Západobalkánské zápisky: US „klub 100“ pro vstup Srbska do NATO 

Nataša Jovanovićová Srbská radikalní strana foto youtubeAmerické velvyslanectví v Bělehradě a zastoupení NATO usilují stále intenzivněji o přiblížení Srbska západní vojenské alianci NATO a definitivně odtrhnout Bělehrad od Moskvy. (vlevo srbská politička Nataša Jovanovićová, která si dovolila kritizovat NATO na parlamentím zasedání této organizace)

 

 Níže: Nová zpráva k bombarodvání ochuzeným uranem v r.1999

 

Definitivu má učinit americký plán nazvaný „klub 100“, který by zahrnoval univerzitní profesory a veřejně známé osobnosti, které by propagovaly opuštění současného zahraničně politického kurzu neutrality a přimknutí se k Západu.

 

Informaci měl potvrdit pracovník amerického velvyslanectví v Bělehradě John Bowmaster , který pro nejčtenější srbský list Večernje novosti uvedl, že prostředkem září by se měla sejít skupina profesorů k přípravě a diskuzi ke kampani popularizace NATO. Základem je mimo propagandy zintenzívnit práci v terénu.

 

Klíčem celé akce není jen Srbsko, ale také bosenská Republika Srbská, kde tamější prezident Milorad Dodik má úzké a přátelské vztahy s Vladimirem Putinem.

 

Pracovníci komunikační a propagačního úseku NATO již byli na návštěvě v Bělehradě, kde jednali s představiteli některých nevládních organizací, kterých se ptali na stav veřejného mínění k USA a NATO a jakým způsobem si představují spolupráci srbské armády s NATO. V říjnu se společně s NATO koná v Srbsku vojenské cvičení „Srbsko 2018“. V roce 2006 Srbsko přistoupilo na spolupráci s NATO v rámci programu „Partnerství pro mír“ (Partnership for Peace) v rámci Euroatlantické rady partnerství - EAPC).

 

 

Neutralita Srbska

Politický analytik Dragomir Andjelković uvedl pro Večernje novosti, že NATO a USA změnily vůči Srbsku taktiku na tzv. měkký přístup a do určité míry uznávají právo Srbska na neutralitu. To ovšem uznávají jen proto, aby oddálili Srbsko od Moskvy: „Dřívější přístup k Srbsku nepřinesl výsledky, když podcenili inteligenci Srbů a vše budovali na strachu. Dnes přiznali, že udělali řadu chyb a chápou negativní vztah Srbů k NATO. Nicméně stále do popředí staví skutečnost, že sbližování s NATO je realitou, se kterou je nutné počítat.“ Slova doplnil názorem, že Západ podporuje neutralitu Srbska jen za podmínky, že se zřekne svých vazeb na Rusko. Andjelković v tom vidí úmysl vlákat následně Srbsko do náruče NATO. Proto navrhuje, aby současná povrchní neutralita byla nahrazená skutečnou, a to tím, že bude zabudovaná do ústavy a v OSN bude požadováno její uznání.

 

 

Kroky k Velké Albánii

Jestliže USA a NATO v rámci uvedené „soft taktiky“ již tolik netlačí na Srbsko¨, aby uznalo samostatnost Kosova, tak ve skutečnosti se dějí jiné věci. Kosovský parlament koncem května odsouhlasil zrušení hraniční kontroly s Albánií a zároveň zrušení roamingu mezi Kosovem a Albánií. Hned potom se 30.května na vídeňské diplomatické akademii konala slavnost – promoce knihy autobiografie kosovského prezidenta Hashima Thaçiho – „Nový stát, moderní státník“. Mimo Thaçiho knihu promoval albánský premiér Edi Rama, který zde mimo jiné prohlásil ( viz  ) v narážce na Srby, že jestliže někdo stále poukazuje na možnost vzniku Velké Albánie, může k tomuto kroku také dojít. Ostatně k tomu představitelé Albánie a Kosova pomalými kroky směřují. Již v únoru tohoto roku Edi Rama mluvil ( viz ) o společné zahraniční politice: „Albánie a Kosovo budou mít společnou zahraniční politiku, a to nejen společné velvyslanectví a diplomatické mise. Proč by ale také neměly mít společného prezidenta jako symbol národní jednoty a společné národně-bezpečnostní politiky.“ Podle Ramy dnes obě entity představují jen formální administrativní rozdělení, ale je zde společná historická zkušenost jednotného národního cítění a neoddělitelného politického zájmu.

Mimo jiné prezident Srbska Aleksandr Vučić na dnešní ranní tiskové konferenci uvedl, že byl upozorněn, že srbská armáda nesmí vkročit do Kosova ani v případě ohrožení zdejších Srbů. "Jestliže se pokusíte se svojí armádou nebo policií vniknout do Kosovo, bude to ze strany NATO bráno jako nepřátelský akt," citoval dnes Vučić upozornění, které NATO zaslalo Srbsku.

 

Bez servítků k NATO

S odvahou říci vlastní názor na půdě NATO se čekalo až na ženu Natašu Jovanovićovou  ze Srbské radikální strany. Poté, co se přítomní na Parlamentním shromáždění NATO navezli do Ruska a prezidenta Putina se postavila za řečnický stolek srbská poslankyně, vyznala se ze svého obdivu k Putinovi a prohlásila ( viz  ), že jeho politiku naprosto schvaluje. Řekla, že vše co Putin dělá je správně, že ostatní by si měli dát pozor v tom, aby nepřekračovali „červenou linii“. Na její projev se snesla kritika a to i ze strany srbského vedoucího parlamentní delegace Dragana Šormaze, který označil její vystoupení za „raketový útok“, který měl u zasedajících vyvolat šok a zděšení. „Došlo k incidentu a poslankyně si dovolila něco, co by nebylo možné ani v srbském parlamentu, neboť vystupovala, jakoby byla poslankyní Dumy. U přítomných to vyvolalo údiv a polemizovali, že to byl Putin, který překročil ´červenou linii´, když se ruská armáda angažovala v Gruzii a na Ukrajině,“ prohlásil Šormaz.

 

Nataša Jovanovićová své vystoupení obhajovala tím, že přítomným řekla, že je opoziční poslankyní a že musel a vystoupit poté, když zástupci USA a zejména Velké Británie předvedli nevídanou protiruskou hysterii. Vzhledem k tom, že zde nebyl nikdo z Ruska rozhodla se promluvit. Po její řeči k ní měla přistoupit francouzská poslankyně z Macronovy strany a pronesla: „Konečně se někdo ozval.“ „Pochopitelně, že budu stát za Putinem a Ruskem, neboť jsou jediní, kdo nás brání, když se ostatní postaví proti nám,“ řekla Nataša Jovanovićová.

 

 

Krátce k slovinským volbám

Proběhly v poměrně v tvrdém měření sil a ještě před volbami prohlašovala levice, že vydá veškeré své úsilí, aby Janez Janša, představitel pravicové SDS nezvítězil. Jeho strana vyhrála se 24,4 procenty hlasů a 25 křesly v parlamentu. To, zda bude moci složit vládu je otázkou, neboť mu je vyčítáno mnohým stranami, že kormidluje Slovinsko Orbánovým směrem. Dokonce někteří spekulují o tom, že jeho kampaň financoval maďarský prezident, aby měl v Evropě dalšího spojence.

 

To, že vyhrál Janša je dáno také tím, že Slovinci již přesytili vlády umírněného právníka Miro Cerara. Sice dostal Slovinsko na cestu ekonomické prosperity, ale lidé mu mají za zlé, že nemá vůdcovské schopnosti, že je pouhým článkem EU a že zapomněl na slovinskou identitu.

 

Janez Janša je jeho pravým opakem a pro něj na prvním místě je Slovinsko a ve své kampani vyhlašoval rezolutní opatření proti migrantům.

 

 

Nová zpráva: V Srbsku založen Koordinační výbor pro vyšetření důsledků bombardování ze strany NATO v roce 1999


Jeho práce na sběru dat a informací začíná 12.června a členové výboru se skládají z různých profesí počínaje lékaři, přes bývalé vojáky a konče fyzikálními chemiky. Práce výboru je nezávislá na činnosti podobného parlamentního výboru. Předsedkyní výboru se stala lékařka profesorka neuro-onkologie Danica Grujičićová. Její jmenování není náhodné, neboť se nyní v Itálii řeší případ bývalého člena KFOR Domenica Leggera, který u italského soudu uspěl s důkazem souvislosti používání při bombardování bomb s ochuzeným uranem a rakovinou, kterou onemocněla řada italských vojáků sloužících u jednotky KFOR. Mimo jiné Leggero u soudu uvedl, že NATO vědělo již v roce 1994, že bomby s ochuzeným uranem vyvolávají rakovinu a přesto tyto bomby použil k bombardování Srbska. /pozn. ochuzený uran zvyšuje tíhu bomb, a tím i jejich průraznost/

 

Jako ilustraci situace během bombardování Srbska v r.1999 si dovolujeme použít fotografii z webu Večernje novosti

Nato bombardování Srbska 1999 foto Večernje Novosti Z Jovanović

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 06 Červen 2018 08:29 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB