Vojenská přehlídka ke „Dni vítězství“ 9. 5. 2018 v Moskvě


 

Rudé náměstí přehlídkaČeský generál Pavel se mediálně pasoval na „psychologa“ Ruska. 9. května se na přenos z Rudého náměstí jistý nejmenovaný generál dívat nebude, jinak by zřejmě musel „psychicky“ kapitulovat…

 

 

 

V Evropě totiž čekají, až pamětníci války vymřou, aby se mohly zničit památníky Rudé armády. Z hitlerismu je najednou kult populárních knih a předmětů pro veřejnost. V Rusku však veteráni ožívají v rámci pochodu „Nesmrtelného pluku“, potomci vojínů a důstojníků nesou v procesí fotografie svých předků, zvony kremelských hodin odbíjejí, moderní technika rachotí po dlažbě náměstí, sešikovaní vojáci v zářivých uniformách si to rázují se zdviženými hlavami, vojenský orchestr pod otevřeným nebem břeskně hřímá slavné marše k oslavě armády. Pro Rusko znamená armáda vlastenectví, integritu státu, slávu předků a naději, že útrapy a hrůzy druhé světové války, hitlerismu, se již nezopakují. Jakkoli se toto Evropě může zdát teatrální, měla by si sáhnout na nos a zapátrat ve svém svědomí, co dělala v čase tzv. „podivné války“, „Sitzkriegu“ (válka vsedě, pozn.) či „Phoney War“. Pro odpověď není třeba chodit daleko. Nejmenovaný generál jistě ví. S pravdou ven, pane generále!

 

Rozdíl mezi stalinismem a hitlerismem: Hitlerismus byl všenárodní program vyvolené lidské rasy, který měl zničit „podlidi“ jiných národů a barvy pleti. „Stalinismus“ bylo lidským selháním komunistické nomenklatury, která se zpronevěřila původním ideálům sociální spravedlnosti, která měla zavládnout mezi všemi lidmi na Zemi. Boj těchto ideologií vyvolal druhou světovou válku. Nezapomeňme však, kdo nás zradil v Mnichově (1938) a kdo s Hitlerem uzavíral pakty o vojenské spolupráci z počátku třicátých let XX. století (tzv. „Four Power Pact“)

 

Přehlídka na Rudém náměstí k 73. výročí vítězství Rudé armády ve druhé světové válce má začít v 10:00 moskevského času. Podle stránek Ministerstva obrany Ruské federace se představí 159 kusů pozemní techniky, náměstí přepochoduje 13046 vojáků, dojde k přeletu 75 strojů letecké techniky. Podívejme se v tomto článku na současnou ruskou pozemní mechanizovanou techniku, již bychom měli na přehlídce spatřit, připomeňme si několik písní, které jsou symbolem všech těch obětí, které na oltář míru položila právě Rudá armáda, a to v hrůzných letech druhé světové války, kterou SSSR nevyvolal a kterou musel začít řešit, když Evropa pěstovala onu „válku vsedě“.

 

 

Dnešek začal včera a budoucnost začíná dnes…

T-34-85 je slavný historický tank časů druhé světové války, který pojede v čele mechanizované kolony. Tento stroj byl licenčně vyráběn v Československu a Polsku. Mohl se pohybovat slušnou rychlostí 55 km/h a jeho dojezd představoval 310 km. Existoval ve variantách: plamenometné, mostní, odminovací či vyprošťovací… K poslednímu bojovému nasazení tanku T-34 došlo při konfliktu na současné Ukrajině (2014…). Tzv. „proruští rebelové“ tank „sňali z piedestalu vojenského památníku“, technicky jej uvedli do chodu, načež byla T třicet čtyřka aktivně používána! Porošenkův režim nařídil letos provést útok na luhanskou historickou techniku, aby se zabránilo jejímu defilé v Luhansku na Dni vítězství 9. 5. 2018. Generál Pavel by měl proto začít řešit psychiku a dezinformace úplně jiné armády, než je ta ruská. V Evropě už zase nechápou, co je to skutečné zlo, odkud přichází opravdová hrozba, odkud se čím dále více ozývá „Sieg Heil“. U Generála Pavla je „selektivní slepota“ tím spíše zarážející, když prošel socialistickým vzděláním na Vojenské akademii Antonína Zápotockého v Brně. Osobně si téměř myslím, že se mu o T-34 musí v noci zdát… V Česku totiž natíráme tanky na růžovo. Jestlipak David Černý nainstaloval na vojenský výbor NATO WC tureckého typu s růžovým toaletním papírem? Určitě by byl za inovaci vyznamenán. Jak neotřelé. Jak nové. Jak umělecké, jak velmi vojenské…

 

Ukázka: Dušan Grúň: „Pieseň frontového šoféra“ (slovenská verze sovětské válečné písně)


Za historickým tankem bude po Rudém náměstí následovat bojová čtyřkolka АМ1 se 7,62mm kulometem Pečeněg s důmyslným chlazením hlavně. Na přehlídce uvidíme také GAZ Tygr-MT s bojovým (protiletadlovým) modulem BM-ARBALET či bojovým (protitankovým) modulem Kornet – D1. Armádní víceúčelové obrněné terénní vozidlo obohacené o prvky umělé inteligence dbá i o komfort posádky. Klimatizovaný prostor vozidla dokáže v základní verzi pojmout až jedenáct vojáků. Protitanková modifikace tohoto off-roadu je vyzbrojena moderním raketovým komplexem. Jiné verze jsou doplněny například o dálkově řízenou robotickou otočnou věž s 30mm kanónem. Ta se dá modulově přenést i na plně automatické bezposádkové pásové vozidlo Uran-9. Vozidla Tygr budou používat policisté i příslušníci ruské gardy.

 

Když už je řeč o robotech: automatický robot Uran-6 působí jako odminovací komplet, využívaje k tomu speciální odminovací tralovací frézu, jakýsi „speciální odminovací pluh“. Oba Urani jsou relativně tichými vozidly. Odminovací Uran nahradí denně práci 20 ženistů (sapérů).

 

Moderní ruské zbraně dotahují západní elektroniku. Bojová vozidla jsou vybavena autopiloty, dokáží v automatickém režimu vést palbu za plného chodu, i sofistikovaným způsobem komunikovat s ústředím. Dokáží přejímat iniciativu a koordinovat jiné zbraně na bojišti. Fungují v prostředí intenzivního elektromagnetického rušení a uchovávají si bojeschopnost i v případě masivního útoku jaderným zbraněmi.

 

KAMAZ Tajfun-K alias [tajfuňónək] představuje minám odolné ultramoderní přepravní vozidlo využívající vrstveného pancéřování. Jde o zástupce rodiny několika verzí Tajfunů nadaných „hroší kůží“, bohatou elektronikou a jednoduchým ovládáním. Koncepce Tajfunů celkově budí pozornost pro značně vysoký práh odolnosti při zásahu moderní municí. Na tyto Kamazy přestávají platit nejen kulometné dávky, nýbrž i výstřely z kanónu ráže 30mm, potažmo i exploze protitankových min. Naprosto fenomenálními vlastnostmi jsou naděleny jejich neprůstřelná skla. Chce se tím říci, že i silně poškozené vozidlo stále garantuje posádce přežití. Tato technika odpovídá také vysokým standardům systémů NATO. Na rozdíl od běžných „ótéček“ je možné vozidlo vybavovat řadou volitelných „doplňků“ v podobě zbraňových systémů.

 

BTR-82А – je hluboce modernizovaný obrněný transportér BTR-80. Jeho smyslem je přepravovat a podporovat motorizované pěší jednotky. BTR-82A může být nasazen zcela širokospektrálně, jedná se o prověřenou koncepci – zkrátka „klasika“. Vozidlo uvidíme hned několikrát ve skupinách s již zmíněnými novými typy vojenských automobilů.

 

Ukázka: Jiří Štědroň – „Návrat“ (česká verze písně ze seriálu „17 zastavení jara“)

 

Kurganěc-25 (i jako BVP – bojové vozidlo pěchoty, i jako OT – obrněný transportér) je plně obojživelné pásové obrněné vozidlo s periskopickými okny, které připomíná autonomní mobilní bunkr. Existuje i ve verzi obrněného transportéru, protitankové platformy se 125 mm kanónem, i jako podvozková báze pro servisní obrněnou evakuační jednotku opatřenou jeřábem. V základním provedení disponuje podobnou výzbrojí jako Tygr-MT. Výhoda je tedy spatřována v typu podvozku, na nějž se montuje výše uvedená výzbroj i celá řada dalších účelových modulů. Vozidlo bohatě využívá elementů perimetrické ochrany před balistickým útokem. Bojový segment je oddělen od posádky i výsadkové jednotky, jež je dimenzována až pro osm vojáků. Kurganěc disponuje jak kanónem, samopalem, dále raketometem Kornet. Celý komplex je koordinován počítači, takže je-li třeba, může autopilot kdykoli převzít nejen řízení boje, ale i samotný chod vozidla.

 

BMP-3 se předvede jako obrněné vozidlo pěchoty operující společně s tanky. Hlavním cílem tohoto vozidla je doprava výsadku do blízkosti linie fronty. Je vybaveno 100mm kanónem, spárovaným 30mm kanónem a 7, 62mm kulometem. Vozidlo je chráněno systémem Aréna, které vyhledává a ničí vypálené proti němu protitankové střely. Dva vodomety umožňují vozidlu zdolávání vodních překážek, stroj je vybaven vlnolamem a odsávacími čerpadly. Jedna z modifikací funguje jako vyprošťovací vozidlo. Konstrukce má posílené prvky obrany, BMP-3 je vysoce mobilní „obojživelník“.

 

Ruská konstruktérská škola se nyní zakládá na modulovém systému: tytéž (či podobné) zbraně lze montovat na různé pojízdné i létající platformy. Zbraně z rozličných platforem pak dokáží ničit pozemní i vzdušné cíle. Zvýšenou měrou se dbá o bezpečnost posádek. Zbraně mají být jednoduché, funkční, moderní, interoperabilní, vzájemně komplementární a kompatibilní. Stále za přijatelnou výrobní cenu. Tudy kráčí současný ruský zbrojní průmysl – VPK (военно-промышленный комплекс)

 

T-14 Armata byl zkonstruován jako stealth („neviditelný”) tank na bázi mobilní platformy Armata. Platforma je sdílená i s jinými stroji odlišných určení ; tank vyrábí Uralvagonzavod. Je to perspektivní hlavní tank ruských pozemních vojsk. Tank je sériově vyráběn od roku 2017, jeho motor má 882 kW (1500 koní). Disponuje radarem, širokou nomenklaturou optických a elektronických zařízení včetně aktivní dynamické ochrany „Malachit“ a kompozitním pancéřováním. T-14 se dokáže dobře bránit tankovým granátometům i podkalibernímu průbojnému protitankovému střelivu. Má k dispozici létající průzkumný dron „Pterodaktyl“, který bojiště ohmatává svým vlastním palubním mini radarem a samostatným infračerveným zaměřovačem. Dron je poután k tanku kabelem, využívaje energii T-14, jeho operační výdrž je tedy taková, jako samotného tanku. Pterodaktyl umožňuje Armatě vést boj doslova „zpoza rohu“. T-14 dokáže koordinovat ostatní zbraně na bojišti, využívá se kódovaných kanálů ke sdílení bojových dat. Tank má 125mm kanón a zcela nový způsob automatického nabíjení.

 

Helena Vondráčková, Jiří Korn: „Noc kolem nás“ (česká „civilní“ verze sovětská válečné písničky)


T-72 B3 se objeví jako příklad další modernizované „klasiky“. Nejen klasickými náboji může střílet. T-72 B3 odpaluje rovněž rakety a trhavé granáty. Tank má za úkol ničit nepřátelskou obrněnou techniku, živou sílu protivníka, různé typy opevnění, palebných ohnisek… B3 získal nový typ dynamické ochrany.

 

Jelikož se budoucí války budou dít ve znamení vybojování dominance v Arktidě, kde jsou konstatována nesmírná ložiska surovin, a jelikož Rusko oznámilo, že značná teritoria Arktidy jsou pokračováním kontinentálního ruského šelfu, uvidíme na přehlídce 9. 5. 2018 i systémy určené pro regiony krajního severu. Tyto aparáty jsou naděleny schopnostmi přežít v bojeschopném stavu za kritických klimatických podmínek. Budou to protiletadlové komplexy Tor, jež se představí v originálním severském zbarvení.

 

Bojové vozidlo pro podporu tanků „Terminátor“ je aparát posazený na podvozek tanku T-90. Koncepčně novátorská zbraň je určené na podpory tanků i motorizovaných pěších jednotek. Je mimo jiné vybaven dvojicí 30mm automatických rychlopalných kanónů a z výzbroje, jíž jsme zatím nejmenovali, Terminátor pálí čtveřicí protitankových řízených střel Ataka, schopných ničit vzdušné i pozemní cíle a které se montují také na platformu vrtulníků. Skutečně, univerzální bojovník. Terminátor operuje i v prostředí silného elektromagnetického rušení, zůstává činný i v případě jaderného útoku. Jeho robotická věž se může otáčet o 360 stupňů, v boji v městských podmínkách stroj může zahájit palbu jak proti přízemním, tak i výškovým cílům, jako jsou například snajpři operující z horních pater budov.

 

38 tun vážící raketový komplex Tor-М2 se používá jako protiletadlový systém krátkého dosahu. Aniž by zastavil, zvládá střílet za chodu. Komplex Tor-М2DT, obojživelné vozidlo, má působit v polárních oblastech a na územích s plnou absencí silniční infrastruktury. Motor startuje i při extrémně nízkých teplotách. Aparát sestává ze dvou modulů. První je obytný pro posádku, z druhého startují rakety. Diváky by měla zaujmout arktická kamufláž.

 

Ivan Krajíček: „KAZAČOK“ (slovenská zbytečně „ironická“ verze sovětské válečné písně „Kaťuša“)


BMD-4M se předvede jako jedna z posledních verzí výsadkového (paradesantního) obrněného obojživelného pásového vozidla, které se na padácích vysazuje společně s výsadkáři z přepravních letounů jako Iljušin IL-76. Vozidlo je nejen dobře chráněno, ale i vyzbrojeno. Jeho hlavním smyslem je přeprava výsadku („paraglánů“) po zemi. Na palubu bere až 8 vojáků, 3 náležejí k posádce.

 

MDM „Rakuška“ je obrněný transportér výsadku určený hlavně pro námořní síly, schopný boje prakticky ve všech klimatických podmínkách. Vytrvalost při plavebním režimu představuje 7 hodin. Podobně jako BMD-4M se vysazuje z letounu na soustavě padáků a pojme až 15 vojáků.

 

Ukázka: písnička z filmu „V ostře sledovaném pásmu“ oslavující výsadkářská vojska a přinášející ve své době také osobitou přehlídku sovětské techniky. Film běžel v ČST a možná ovlivnil budoucí kariéru současného generála Pavla, jenž začínal u výsadkového vojska:

 

Houfnice Msta-S je osvědčená zbraň samohybného dělostřelectva, slouží jako výchozí konstrukční báze pro novější model Koalicija-SV. Houfnice slouží pro ničení nepřátelských dělostřeleckých a minometných baterií, nepřátelských prostředků protivzdušné a protiraketové obrany a dalších… Koalicija-SV, je dneska nejrychleji a nejdále pálící samohybná pásová houfnice na světě montovaná na univerzální platformu Armata. Celý komplex váží méně než 55 tun! Stejně impozantně pak působí systém raketové bateriové palby Směrč. Jeho smyslem nasazení je plošné ničení území za jakýchkoli podmínek, i bez nutnosti předběžného průzkumu. Výsledkem je masivní plošná destrukce…

 

Ukázka: Sovětská válečná píseň o dělostřelcích


Buk-М2 je znám jako protiletadlový systém středního dosahu. Zbraň Pancir-S1 je zas značně nový raketohlavňový komplex PVO, který se dislokuje společně s komplexy S-400, kdy Pancir-S1 (Pancíř) tyto S-400 chrání. Komplex je vyzbrojen 30mm rychlopalnými automatickými kanony 2A38M a řízenými raketami. Dosah raket činí 18–20 km, jsou účinné do výšky 15 km. Systém může být instalován na platformu BMP-3. Tento unikátní komplex PVO může účinkovat i proti pozemním cílům! Pancíře jsou paralelou k analogickým systémům Tor-M2, se kterým se vzájemně doplňují. Rakety S-400 jsou velmi nebezpečnou zbraní. Jedná se o protiletadlový a protiraketový systém schopný ničit všechny dnes existující projektily, ať už přilétají z atmosféry či kosmického prostoru. Má o ně zájem celá řada zemí včetně Turecka. Tyto systémy jsou umístěny na ruských základnách v Sýrii.

 

Ukázka: Sovětská válečná píseň: „Cesta na Berlín!“


Raketový komplet Iskander-М vystřeluje balistické rakety krátkého dosahu. Raketa může nést jadernou hlavici. V takovém případě je míra destrukce odpovídající. Odpalovací, muniční, velitelská, přepravní vozidla personálu, informatická vozidla – náležejí k systému Iskander-M. Tato zbraň je odpovědí na americkou iniciativu v oblasti budování protiraketového deštníku. Není vyloučeno, že Iskandery odradily Baracka Obamu rozmístit tolik diskutovaný americký radar v Brdech, tedy relativně blízko našeho hlavního města Prahy.

 

 

Vladimír Putin: další směřování Ruska, cesty ekonomických reforem

Ve zbrusu novém inauguračním projevu Vladimír Putin předestřel, že je čas i pro hluboké modernizace Ruska ve smyslu ekonomickém. Tuto úvahu jsme slyšeli i z jeho projevu pro Radu federace. Než tyto reformy započnou či budou pokračovat, bylo třeba zajistit Rusku jeho vojenskou bezpečnost. Zdá se, že toho bylo dosaženo. Uvidíme tedy, zda příštích šest let Putinova prezidentování získá prostor pro kýžené ekonomické inovace. Oním prostorem míníme dostatečně stabilní světovou politiku. Chystá se nyní v minulosti nepředstavitelná schůzka Kim Čong-una a Donalda Trumpa. Chce snad Amerika pro proxy válku využít Severní Koreu? Bláznivé? Šílené dnes, avšak uvidíme zítra.

 

 

Ruská federace nyní disponuje širokou škálou vojenských prostředků. Jedná se vlastně o asymetrickou odpověď Západu

Na Rudém náměstí v Moskvě se 9. 5. 2018 projedou mezikontinentální balistické rakety RS-24 Jars; jde o rakety s deseti samostatně naváděnými hlavicemi (technologie MIRV). Z ostatní mechanizované techniky nebudou v defilé chybět ani transportér Bumerang K-16, osmikolové bojové vozidlo pěchoty. Rusko představí své nové létající drony na mobilních platformách jako BPLA Korsar či BPLA Katran (souosý vrtulník).

 

Ukázka: Sovětský pozdrav zpěváka Marka Bernese (1911-1969), jímž z minulosti zdraví generála Pavla a také „umělce“ Jiřího Černého. Zdravice má název „Zlatá Praha“. Píseň pochází z dílny slovenského hudebníka a dirigenta Harryho Macourka (1923-1992):


Poznámka: článek se zmiňuje o nové technice, o jejíchž přesnějších údajích se budeme v budoucnu dovídat.

 

Pozn. Rusko slaví Den vítězství 9.května: Akt bezpodmínečné kapitulace německých vojsk do rukou všech spojenců, včetně SSSR, byl původně podepsán 7. května 1945 v Remeši. SSSR nicméně trval na opětovném opakování aktu v Berlíně. Německé velení podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci krátce před půlnocí 8. května 1945. V té době byl na území hlavního města SSSR v Moskvě již jiný den - 9. květen. Tato skutečnost je příčinou rozdílného data oslav konce války.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB