Dvouhodinový dokument: Maximálně odhalený Putin 

Putin foto youtubeAndrej Kondratěv, mluvčí předvolební kampaně ruského prezidenta natočil dokumentární film o Vladimiru Putinovi a jak tvrdí, jedná se o maximálně „odhaleného“ Putina. Dvouhodinový dokument pod jednoduchým názvem „Putin“ přichází pouze několik dní před prezidentskými volbami, které se konají 18.března a na internetu se objevil minulou neděli.

 

 

 

Film je pro nás zajímavý sdělenými názory ruského prezidenta na řadu otázek. Jednou z nich je, zda Rusko někdy vrátí Krym. „O čem to mluvíte? Zbláznil jste se,“ reaguje Putin na dotaz Andreje Kondrašova. „Žádné podmínky pro tuto situaci nenastaly a ani nenastanou.“

 

Film obsahuje i rozhovory s řadou sympatizantů a spolupracovníků Vladimira Putina jako je například Gerhard Schröder, Silvio Berlusconi, ředitel společnosti Rosneft Igor Sečin nebo hudebník Sergej Roldugin, který je Putinovým kamarádem z dětství.

 

Tvůrce filmu Kondratěv k filmu říká: „Vladimir Putin je filmován v různých situacích, dokument obsahuje šest rozhovorů a jde o to, zobrazit Putinovu osobnost do maximálně možné míry.“

 

Když je řeč o rozhovorech, tak Vladimir Putin ve filmu v žertu říká, že je lepší se s ním nebavit. „Proč, copak je to nebezpečné,“ ptá se Kondratěv a Putin mu odpovídá: „Vůbec ne!“ Putin k tomu dodává, že sice dokáže odpouštět, ale nikoliv vše. „Co tedy neodpustíte?“, táže se Kondratěv. „Zradu,“ říká ruský prezident.

 

Podle Putina je ale lepší se nesnažit někoho dostat do kouta. „Jednou jsem šel po schodišti a viděl krysu. Snažil jsem se ji chytit, ona se otočila a vyrazila proti mně. Nejen, že se proti mně rozeběhla, ale chtěla mi skočit na hlavu… To by si všichni měli vzít za příklad a nesnažit někoho dostat do kouta.“

 

Epizoda s krysou souvisí s jeho dalším vysvětlením, a to chování na mezinárodním poli, kdy Putin tvrdí, že role každé země a její národní zájmy by se neměly určovat ultimátem, ale cestou dialogu. „Vzpomenete si možná na sovětský film z roku 1972 „Podařená kvítka“ (Džentlmeny udači),  kdy jedna z hlavních postav vejde do cely a druhý vězeň mu říká, budeš spát vedle záchodové mísy. Zní to surově, ale Západ se takto choval k Rusku po rozpadu SSSR,“ uvedl Putin a řekl, že nelze volit tento způsob jednání k jednotlivým zemím. V tomto tématu dále pokračoval: „Stále se snaží nám diktovat, kde je na Zemi naše místo - pozice, ale nám se to nemusí líbit. Vůbec je nepřijatelné něco diktovat, kdo a kde má být, jaké mají být jeho národní zájmy. Copak se to dá řešit rozkazy a ultimáty? Snad lze použít dialog!“

 

Proto určitě pochválí Angelu Merkelovou za to, když mu přiveze při návštěvě Ruska láhve Radenbergu, jeho oblíbeného piva. Zřejmě se ale Putin neshodne s Německem a Západem vůbec v otázce Arktidy, kterou ve filmu označil Putin za oblast důležitou pro bezpečnost Ruska. Vysvětlil, že americkým raketám letícím z Norska stačí čtvrt hodina, aby zasáhly Moskvu.

 

„Rusko nikomu nevyhrožuje, ale snažíme se využít možností, které máme. V konkrétním případě se jedná o naše teritorium. Musíme jej chránit stejně jako naše lidi, a proto je arktický region pro nás důležitý… Americké ponorky u norských břehů jsou v neustálém stavu pohotovosti. My ale máme nejmocnější jadernou flotilu na světě,“ uvádí Putin v dokumentu a nezapomněl uvést, že navštívil ostrov - Zemi Františka Josefa a že ještě do nedávna, zde bylo turistům tvrzeno, že jde teritorium připadajícím Sovětskému svazu. „To znamená, že je ignorována skutečnost, že toto územní jsme nikomu ale nedarovali… Připomeňme si Lomonosova slova, když uvedl, že bohatství Ruska roste se Sibiří. Dnes můžeme s jistotou konstatovat, že bohatství Ruska leží v Arktidě a zdá se, že se zde nachází skoro všechno,“ řekl ruský prezident a nezapomněl ve filmu připomenout ekologickou křehkost tohoto regionu, který je nutné ochraňovat.

 

Za nejzávažnější Putinovo prohlášení v dvouhodinovém dokumentu lze považovat to, když začal vyprávět o kritické situaci v roce 2014 těsně před zahajovacím ceremonielem ZOH v Soči. Putin dostal sedmého února od tajných služeb zprávu, že v letadle mířící z Ukrajiny do Istanbulu, je terorista, který požaduje přistání v Soči. Posádka letadla Boeing 737-800 turecké letecké společnosti „Pegazus“ nahlásila, že jeden z cestujících má bombu. Na palubě bylo 110 cestujících a na stadionu, kde se mělo uskutečnit slavnostní zahájení ZOH, bylo čtyřicet tisíc lidí. V tu chvíli Putin požadoval od bezpečnostních služeb návod, jak se zachovat. Ty jednoznačně odpověděly, že v podobných situacích je nutné letadlo sestřelit. „Vydal jsem nařízení, aby se na stadionu postupovalo stále podle plánu, když přijel na stadion zároveň s představiteli Mezinárodního olympijského výboru,“ uvedl ve filmu ruský prezident. Došlo po několika minutách k tomu, že Putin dostává další telefonát, jehož je obsahem omluva, že se jednalo o planý poplach a letadlo nerušeně dále pokračuje ve svém letu do Turecka.

 

Andrej Kondratěv je politickým komentátorem ruské státní televize (Vserossijskaja gosudarstvennaja televizionnaja i radioveščatělnaja kompanija, zkráceně VGTRK) a natočil již film „Krym. Návrat domů“ a Varlam, který bude mít premiéru tuto neděli.

 

 

Video – první část dokumentu „Putin“

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 15 Březen 2018 17:26 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB