Negativní reakce na Trumpovo zrušení dohody s Íránem


 

Íránský jaderný program ilustrace foto youtube aljazeeraMoskva, Peking, Ankara zatím ze všech nejostřeji reagovaly na rozhodnutí Donalda Trumpa zrušit dohodu s Íránem. Reakce lze shrnout: Rusko za tím vidí politicko-taktický útok. Turecko si myslí, že USA tím prohrají svůj boj a Čína má obavu z velké krize a možného konfliktu.

 

 

 

V prohlášení ruského ministerstva zahraničí se píše o „velkém zklamání z rozhodnutí prezidenta USA.“ 

 

Dále se uvádí: „Mnohostranná dohoda schválená rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2231 (2015) je velmi významná. Akční plán se netýká pouze Spojených států, ale je součástí celého mezinárodního společenství, které opakovaně potvrdilo svůj zájem na zachování a dlouhodobě udržitelném jeho plnění v zájmu posílení mezinárodní a regionální mír a bezpečnost a nešíření jaderných zbraní. Jsme velmi znepokojení tím, že USA opět jednají v rozporu se stanoviskem většiny států a výhradně ve prospěch svého vlastního úzkého zájmu a prospěchu, v jasném rozporu s mezinárodním právem.“

 

Dále se v prohlášení píše o nezodpovědnosti Washingtonu s tím, že jen sleduje své politické cíle s Íránem.“ Írán přísně dodržuje své závazky, což také pravidelně potvrzuje MAAE… Je tragické, že se akce Washingtonu snaží oslabit mezinárodní důvěryhodnost MAAE při sledování mnohostranné dohody.“

 

Na rozhodnutí Donalda Trumpa reagoval dnes poslanec a zástupce předsedy ruské Dumy Petr Tolstoj: „Když někdo odmítne plnit mezinárodní dohody, jeví se mi to, jako další kolo krize v současného mezinárodního práva. "

 

 

Čínská reakce

Gong Siao Šeng čínský zvláštní představitel pro Střední Východ je názoru, že všechny strany zapojené do íránského paktu o jaderné bezpečnosti by se měly dohodnout a využít dialogu a vyjednávání k vyřešení sporu. Doslova prohlásil dnes v Teheránu, že „lepší je nějaká dohoda s Íránem, než žádná. Dialog je lepší než konfrontace“.

 

Na čínském serveru China Daily  jeho komentátor poznamenává, že Rusko ani Čína nemohou zabránit tomu, když se USA, Británie, Francie a Německo dohodnou zničit smlouvu. Dále to komentuje: „Írán čelí obtížné volbě - buď se postavit proti Trumpovi a bude trpět hospodářskou, obchodní a finanční izolací nebo se podrobí diktátu USA, zanechá svých velkých investic a nebude využívat své geografické výhody. Zároveň by také musel významně snížit své strategické bojové a odstrašující schopnosti. V každém případě se Írán nachází na pokraji velké krize.“

 

 

Turecká reakce jako sousedící země s Íránem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan uvedl, že Spojené státy svým odstoupením od jaderné smlouvy s Íránem budou tratit a prezident dodal, že USA by měly respektovat dohodu, kterou podepsaly.

 

V tiskové zprávě tureckého ministerstva zahraničí se uvádí: „Turecko vždy obhajovalo postoj, že otázky týkající se íránského jaderného programu by měly být řešeny prostřednictvím diplomacie a vyjednávání. V tomto směru je nutné vyvíjet intenzivní snahu." Navíc text uvádí: „Společný komplexní akční plán přijatý v roce 2015 byl důležitým krokem k předcházení šíření jaderných zbraní. Plán také ukázal, že i nejobtížnější problémy se dají řešit prostřednictvím jednání.“

Více o tureckých reakcích je možné číst ZDE .

 

 

Stanovisko MZV ČR

„ČR ve shodě s ostatními členskými státy EU považuje JCPOA za důležitý nástroj ke snižování rizika šíření jaderných zbraní a denuklearizace regionu, které hodlá ČR ve spolupráci s partnery i nadále prosazovat.

 

MZV ČR současně sdílí znepokojení spojenců z íránského balistického programu a aktivit, které nepřispívají stabilizaci regionu. To jsou oblasti, kterými se mezinárodní společenství musí dále zabývat a urgentně řešit.“

 

L. Zaorálek pro ČRo: Zachovejme dohodu a jednejme dále, například o balistických raketách. Je třeba postoupit s Íránem v dohodě dále. Stanoviskem USA jsou dnes oslabení ti, kteří chtěli s Íránem jednat. Trumpovo rozhodnutí postihne zejména velké korporace, které raději nebudou chtít ztratit obchod s USA než s Íránem. Menších firem se toto zřejmě ani nedotkne.

 

Náměstek min. zahr. Martin Tlapa: Rozhodnutí USA postihne rovněž evropské firmy zejména Německo a Francii. Velké evropské firmy nebudou chtít ztratit íránský trh, proto evropské země budou o rozhodnutí USA ještě jednat v rámci EU.

 

 

Stanovisko EU – prohlášení F. Mogherini

Evropská unie (EU) hluboce lituje oznámení amerického prezidenta Trumpa ohledně odstoupení od společného komplexního akčního plánu (JCPOA).

 

JCPOA, jednomyslně schválená rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2231, je klíčovým prvkem globální architektury nešíření jaderných zbraní a má zásadní význam pro bezpečnost tohoto regionu.

 

Dokud bude Írán i nadále plnit své závazky týkající se jaderných zbraní, jak to dělá doposud a jak bylo potvrzeno Mezinárodní agenturou pro atomovou energii v 10 po sobě jdoucích zprávách, bude EU nadále odhodlána pokračovat v plném a účinném provádění jaderné dohody.

 

Zrušení sankcí spojených s jadernou energií je zásadní součástí dohody. EU opakovaně zdůraznila, že zrušení sankcí má pozitivní dopad na obchodní a hospodářské vztahy s Íránem. Evropská unie zdůrazňuje svůj závazek zajistit, aby mohlo být i nadále poskytováno.

 

JCPOA je úspěchem dvanáctileté diplomacie, která pracuje a plní svůj hlavní cíl. EU je odhodlána spolupracovat s mezinárodním společenstvím na jeho zachování.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB