Kam se poděla zločinecká čest. Hacker Sabu probděl noci u internetu, aby uchlácholil FBISabu anonymous Foto youtubeJednou v noci zaklepala světově proslulému hackerovi SABUovi na dveře FBI. Tenkrát se začala jeho cesta na druhou stranu žebříčku vlastních hodnot.

Hector Xavier Monsegur pomohl FBI vytvořit síť, která posléze usvědčila jeho kolegy z Lulzsec, odnože mezinárodního hackerského hnutí. Na zradě pracoval intenzivně celé noci, a zároveň se přitom dokázal tvářit jako platný člen Anonymous.

Monsegur (28) byl zatčen 7. června v 10:15 ve svém bytě na Manhattanu. Federální prokuratura uvedla, že se Monsegur přiznal až po té, co podepsal smlouvu o navázání spolupráce s vládou. Ihned potom začal společně s vládními vyšetřovateli uzavírat smyčku okolo svých kolegů.

Britský IT vědec a aktivista Tim Hardy vidí problém v tom, že za člena Anonymous se může prohlásit v podstatě kdokoli, ať útočí na webové stránky nebo jen nosí masku.

Masky se začaly na ulicích objevovat v roce 2011 jako odkaz na předchozí anarchistická, libertinská a protestní hnutí. Bíle svítily na obličejích účastníků protestu „Occupy Wall street" a jeho modifikací po celém světě, například u španělských Indignados.

„Mezi hackery nefunguje žádná zločinecká čest," poznamenal expert na počítačovou bezpečnost Tony Dyehouse. „Nyní se mezi nimi šíří nedůvěra a strach. Myslím si, že tato kauza natolik naruší důvěru mezi jednotlivými členy hnutí, že ho to položí na lopatky."

Počítačoví odborníci také tvrdí, že skupina Lulzsec výrazně převyšovala ostatní odnože Anonymous technickou zručností a schopnostmi. Používala údajně mnohem komplikovanější programy.

Ačkoli se hnutí v poslední době dařilo, zdá se, že se hackerům blýská na horší časy. Ne všichni členové cítí svou hackerskou činnost jako nutnost z přesvědčení. Existuje prý mnoho členů, jež k této činnosti vede hlavně „lulz" – variace na LOL (Lot of laugh - anglická zkratka pro vyjádření smíchu, velké legrace ).

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB