Tatjanu Šiškovou, PhDr.

Lidé  obvykle nechtějí žít v konfliktu, jen mnohdy nevědí, jak jej vyřešit.  Mediace je speciálním druhem „poradenství“, při kterém se řeší složitá situace nejméně dvou lidí, kteří nevědí, jak dál či požadují zcela odlišná řešení. Mediátor tu působí v roli prostředníka. Prostředníků ovšem může být víc  - sociální pracovník, poradce, psycholog, arbitr, soudce, advokát. S otázkou : Čím se mediátor liší od jmenovaných profesí ? jsem přišla za PhDr. Tatjanou ŠIŠKOVOU,  zkušenou mediátorkou a facilitátorkou.

strana 1 z 2

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB