Orbán: Maďarsko je poslední pevností proti islamizaci Evropy 

Orbán Viktor foto youtube euMaďarsko čekají v dubnu parlamentní volby a podle Orbánova každoročního proslovu ke stavu země je zřejmé, že se již vidí v křesle premiéra. Bylo by to jeho již třetí po sobě jdoucí funkční období. Spoléhá se na úspěch díky své obraně maďarského způsobu života, když svádí boj s hrozbami politiků nejen z Bruselu, ale také z Berlína a Paříže.

 

 

 

Viktor Orbán v proslovu nevynechal obvyklou populistickou rétoriku, když mluvil o kupících se „černých mračnech nad Evropou a že „Maďarsko je poslední pevností v boji proti islamizaci Evropy“.

 

Ocenil ekonomickou sílu své země, ale hlavně ve svém projevu věnoval pozornost hrozbě z přistěhovalectví a napadl Západ, že „otevřel cestu k úpadku křesťanské kultury a islámské expanzi“. Pochválil politiku své vlády, že „zabránila tomu, aby nás islámský svět zaplavil z jihu“.

 

Orbán mimo jiné vyslovil celou řadu sporných statistik a apokalyptických vizí, jako například: „Zdá se nám, že jsme poslední nadějí křesťanství v Evropě... Pokud se stovky milionů mladých lidí poženou na sever, Evropa bude pod obrovským tlakem. Když to takto bude pokračovat, ve velkých evropských městech se usídlí muslimská většina.“ Jeho rétorika pokračovala ironickým výrokem, že „přistěhovalectví je pro Evropu stejně tak ´dobré´ jako chřipka pro lidské tělo.“

 

Na druhou stranu jeho projev ale posílil hlasy, které usilují o to, aby Orbánova pravicová populistická strana Fidesz byla vyloučena z nadnárodní evropské lidové strany v EU, jejíž součástí je také CDU Angely Merkelové. Je více než známé, že maďarsko-americký finančník a filantrop George Soros je pro Orbána nepřijatelným a považuje jej za ´škodnou´. Znovu obvinil Sorose, že využívá svého finančního vlivu nejen, aby ovlivňoval dění v Bruselu a na Západě, ale zároveň v OSN. Mluvil dále bez bližšího upřesnění, že hodlá legislativně zakročit proti financování některých organizací ze zahraničí. „Homo sorosensus“ je Orbánův specifický výraz pro člověka, který je pro společnost naprosto nepřijatelný.

 

Orbán nakonec slíbil solidaritu své vlády s „těmi západoevropskými politiky a vůdci, kteří chtějí zachránit svoji zemi a křesťanskou kulturu“. V souvislosti s tím vyjádřil maďarský prezident přání a naději, že Silvio Berlusconi se po italských březnových volbách opět dostane do vedoucí pozice (v Itálii se konají parlamentní volby 4. března a politický veterán Silvio Berlusconi vytvořil čtyřkoalici menších pravicových stran – Forza Italia – pozn. red.).

 

Opoziční politik Gyula Molnár, prezident socialistického MSZP k Orbánově projevu uvedl: „Je to proslov na úrovni manažera středního podniku s mnoha falešnými iluzemi.“

 

Orbánova strana Fidesz má podporu více než 40 % voličů a média jsou z větší části k této straně nakloněná a opozice je navíc rozdělená.

 

Vybral a přeložil z webu The Guardian (Orbán claims Hungary is last bastion against 'Islamisation' of Europe) Mirko Radušević.

 

 

Poznámka redakce

O zvláštním postavení Maďarska v rámci EU svědčí také přístup Orbánovy vlády k Macronově plánu demokratizace Evropy. Francouzský prezident navrhnul v minulém roce uspořádat řadu „demokratických sněmů“. Vlády členských zemí by navrhly principy, o kterých by vedly debatu se svými občany v rámci celospolečenské diskuze. Následovat bude vypracování jakési „cestovní mapy pro Evropu“, tedy programu směřování kontinentu v příštích 10–15 letech, který bude vycházet z nápadů obyčejných občanů. Nejprve se Macronův návrh setkal se skepsí, ale nyní s jeho návrhem nesouhlasí pouze Holandsko a Maďarsko.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 22 Únor 2018 13:19 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB