Americké volby: Koho bohové chtějí potrestat


 

americké volby Kongres 2018Americká demokratická strana zabředla do stejné bažiny jako sociálně demokratické strany v Evropě - do bažiny. Ta má řadu společných příčin, z nichž dvě jsou klíčové.

 

 

 

První je zrada původního poslání, které se zrodilo ze sociálních bojů po první světové válce a zejména během Velké deprese let třicátých minulého století, a které spočívalo v obraně práv a zájmů obyčejných pracujících lidí. Místo toho strany pytlačily v revíru konzervativců a převzaly za vlastní některé články jejich liberální víry. Skluz vpravo se zrychlil po pádu Sovětského impéria a úhynu komunismu.

 

Následky poznamenávají sociální a ekonomickou situaci na obou kontinentech. Nejzřejmější a nejdůležitější je skutečnost, že bohatí bohatnou a chudí chudnou. To sice není nový jev, ale dnes nabyl rozměrů nebývalých a nevídaných.

 

Multimiliardáři Jeffu Bezosovi přibyde každý den na osobním kontě dvě stě milionů dolarů, zatímco dělníci, kteří otročí v jeho firmě Amazon, dostávají tak hladové mzdy, že polovině z nich stát musí dávat potravinové poukázky, aby jejich rodiny mohly vůbec přežít.

 

To je nejkřiklavější příklad sociálních podmínek dělného lidu našeho osvíceného století, který odhaluje pravou tvář současného systému. A je to také světová premiéra v odvěké tragikomedii o rozdělování národního důchodu: poplatníci dnes podporují boháče! O tom se ani Miltonu Friedmanovi nesnilo.

 

Druhá příčina spočívá v tom, je, že strany, o nichž je řeč, buď kormidlují vlády, anebo tvoří stěžejní část vedení státu. Jako takové se podílejí na usměrňování ideologického zaměření a obsahu mainstreamových sdělovacích prostředků, které jsou v rukách velkých koncernů, nosných pilířů stávajícího řádu. V USA šest mega-společností vlastní devadesát procent všeho tisku, rozhlasu a televize.

 

Vliv těchto poplatných medií na lidskou mysl je zavádějící a ohlupující.

 

Zavádějící, protože odvrací pozornost od skutečných problémů k předstíraným, od společenských k efemérním.

 

Ohlupující, protože záměrně umenšuje nebo skrývá skutečný stav sociální, hospodářské a politické situace. Tím media vytvářejí dojem, že žijeme v jedinečném, historicky nejlepším hospodářském a sociálním zřízení. Zároveň vtloukají čtenářům a divákům do hlavy mantru železné Lady Thatherové, že jiná možnost není, there is no alternative.

 

Výsledky parlamentních voleb v Holandsku, Francii, Německu, Švédsku a České republice jsou důkazem, že mlha šalby a klamu se zvedá, a že věrohodnost sociálně demokratických stran je ve volném pádu. Jejich vůdcové ale ve své bohorovnosti odmítají vzít úpadek důvěry voličů na vědomí, tím méně z něj vyvodit důsledky. Někteří podléhají mainstreamové legendě a žijí v iluzorním světě, který pomáhají vytvářet. Jiní mají, diplomaticky mlženo, jiné důvody.

 

Koho bohové chtějí potrestat, toho raní ztrátou smyslu pro skutečnost a nadutostí.

 

Platí to rovněž a v plné míře o amerických demokratech, kteří se stále nesmiřují se ztrátou Bílého domu. Pro ně je to víc než urážka majestátu. Dva roky už připravují odvetu whichever way by whatever means, jak pravila Hillary, jakýmkoli způsobem a jakýmikoliv prostředky. Má k ní dojít v parlamentních volbách v úterý 6. listopadu, v nichž chtějí získat zpět většinu v kongresu. Když se plán vydaří, Donald Trump si až do konce svého mandátu neškrtne. Žádný zákon neprosadí, ani smlouvu, ani rozpočet. Bude chromou kachnou na odstřel.

 

Jenže, co když jako jejich evropští blíženci jsou američtí demokraté u voličů prošvihlí, opět u uren neuspějí a dostanou další studenou sprchu? Co pak? Půjdou do ulic nebo na barikády?

 

 NOVÁ ZPRÁVA

Agentura Reuters přišla se zprávou o americké vládě, která začala monitorovat případné zasahování do amerických voleb ze zahraničí a upozorňuje společnosti i jednotlivce, že bude takovou činnost tvrdě sankcionovat. Toto rozhodnutí vlády novinářům včera uvedl telefonicky nejmenovaný vedoucí zpravodajský důstojník a sdělil, že i nadále jsou zpravodajské služby soustředěné na aktivity Ruska, Číny a Íránu.

Přitom důstojník výzvědné služby neposkytl ve svém prohlášení žádné podrobnosti o hrozbách, které jako možné uváděl a jen sdělil, že zpravodajci jsou připravení identifikovat jedince, kteří se rozhodou ovlivňovat volby konající se 6.listopadu.

Bílý dům bude práci koordinovat se zpravodajskými službami prostřednictvím Rady pro národní bezpečnost.

Ministerstvo spravedlnosti plánuje v den voleb ustanovit „centrálu pro vměšování do voleb“, která bude sloužit k pomoci silám FBI pro komunikaci s jejím stanovišti po celém území USA.

-ić

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB