Pět členů Anonymous zatčeno. Jeden z vůdců pomáhal FBIvezeni ilustraceJeden z celosvětově nejhledanějších hackerů zprostředkovával informace, které FBI pomohly k úternímu zadržení pěti vedoucích členů Anonymous.

Loni v červnu odhalili členové FBI totožnost hackera „Sabu". Překvapili ho v jeho vlastním bytě na Mannhattanu. Tajný soudní proces proběhl 15. srpna 2011 a osmadvacetiletý „Sabu", vlastním jménem Hector Xavier Monsegur, byl shledán vinným ze všech navržených dvanácti trestných činů. Podlehl nátlaku a výměnou za shovívavost poroty se stal tajným informátorem sloužícím FBI.

Americká prokuratura v úterý vznesla obvinění vůči pětici mužů, z nich dva žijí ve Velké Británii a dva v Irsku. Všichni obvinění byli už v minulosti trestně stíháni.

Pátý zatčený muž, Jeremy Hammond, známý jako „Anarchaos", byl zatčen v pondělí v Chicagu. Nyní čelí obvinění z napadení systému Strategic forecasting, firmy pro celosvětové průzkumy.

Všech pět obviněných hackerů pochází ze skupiny Lulzsec, což je volná odnož rozsáhlého hnutí Anonymous.

Jeden z právníků, který se procesu účastnil a nechce být jmenován, se vyjádřil takto: „Lulzsec se hlásili k hnutí Anonymous netradičním způsobem. Dnes už je ale za Anonymous označovat nelze. Byli identifikováni a obviněni z trestných činů."

Lulzsec a Anonymous jsou stíháni pro nabourání se do systémů CIA, Britské Serious organized crime agency (česky Agentura pro vyšetřování organizovaného zločinu), Japonské Sony corp, stránky mexické vlády a stránky irské národní policie.

Odborníci na ochranu počítačového soukromí tvrdí, že zatčení těchto pěti členů považují za spravedlivou odvetu namířenou proti Anonymous a ostatním přidruženým skupinám.

„Sabu byl jednou z vůdčích osobností hackerského hnutí. Odhalení Sabuovy kolaborace by teoreticky mohlo vést k narušení důvěry v celém hnutí" doufá Mikko Hypponen ze společnosti na ochranu počítačové bezpečnosti F – Secure.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB