Chcete vědět, jak vás na webu sledují?Vedení Firefoxu, druhého nejoblíbenějšího internetového prohlížeče, podporuje vývoj systému, který uživatelům umožní monitorovat, jak jsou jeho kroky při surfování po internetu sledovány a sdíleny různými webovými stránkami.

Program Collusion, který je stále ve vývoji, vizualizuje tok informací jako shluk bublin představujících různé webové stránky. Sleduje stránky, které uživatel navštíví, a ukazuje jejich stránky partnerské – reklamní firmy, tvůrce profilů chování a další třetí strany. S pokračujícím surfováním se pak stává stále zřejmějším, že různé oblíbené stránky jsou napojeny na tytéž sběrače dat, které utvářejí své databáze na základě uživatelova chování a zájmů. Cílem těchto firem je určit, jaký druh reklamy u toho kterého uživatele zabere, a poté ho přímo reklamou zasáhnout.

Například nová kontroverzní strategie ochrany soukromí u Googlu, která podle názoru EU nechrání soukromí v souladu se zákony EU, usiluje o shromáždění údajů o uživatelích různých jeho služeb k produkování cílenějších reklamních profilů. Dalším příkladem budiž Facebook, který se dozví o každé vaší návštěvě nějaké stránky, jakmile stisknete ikonku „Like“.

Objem dat, která Google, Facebook a další shromažďují, je neuvěřitelně rozsáhlý, většině uživatelů to zatím podle všeho ale nijak zásadně nevadí. Collusion od Mozilly to má nyní změnit. „Collusion nám umožní poskytnout uživatelům informace o rostoucí úloze třetích stran, o tom, jak data určují mnohé zkušenosti z webu a hlavně, jak malou kontrolu nad tímto procesem a možnou ztrátou dat máme,“ napsal šéf Mozilly Gary Kovacs na svém blogu.

Mozilla bude po uživatelích požadovat, aby poskytli anonymizované údaje o svých surfovacích návycích, s nimiž vznikne databáze údajů o tom, kdo je sleduje a jak to provádí.

V plné verzi bude Collusion spolupracovat například s TrackBlockem, aby uživatelům umožnil před některými „pronásledovali“ zmizet, zatímco jiným povolit je sledovat.

Collusion najdete zde.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB