Schwarzenberg se zastal slovenské dokumentaristky Zuzany Piussi


Piussi Zuzana foto KVIFFO dokumentaristce se tvrdí, že ráda provokuje. Letos natočila dokument o listopadu 1989 Muži revoluce, kdy si myslí, že ledacos nebylo ještě řečeno a začala točit také dokument týkající se kauzy Gorila. VIDEO

Související: Vlády Česka a Slovenska hodlají nadále spolupracovat i v oblasti kultury

Ve svých dokumentárních filmech se věnovala třeba problematice homosexuálů, ale také soudnictví. Zde však narazila, a to u soudkyně Heleny Kožíškové, která byla obhájkyní šéfa nejvyššího soudu Štefana Harabina, který byl jako bývalý ministr spravedlnosti na mušce médií pro údajný kontakt s narkomafiánem Bakim Sadikim. Obhájkyni, jak uvádí deník Sme, nevadilo, že během obhajoby jí snímaly televizní a filmové kamery, ovšem po odvysílání dokumentu Zuzany Piussi z minulého roku o slovenském soudnictví nazvaném „Nemoc tretej moci!, si vše rozmyslela a podala na dokumentaristku žalobu a požaduje odškodnění 30 tisíc euro.

Obhájkyně tvrdí, že Zuzana Piussi natáčela dokument tajně a rozhovor týkající se mrtvé soudkyně Marty Laukovej zveřejnila bez souhlasu. Piussi tvrdí, že obhájkyně Kožíšková o natáčení věděla, že navíc nevlastní žádnou miniaturní kameru a že ze strany právničky jde o aroganci a zastrašování.

Dokumentaristky se zastala nejen slovenská iniciativa Via Iuris, ale do případu se vložil také český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle deníku SME měl včera český ministr mluvit o režisérce na společném zasedání vlád České a Slovenské republiky. Deník cituje jeho slova, kdy měl k této kauze uvést: „Natočila skvělý film, a jestliže bude odsouzená, tak se vrátíme o dvacet pět let zpátky".

Video jeden z filmů o slovenském soudnictví: PRÁVO PRE ĽUDÍ - NAKLADANIE S OBECNÝM MAJETKOM (film Nemoc tretej moci! byl z youtube odstraněn)

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB