Film Liberation Day: Skupina Laibach a Severní Korea 

Laibach Severní KoreaJe to země, které se všichni vysmívají,“ říká v rozhovoru člen slovinské skupiny Laibach, která v roce 2015 navštívila a koncertovala v Severní Koreji. Nyní se uskutečnila premiéra filmu, který byl o návštěvě natočený a v této souvislosti se opět uskutečnila řada rozhovorů s autorem filmu a členem kapely Ivanem Novakem a norským režisérem filmu Mortenem Traavikem . Rozhovory přibližují život v této zemi.

 

 

 

Kapela Laibach, kterou slovinský filosof Žižek odsoudil pro její „fašizující ideologii doma a zahraniční totalitarismus“, je první západní hudební skupinou, která navštívila S. Koreji a ve svých rozhovorech má pro tuto zemi jen slova chvály. Mluví o lidech, kteří v ulicích a parcích hlavního města Pchjongjangu tančí, vychvalují výborné severokorejské pivo, také to, jak se bez omezení smí v barech a hotelích kouřit a dokonce lze si volně užít marihuanu. Mluví o předsudcích, které o Severní Koreji panují a že vše nevypadá tak černě, jak je popisováno. Posuďte sami po výpovědích, které se objevily v mnoha médiích v rozhovorech s uvedenými Ivanem Novakem a Mortenem Traavikem.

 

 

Jak vás napadlo odjet do Severní Koreje?

To, co jsme podnikli, byli něco neobvyklého, něco co Pchjongjang zažil vůbec poprvé. Nebyl to náš nápad ani iniciativa, aby se zde točil film, ale řekli jsme si, proč ne. Hledali jsme režiséra pro video naší písně „The Whistleblowers“ a setkali jsme se s Mortenem Traavikem (http://www.traavik.info/), režisérem, který vytvářel videa pro mnohé norské kapely a který nám vyprávěl o Severní Koreji, kde byl. Traavik, který je Severní Koreou okouzlen a tráví zde hodně času, je pro Severokorejce jakousi „spojkou se Západem. V tu chvíli nás napadlo, že by nebylo od věci se pokusit uskutečnit v Pchjongjangu náš koncert.

 

 

Jak jste se vyrovnali s předsudky panující o této zemi?

Odjeli jsme do S. Koreje, pochopitelně s určitými našimi představami, které jsou součástí běžného evropského myšlení, ale stoprocentně jsme těmto předsudkům nevěřili. To se také potvrdilo. Severní Korea je z určitého hlediska rozvinutou zemí, ale také to platí naopak. Když si ale promítnete celý příběh Severní Koreje: její historii, background, proč je tato země právě taková, stane se pro vás vše jasnější. Jde o zemi, které se všichni všemožně posmívají. Jsme však přesvědčení, že se ale tento výsměch otáčí proti posměváčkům: Jak se chcete vysmát pětadvaceti milionům lidí, kteří zde žijí?

 

 

K smíchu často bývá severokorejská propaganda…

Je tomu tak… Severní Korea má svoji propagandu, která je taková, jaká je, což se těžko vysvětluje, ale má to své důvody. Stačí to otočit naopak a zjistíte, že tato propaganda je jakýmsi skoro pop-artem. USA mají také svoji propagandu, která je evidentně úspěšnější. To je věc obsahu a toho, jak je to podáváno.

 

 

Pochopitelně, že si vás otestovali. Jaký byl největší problém?

Budete se divit, ale byly to pomlouvačné zprávy o Laibachu od takzvaných přátel Severní Koreje a v tu chvíli jsme se začali obávat, zda vůbec dojde k realizaci koncertu a již jsme mysleli, že vše skončí, aniž bychom tam odjeli. Ale režisér Morten Traavik, který měl se Severokorejci své zkušenosti jim diplomaticky vysvětlil, že naše kapela je duchem podobná severokorejskému smýšlení a to je důvod, proč se na Laibach útočí, mluví o něm nejhorším možným způsobem a že je to součást západní propagandy.

 

 

Za přečtení stojí také pocity již zkušeného a znalého prostředí Severní Koreje norského režiséra Mortena Traavika.

 

Pro jste si vybral právě Laibach k vašemu projektu nazvanému „Den osvobození“?

Ani mne nepadla jiná světová kapela, která by se mohla takového úkolu zhostit.

 

 

Jak na Laibach reagovali diváci v Pchjongjangu?

To je vidět také ve filmu, Reakce byly všeho druhu, počínaje hororovým tichem až po údiv. Dohromady se jednalo o reakce, aspoň se mi to tak zdá, které Laibach zaznamenává i jinde ve světě.

 

 

Stalo se během pobytu Laibachu v Severní Koreji něco zvláštního, nepředvídatelného?

Ano, stalo se a to, když Ivan Novak zmizel z hotelu a dlouhé hodiny jsme o něm nevěděli, kde je. Naši severokorejští hostitelé začali být poněkud nervózní, hysteričtí a jali se jej hledat. Stalo se, že proto se naše skupina nakonec nemohla účastnit slavnostního večera Dne osvobození.

 

 

Jak událost a film komentovat?

Láme si hlavu nad tím také komentátor britského deníku The Guardian, když nejprve popisuje film a anabázi Mortena Traavika se severokorejskými úřady a prvotní odmítání Severokorejců západní kapely s podivným militaristickým jazykem. Nakonec je Laibach OK. Komentátor se podivuje nad zvláštním kompromisem „podivného (ne)rozumění si a sladění ideologické zbožnosti s nenáviděným Západem.“

 

 

Jak to komentuje samotný Laibach?

Svému vystoupení se lídr kapely vyhnul, ale zato komentoval zdejší politickou situaci. „Milošević byl diktátorem asi jako Chaplin ve svém stejnojmenném filmu, ale zato bez humoru a politické ideje, myslí si Ivan Novak a naopak oceňuje způsob, jak se daří severokorejským ideologům tolik let odolávat. Podává své vidění problému Severní Koreje: „Pro udržení statusu quo a stále se odehrávajícího napětí, vyvíjí vládnoucí severokorejská špička atmosféru pocitu vnějšího nebezpečí a také ideologii takového nebezpečí, čímž si udržuje moc a pozici. Čína ani náhodou není nakloněná skutečné demokratizaci Severní Koreje, neboť by výsledkem bylo spojení obou rozdělených částí země, což v zájmu Číny není. Ze všeho ale nejvíce vyhovuje konfliktní situace USA, které pomocí problematické, militantní a nepředvídatelné Severní Koreje ospravedlňují přítomnost své armády v Jižní Koreji (35 tisíc vojáků), v Japonsku (40 tisíc vojáků), přítomnost Sedmé flotily a obří letadlové lodě Ronald Reagan, Stejně tak ospravedlňují své základny na Tchaiwanu, Filipínách, Singapuru a Guamu. Pochopitelně důvodem nahromadění takové síly v tomto regionu není Severní Korea, ale potenciálně mnohem nebezpečnější mocnost Čína. Severní Korea je jen diplomatickým prostředkem – problémem, který nesmí být nikdy vyřešený.“

 

Nakonec filištinský komentář podal samotný režisér a znalec Severní Koreje Morten Traavik, když na otázku co ještě o této zemi nevíme odpověděl: „Kdybych vám to řekl, musel bych vás pak zabít.“

 

 

Trailer. Laibach Liberation Day

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 30 Listopad 2017 09:41 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB