Zkoumané možnosti Ruska?


 

ElectronicWarWeb britského listu Daily Star uvedl , že podle vojenských expertů by Rusko dokázalo během šedesáti hodin zlikvidovat NATO.

 

 

 

Deník upozorňuje, že Rusko má až sedm armád na okraji Evropy, které stojí proti mnohem menší síle NATO vedené Spojeným královstvím, USA, Německem a Kanadou. Dále expert z americké společnosti RAND upřesňuje: „Za pouhých 60 hodin může Rusko obsadit hlavní města severoatlantických států NATO Estonska a Lotyšska.“

 

Rada NATO podle Daily Star uvádí ve své zprávě, že Rusko má převahu v krátkodobě vedené válce, zatímco NATO by vyhrálo dlouhodobě vedený konflikt. Dále je řečeno, že velitelství NATO by proto mělo Rusku dokázat, že jeho snaha by byla k ničemu. Závěrem se uvádí, že skutečnost, zda může dojít k válce je nejistá a nikdo si nemůže být jistým tím, k čemu může dojít, kdyby se NATO a Rusko opravdu dostaly do vzájemné konfrontace.

 

 

Další pohled, a to ruské možnosti v Sýrii

Možnosti a způsobilost ruské armády k určité větší akci nejsou jasné mnoha vojenským expertům. Mezi ně patří Miroslav Lazanski v současnosti komentátor srbského deníku Politika, který dlouhá léta působil jako korespondent v Rusku a velmi dobře se zná s ruskými politiky včetně Putina. Jeho úsudky týkající se ruské armády jsou velmi vážené. Situace v Sýrii respektive to, že Rusko nereagovalo na letecké bombardování, a přitom ještě předtím hrozilo odvetným úderem, není jasné ani tomuto expertovi na armádu a zahraniční politiku Ruska.

 

Klade si řadu otázek mezi nimi i tu, jak je možné, že Rusko nevědělo nic o připravované provokaci s chemickými zbraněmi a proč ruská flotila z Černého a rozložení námořních sil východní StředomoříSeverního moře ještě před měsícem nevyrazila do Středomoří. Proč ruské výzvědné služby selhaly, když jistě mají dostatek znalostí o Donaldu Trumpovi, aby věděly, že se americký prezident kvůli svým skandálům bude snažit vyhovět „deep state“ a bude z tohoto zorného pole velice nebezpečný na poli zahraniční politiky. Navíc se musí vzít v potaz naprosto nepředvídatelné rozhodování amerického prezidenta. Otázka zní, zda informace, které Rusko má o Donaldu Trumpovi, jsou natolik dostatečné, aby Rusko dokázalo zamezit americkým válečným choutkám? Nebo je tomu naopak a Rusové nevědí o Trumpovi nic?

 

Je zde řada pochybností, když navíc náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov před měsícem mluvil na tiskové konferenci o možném incidentu s chemickými zbraněmi a že za tento incident bude obviněna vláda v Damašku. Rusko jakoby navíc nepředpokládalo, že by došlo k útoku, když ke stejné situaci, jako přes kopírák, došlo před rokem? Je divné, že ze syrského přístavu Tartus vyplul jen malý počet lodí – sedm nebo devět. Z výzvědných družic je vidět, že Rusko mělo v tu dobu ve zmíněném přístavu pouze dvě ponorky na naftový a elektrický pohon a jedna z nich vyplula s loďmi na otevřené moře. Přitom v Černém moři má Rusko dostatek plavidel pro pokrytí válečné operace. Neví se nic o tom, zda za poslední měsíc na leteckou základnu Hmeimim přeletěla další ruská moderní bojová letadla. Družice poskytly záběry pouze dvou letadel „SU-57“ a panovaly jen dohady o zvětšeném počtu letadel schopných zasahovat proti americkým ponorkám. Američané mohli mít jedině obavu z ruských letadel, kterých však nebyl na základně dostatečný počet, aby mohly zasáhnout proti odpálení raket na syrské území. Co se týče raketových systémů, na jednu střelu Tomahawk je zapotřebí jeden projektil systému S 300 nebo S 400. Zde by Rusko mohlo konkurovat v protivzdušné obraně, ale pak musíme vzít v úvahu další možnosti americké armády, jako je použití dronů, falešných cílů typu TALD a další možnosti radarů. Navíc k masovému útoku až tří set raket mohou USA využít řadu svých základen a to nepovedou útok pouze z jednoho směru. Není známo, kolik má Rusko v Sýrii systémů Pancíř.

 

„Vše, co má Rusko na místě k dispozici je nedostatečné pro konflikt s šestou americkou flotilou ve Středomoří,“ uzavírá expert Lazanski.

 

 

K čemu dochází?

Bylo by velkým fiaskem pro Rusko, kdyby došlo k masivnímu útoku na Damašek, se kterým má Rusko dohodu o pomoci. Zdá se ve hvězdách, zda již padla dohoda mezi Ruskem a USA v podobě: bombardujte dvě poloprázdná syrská letiště, jakousi továrnu na výrobu sýrů a mléka, o které se bude tvrdit, že se jedná o provoz na výrobu chemických zbraní a my zůstaneme relativně v poklidu. Donald Trump bude nadále považován za velkého leadera a nakonec dojde k historické schůzce s Putinem. Všichni budou spokojení.

 

Zatím se zdá, jak předvídal expert Miroslav Lazanski, že takto to zafungovalo. Rusko prokazuje svoji trpělivost a zdrženlivost. Ruské agresivity je pomálu. Má vůbec Rusko v Sýrii prostředky elektronického zásahu, v čemž je dále než Západ, jako je elektronický systém „Krasucha“? Tento systém dokáže nahradit určitý menší počet letadel nebo válečných lodí. Nebo má Rusko již v Sýrii zatím nám známou zbraň? Otázek je řada a na odpověď si ještě budeme muset počkat. Problém je, do jaké míry vůbec lze prozkoumat vojenský potenciál Ruska.

 

 Dodatek:

Za několik posledních dnů se na sociálních sítích, které sledují pohyb lodí, objevují fotografie ruských plavidel mířících do Středozemního moře. Jednou z lodí je výsadková loď Minsk 127 spatřená u Gibraltaru 14.dubna. viz  a 15.dubna byly v Bosporu vyfotografovány dvě ruské lodě vezoucí vojenský náklad – tanky, nákladní vozidla, radar, sanitní vozy a směřující do přístavu Tartus - viz  .

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 18 Duben 2018 07:16 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB