Občanská společnost otočila politické kormidlo doprava


 

Logo-generation-identitaireRůzná konzervativní uskupení nabírají stále více na síle a zesiluje moc pravicových vůdců. Zaznamenaný trend se netýká jen starší generace, ale členy zmíněných uskupení jsou rovněž mladí lidé. (vlevo logo francouzské organizace mladých Génération Identitaire)

 

 

 

Mnozí si zajisté všimli rychlého nástupu brazilského politika Jaira Bolsonara, který možná některé komentátory překvapil: Přišla jeho popularita naráz a z čista jasna? Ovšem, že nikoli, jeho nástup je výsledkem několikaleté podpory masového společenského hnutí.

 

Obdobný trend lze ve světě vysledovat i v dalších zemích světa počínaje Polskem a konče Indií nebo Thajskem. Také zde nemají na vzestupu pravice podíl až tolik politici jako obyčejní lidé.

 

Tento trend je součástí politické otočky a směřování ke konzervativní politice v mnoha zemích za uplynulých několik let.

 

To vše jsou citace z analýzy BBC, na které pracoval politolog prof. Richard Youngs z instituce Carnegie Europe, se kterou BBC spolupracuje. Analýza vychází ze studie pracovníků zmíněné instituce nazvané „Mobilizace konzervativismu občanské společnosti“ (The Mobilization of Conservative Civil Society).

 

 

Pravicové trendy a občanská společnost

Pravicový populismus se mnohými experty zdá, že je zapříčiněný novými politickými stranami nebo charismatickými vůdci. Tím se myslí například premiér Viktor Orbán, který sám sebe prezentuje jako obránce své vlasti a Evropy proti muslimským migrantům.

 

Pravdou je, že v případě Maďarska sehrála roli iniciativa obyčejných lidí, která v mnohých politických událostech bývá základní a určující.

 

Ke zmíněnému trendu se nedospělo náhodně, ale určující byly v tomto různé inciativy nebo organizace s určitými cíli a úmysly, počínaje například otázkami výchovy, školství až po svržení určitého režimu. Takové inciativy jsme si zvykly popisovat a nazývat je „občanskou společností“.

 

Mnohá léta se příslušníci občanské společnosti považovali sami sebe za liberály, kteří se zasazují za lidská práva, demokratické reformy a staví se na obranu menšin. Takovéto „pokrokové“ myšlenky vždy přitahují mladé aktivisty.

 

Pravdou ale je, že dnešní občanskou společnost tvoří směsice lidí s různými politickými cíli, ale je to dnes pravice, která táhne.

 

Řada pravicových uskupení věří v tradiční hodnoty, kterými jsou:

 

-                    náboženství – víra

-                    společnost

-                    národní identita

-                    ochrana před přistěhovalci

-                   podpora rodiny

 

Pochopitelně, že existuje řada témat, která naopak konzervativní občanskou společnost rozdělují. Přestože většina preferuje demokracii a chová se ve smyslu současného mainstreamu, menší skupina toto narušuje a je dokonce násilnická, to platí spíše pro levicové skupiny.

 

Bez ohledu na určité rozdílnosti, výzkum Carnegie Europe ukazuje, že existuje řada zemí, kde konzervativní občanská společnost sehrála klíčovou roli při utváření domácího politického dění:

 

-          V Brazílii široká koalice konzervativních sil dopomohla k tomu, že prezidentka Dilma Rouseffová musela pro korupční skandály v roce 2016 odstoupit

 

-          Ukrajina se stala svědkem protestů radikálních nacionalistů namířených proti Rusku a k tomu jsme zaznamenali nárůst konzervativních skupin se zaměřením na hodnoty víry a rodiny

 

-          Thajské konzervativní společenské hnutí, považované za antidemokratické, napomáhá k udržení vojenské vlády u moci.

 

-          V Indii získali hinduističtí nacionalisté vliv jako stoupenci politiky premiéra Naréndry Módího, a to včetně zbavení občanství u čtyř milionů Bengálců

 

-          Islámská občanská společnost se v Turecku stala tandemem s vedoucí politickou stranou Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prezidenta Recepa Erdogana

 

-          V Polsku je silná konzervativní občanská společnost, která úzce spolupracuje s vládou strany Práva a spravedlnosti (PiS), která zavedla řadu opatření zpřísňujících kontrolu nad soudnictvím

 

Existuje řada dalších míst, kde konzervativní uskupení nabývají na převaze počínaje Gruzií, kde jsou proti užším vazbám s EU až po skupiny v Ugandě, kde se staví proti rovnoprávnosti mužů a žen.

 

Pro změnu v USA jsou skupiny bojujících proti interrupci nebo je zde známé pravicové hnutí Patriot Prayer (hnutí mladých rozzlobených křesťanů), které je navázané na krajní pravici a tvrdí, že jde o kampaň za svobodu a jednotu. Hnutí organizovalo řadu velkých demonstrací na podporu Donalda Trumpa.

 

Evropě si povšimněme hnutí mladých Francouzů Génération Identitaire, které je do určité míry ekvivalentem americké krajní pravice, zatímco německá PEGIDA (Vlastenečtí Evropané… Patriotische Europäer gegen die Islamisierung des Abendlandes stavějící se proti islamizaci Západu) svým vzestupem od října 2014 značně armovala vládu Angely Merkelové.

 

 

Aliance mladých na sociálních sítích

Rozdíly mezi jednotlivými uváděnými formacemi jsou velké, že je nelze považovat za jednu skupinu.

 

Nedají se ani považovat za hlas starých konzervativců nebo těch skupin cítících se vyloučených ze společenských trendů.

 

Lze konstatovat, že tato hnutí přitahují mnoho mladých lidí – aktivistů v řadě zemí světa.

 

Například kampaň pro zvolení Jair Bolsonara, Free Brazil Movement, má tři miliony stoupenců na Facebooku a více než jeden milion na YouTube. Jednou z nejznámějších osobností tohoto brazilského hnutí je dvaadvacetiletý Kim Kataguiri, který se stalaý nejmladším poslancemí brazilského parlamentu v historii země.

 

Pro změnu v Thajsku se stala známou skupina přezdívaná Cyber, která je obviňována z toho, že sleduje komentáře lidí na sociálních sítích a to v roli podpory státního vojenského režimu a v rámci kampaně za královskou tradici a tradiční orientaci.

 

Podobné aliance mezi mladými lidmi na sociálních sítích a konzervativními skupinami existují v Monaku a Tunisku.

 

Vývoj popsaných událostí ukazuje, že pravicová občanská společnost zaznamená posun, který jsme dosud pozorovali pouze u liberálních a progresivních sil.

 

Poznámka: K uvedenému lze do určité míry také  připojit v poslední době hodně citovaný boj takzvaných elfů, který započal někdy v roce 2016 a který se letos přenesl i k nám.

 

 

Článek ze serveru BBC „The ordinary people making the world more right-wing“ přeložil Mirko Radušević

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 08 Listopad 2018 07:11 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB