Třetí v ruských volbách Michail Prochorov se směje a říká: Noví lidé vytvoří novou síluprohorov mihail foto-people newsMichail Prochorov získal v prezidentských volbách osm procent hlasů a skončil za Putinem a Zjuganovem. Získal polovinu všech hlasů liberálních voličů. Porazil ruské politické veterány jako jsou Žirinovský a Mironov. Stane se nyní sjednotitelem opozice - nových sil Ruska?

"Bez ohledu na výsledek myslím, že jsme vyhráli, neboť noví lidé, kterým není budoucnost lhostejná, vytvoří novou politickou sílu,"tvrdí nyní Michail Prochorov a dodal, že teď po volbách se bude zabývat vybudováním nové poltické strany. Spolustranička zpěvačka Ala Pugačevá jej v tomto podporuje a tvrdí, že Prochorov má kuráž.

Politolog Konstantin Kalačev optimistický není a o Prochrovi tvrdí, že je typickým nováčkem v politice. „Postrádá politickou prozíravost a znalost tématu," říká a zdůrazňuje, že v politice a podnikání platí jiné zákony. Takových nadšenců jako Prochorov byla, podle Kalačeva, v devadesátých letech celá řada: „Politika a podnikání nejdou dohromady," vyslovil ruský politolog názor platící i pro české podmínky a dodal, že Prochorov může začít budovat novou stranu, ale nemá politický talent. „Může se stát obětí rozporů".

Naopak známý petrohradský politik a bývalý místopředseda strany „Pravoe delo" Leonid Gozman si myslí, že nová strana bude fungovat jako opoziční síla a s takovou stranou má podle něj Prochorov šanci.

Jiný politik Michail Kasjanov, místopředseda Strany národní svobody, radí Prochorovi, aby pro vznik nové strany sehnal několik tisíc přívrženců v regionech: „To je základ správných sil strany Pravoe delo." Dále radí, aby vytvořil koalici s jeho stranou a se stranou Jabloko. „Ti, kteří hlasovali pro Prochorova, hlasovali proti Jelcinovi a Zjuganovi, ale za touto hranicí již nikoho nemá a lidési budou dále hledat jiného svého hrdinu," tvrdí Kasjanov. Stejného názoru je již jmenovaný Leonid Gozman, který tvrdí, že Prochorov má daleko méně příznivců, než kolik jich pro něj hlasovalo v prezidentských volbách.

Nevalně vidí Prochorovovu budoucnost známý opoziční politik Boris Němcov: „Prochorov není připraven ke koaličnímu jednání, je unesen tím, že se zúčastnil prezidentských voleb a že dosáhl třetího místa. To je teď jeho priorita." To je důvod, proč Němcov nedává Prochorovi a jeho straně šanci. „Začne destruktivně a vybuduje stranu jednoho muže. To je jeho ambice a nikoliv, aby změnil stav věcí. Zemi nic nedá." Navíc Boris Němcov dodává: „Myslím si, že Putin si je dobře vědom situace, že nyní budou vznikat strany jednoho muže, které nebudou mít sílu se sjednotit."

Ruští politici a experti se shodují, že Michail Prochorov bude muset na sobě ještě hodně dlouho pracovat a nesmí podlehnout, jak píše deník Kommersant, degradaci. Nikdo však v Rusku nezpochybňuje jeho naprosto vážný vstup do politiky.

Michail Prochorov (46 let), podnikatel, miliardář, bývalý předseda strany Pravoe delo, předseda investičního fondu ONEKSIM, prezident svazu biatlonistů Ruska.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB