GUARDIAN: Lidé jako pokusná morčata britské laboratoře na chemické zbraně v Porton Downubojový plyn ilustraceJak kapka nervového plynu zabila vojáka Ronalda Maddisona a kterak vědci z Porton Downu byli přistiženi „se staženými kalhotami". V neposlední řadě o tom, jak za 80 let portondownských testů bylo vystaveno účinkům nervových plynů 25 000 pokusných osob.

 

 

 

 

 

 

 

V úterý 6. května 2004 britský Guardian přinesl článek nazvaný „Svou minulost nemůže Porton Down utajit“. Na tento článek poukázala i mluvčí ruského Ministerstva zahraničních věcí (MID) Marie Zacharová.

 

Článek v Guardianu cituje vládní úředníky Velké Británie, tzv. „whitehallské bílé límečky“, kteří se o tajné laboratoři na chemické zbraně v Porton Downu vyjadřují jako o “sinister and nefarious establishment”, tedy jako o nekalém a ohavném zařízení. Pryč jsou časy, kdy Britové veřejně prali „špinavé“ prádlo na Siegfriedově linii a zcela oprávněně o tom pěli hrdinské písničky. Je více než jisté, že v temném Albionu již od roku 1916 vyvíjejí v Porton Downu chemické zbraně, které jsou průběžně zkoušeny na vojácích a dobrovolnících, a sice s veškerými předvídatelnými i nepředvídatelnými následky. Tyto následky už jen tak „vyprat“ nejdou. Guardian z května 2004 říká, že minimálně jednoho vojáka, dobrovolníka, to již před více jak půl stoletím stálo život!

 

Zkrátka jak ve zmíněných souvislostech naznačuje Guardian: odpudivé a ohavné místo byl, je a zřejmě zůstane ten přízračný britský Porton Down. Oč odpudivějším místem by ona laboratoř totiž byla, kdybychom o ní věděli vše. To ale půjde stěží, jelikož se jedná o tajné zařízení, vzdálené jen co by kamenem dohodil od místa, kde byl proveden útok na ruského dvojitého agenta a jeho dceru – na otce a Julii Skripalovi.

 

 

Guardian: Britové testovali nervové plyny na „dobrovolnících“ v míře větší než ostatní státy

Guardian uvádí, že v roce 2004 byl znovu otevřen případ vojáka Ronalda Maddisona, který se odehrál roku 1953. Vědci Porton Downu podrobili Maddisona experimentu, kdy mu ruku potřísnili jistou látkou. Voják zemřel. Vyšetřování z roku 1953 uzavřelo ale incident tak, že se nejednalo o přímý důsledek experimentu. Guardian přišel s tím, že se otevření případu mělo iniciovat na základě zpráv zpřístupněných úřadem Public Record Office, respektive dokumentů v rámci programu „open government“ code. Nebezpečné experimentování trvalo dle Guardianu i v šedesátých letech. Británii umožnilo nejen vyvinout sofistikované prostředky obrany pro případ chemického napadení, ale i vylepšení svých vlastních chemických útočných zbraní.

 

 

Britové testovali bojové látky „zděděné po nacistech“. Na desítkách figurantů zkoušeli „sarin“

Guardian píše, že v letech 1945 – 1989 vystavil Porton Down působení nervových plynů zhruba 3 400 lidských „pokusných morčat“. Počet britských experimentů, zejména délka doby jejich provádění, překonává dle Guardianu skóre jiných tajných laboratoří ostatních států. Guardian připouští, že se ví málo o sovětských experimentech či těch iráckých, nicméně v USA bylo působení nervových látek záměrně a s chladným rozmyslem vystaveno 1 100 vojáků; mělo se tak stát mezi léty 1945 – 1975.

 

 

Kterak vědci z Porton Downu byli přistiženi „se staženými kalhotami“

Čtenář Guardianu je seznámen s faktem, že tradici analogických testů zavedlo nacistické Německo. Dále, že obzvlášť nebezpečnými látkami, rovněž vyvíjenými nacisty, jsou organické sloučeniny fosforu (organofosfáty). Tyto látky blokují enzym AChE, který umožňuje svalovou relaxaci. Exponovaný člověk se dostane do stavu permanentní svalové křeče. Tato křeč postihne srdeční sval, dýchací svaly, čehož následkem je už jen obzvlášť krutá smrt udušením. Guardian připomíná, že plný arzenál těchto látek měli nacisté; cituje jeden ze svých zdrojů, že nyní je Porton Down přistižen doslova „se staženými kalhotami“. Co více, roku 1992 předal ruský zběh do USA Vil Mirzajanov vzorec plynu „novičok“ Američanům. Pokud bychom chtěli opakovat po Therese May obrat „s největší pravděpodobností“ (highly likely), pak je dost jasné, že nervový plyn – jímž byli otráveni Skripalovi – mohli klidně testovat vedle Sovětů jak Američané, Tak sami Britové ve svém Porton Downu.

 

 

Ronald Maddison byl jedním z 396, na nichž se testovala nervová látka

Tzv. „sub-letální“ dávka, tedy koncentrace nevyvolávající smrt (!), byla v případě Maddisona očividně překročena. Vědci se snažili zjistit, jaká je minimální koncentrace vyvolávající existus. Šokující je, že i po smrti Maddisona experimenty pokračovaly! Na stovkách vojáků bylo zjištěno, že při expozici nižším dávkám sarinu, zůstávají tito ve dne bojeschopní. Za soumraku a noci se zhoršovaly zejména psychické stavy testovaných osob. Britové se dále zajímali například o to, do jaké míry mohou nervové látky ovlivnit sluch, zrak či oběhovou soustavu. Že by inspirace Josefem Mengelem?

 

Rusko a presumpce viny; plánovaný útok NATO na Sýrii, jenž je nyní „odložen“? Tradici plácání nesmyslů zavedli Američané, když podle Vladimíra Jermakova, kolegy Sergeje Lavrova, obvinili Rusko ze sestřelení malajsijského Boeingu nad Ukrajinou ještě dříve, než se letadlo vůbec stačilo zřítit k zemi! Celé to měl vidět americký satelit, na jehož data je uvalen status „přísně tajné!“ (Top Secret!).

Evropa nyní vůbec nečeká na vyšetřování ohledně údajného otrávení Skripalových. O věci má dopředu jasno! Jako s malajsijským Boeingem, o němž média podivně umlkla, aniž se cokoli vlastně vyšetřilo. Objevují se úvahy, které hovoří o tom, že Západ zkrátka potřebuje libovolnou záminku: K provedení útoku na Damašek například? Rusko v nedávné době vydalo prohlášení, že bude-li Sýrie podrobena útoku ze strany Západu, osobuje si Ruská federace právo použít síly k zastavení takovéhoto útoku. Možná se nyní snaží Západ Rusko demoralizovat či přimět ho zdržet se akce, dojde-li přece jen ke koaličnímu útoku na Sýrii.

 

Nyní i Rusové vyhostili zrcadlový počet cizích diplomatů v reakci na vyhoštění ruských údajných „špiónů“ z území států cítících „solidaritu“ s ukvapující se Británií (Tony Blair se omluvil za lži. Čeká toto i Borise Johnsona?). V tomto kontextu docela překvapil výrok Donalda Trumpa, že USA stáhnout ze Sýrie své vojáky. Navzdory některým komentářům o mezinárodní izolace Ruska se však patrně jedná o vítězství ruské diplomacie, respektive pokud se tím opravdu odsunula velká vojenská intervence Západu do Sýrie. Nezapomeňme, že Britové a USA lhali o chemických zbraních již několikrát. To v konečném součtu stálo životy statisíců lidí, které zahynuly v důsledku válečných operací euroatlantické koalice.

 

Opravdu se točí všechny ty tahanice kolem politického osudu Bašára Asada? Nebo jde o pokus zachovat za každou cenu americký mocenský monopol ve světě? Nebo jsme svědky degradace západních principů demokracie, což se projevuje tak, že prestižní světové deníky si mohou nyní plácat páté přes deváté, aniž by za to kdokoli nesl sebemenší míru odpovědnosti… Dokonce i náš premiér Andrej Babiš, aby se asi trochu odvedla pozornost od kauzy „Čapího hnízda“, postavil se nyní na zadní a začal panáčkovat, jak mu diktují spojenecké závazky. Jak by řekl Austin Powers: „Celé je to k posrapopukání!“ Dodáváme, hlavně aby to celé zůstalo ve sféře trapné reality show, aby se to přece jen nepřelilo do vzplanutí poslední bitvy, po niž příští generace vědců z Porton Downu vynalezne toliko pěstní klíny a sofistikované kamenné nástroje.

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pondělí, 02 Duben 2018 09:03 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB