Upozornění ze Severní Koreje: „Čas hraje podstatnou roli“ 

severokorejský vůdce Kim-Čong-unNaposledy, kdy západní diplomat jednal v Severní Koreji uběhlo hodně času– šest let! Nyní, v rozjitřené atmosféře byl zde jednat diplomat OSN Jeffrey Feltman, zástupce generálního tajemníka a v sobotu se vrátil s varovnou výzvou: „Ve světě není nejnapjatější a nejnebezpečnější situace než představuje napětí kolem Severní Koreje.“

 

 

Související: Michel Chossudovsky: Zabraňme nukleární válce

 

Na tomto se vyslanec OSN shodl se severokorejskými vyjednávači, kterými byli ministr zahraničí Ri Jong-ho (na snímku dole vpravo) a jeho náměstek Pak Mjong-kuk. Po čtyřdenním jednání (úterý-pátek) pro CNN Feltman navíc dodal, že se problém musí řešit ihned a to diplomaticky, aby nedošlo k válce. Zejména upozorňoval na nebezpečí, aby nedošlo ze strany USA a Západu k chybnému zhodnocení situace, zablokování komunikačních kanálů. Zdůraznil: „Čas hraje podstatnou roli“.

 

Jeffrey Feltman je nejvýše postaveným americkým diplomatem a je klíčovým poradcem generálního tajemníka OSN Antonio Guterrese v otázkách globálního politiky a bezpečnosti. Před Ri-Jong-ho severokorejský ministr zahraničínástupem do OSN v roce 2012 téměř 30 let pracoval na americkém ministerstvu zahraničí. Feltmanova návštěva se uskutečnila na podkladě již dlouhodobější výzvy Severokorejců k politickému dialogu.

 

Ke zvýšení napjaté situace došlo poté, kdy Pyongyang 29.listopadu testoval raketu Hwasong-15. Od září to byla první zkouška balistické rakety. Raketa Hwasong-15 je považována za nejnebezpečnější a technologicky vyspělou balistickou raketu s dlouhým dosahem - přibližně 13 000 kilometrů. Navíc severokorejská státní média tvrdí, že raketa je schopná nést i těžkou jadernou hlavici.

 

Na toto reagovaly USA a Jižní Korea společným vojenským cvičením.

 

Severní Korea označila manévry za provokaci a obviňovala USA ze záměru provést překvapující preventivní jaderný úder proti KLDR.

 

Čínské ministerstvo zahraničí v sobotu zveřejnilo projev ministra zahraničí Wang I, který varoval, že Korejský poloostrov zůstává stále zakořeněný v bludném cyklu demonstrace síly a konfrontace. K tomu dodal, že výhled do budoucna nevypadá vůbec optimisticky.

 

Na rozdíl od amerického diplomata Feltmana jeho kolegyně v OSN zastupující zde USA Nikki Haleyová nezvolila příliš diplomatickou cestu, když včera pochvalovala sankce a na adresu severokorejského režimu prohlásila: „Jsou paranoidní a my budeme i nadále na ně tlačit.“

 

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 12 Prosinec 2017 09:13 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB