Nositel Nobelovy ceny: Katalánské referendum je karikaturou demokracie 

Mario Vargas LlosaVčera v Barceloně do ulic katalánské metropole vyšly statisíce lidí, kteří demonstrovaly za jednotu Španělska. Stejně tak desítky tisíc lidí již v sobotu demonstrovaly v Madridu. Španělský premiér Mariano Rajoy varoval stoupence odtržení Katalánska, že jeho "vláda se postará o to, aby vyhlášení nezávislosti k ničemu nevedlo.

 

 

 

Do bouřlivé atmosféry Barcelony přiletěl z Jižní Ameriky peruánský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa (nahoře na snímku). Účastnil se demonstrace a měl emotivní projev, ve kterém mimo jiné uvedl: „Španělská demokracie přetrvá a žádné spiknutí stoupenců nezávislosti ji nezničí."

 

V Jižní Americe po celou dobu sledoval dění v Katalánsku a ve svém pravidelném sloupku ve španělském deníku El País uvedl své prohlášení k referendu, jehož podstatnou část níže uvádíme.

 

 

Mario Vargas Llosa: Nultá hodina

Katalánská nezávislost by pro Španělsko a Katalánsko byla tragédií, po které by región padl do náruče demagogů. To by Katalánsko dovedlo ke zkáze.

 

K referendu? Upřímně řečeno věřil jsem, že katalánská vláda bude natolik moudrá, že k referendu nedojde. Na druhé straně ovšem je známá tvrdohlavost a neracionální úvaha, se kterou je nacionalismus spojený. Ani se nelze divit, že představitelé Katalánska jen popíchli své stoupence, kteří byli slepí a hluší ke španělským zákonům a hlasovali.

 

Tak zvané referendum je karikaturou voleb a bez dobrozdání, voličských seznamů, hlasu voličů, nezávislých pozorovatelů a s minimalizovanou voličskou účastí pouze těch, kteří si přejí osamostatnění. Takové referendum je pouhou karikaturou. Ti lidé jednali pateticky a šlo o monolog nevidomé, neslyšící menšiny proti racionální úvaze a zejména tomu, že dvě třetiny Katalánců se vyslovili, že referendum je nezákonné.

 

Referendum vytvořilo jen pouhou ideologii jakési viktimizace – že se Katalánci stali oběťmi. To je následně zneužito k nacionalismu a obviňování španělské vlády, že svým jednáním vůči Kataláncům porušuje demokratické principy. Oni údajně jen mírným způsobem, to je hlasováním, uplatňují své právo rozhodnout o svém osudu, a to mírně, civilizovaně a demokratickým způsobem.

 

Piši komentář na zcela opačné straně zeměkoule a zcela přesně ani nevím, k jakým událostem v posledních momentech referenda došlo, pouze vím, že se svět poslední dobou cítí jako na jehlách. Možná to, že být na jiném kontinentu umožňuje, aby se člověk zamyslel a v klidu si uvědomil, jaký důvod přivedl Katalánsko, jeden z nejkulturnějších a opravdu nejvíce kosmopolitních regionů Španělska k tomu, aby ve své duši vypěstoval staromódní, provinční a nevhodnou ideologii jakou nacionalismus je. Jak je jen možné, že tisíce studentů této současné moderní společnosti, která patří k nejpokrokovějším a nejidealističtějším demokratickým hnutím pracujícím na projektu Evropy, podlehla nacionalismu, vlastně proti kterému tento projekt bojuje. Ti lidé se oddali ideologii, která je ve své historii podepsaná krví a zanechala za sebou mrtvoly. Proč jen Katalánsko v sobě pěstuje politickou iluzi a přání uzavřít se a vytvořit společnost, která se vrací zpět a vrhne tento región do chudoby, neboť se zřekne eurozóny a EU. To vše vytvoří zadluženost. Proces návratu by byl velice obtížný.

 

Odpovědí na španělské problémy není nacionalistické zdůvodnění, že příčinou je to, že „Španělsko vykrádá Katalánsko“. Důvod není v tom, že od pádu Frankovy diktatury a přechodu k demokracii se tento región za celou svoji historii stal ekonomicky, kulturně a politicky nejúspěšnějším.

 

Je možné, že španělská centrální vláda zanedbala a nestarala se o řešení potřeb Katalánska. Ovšem tento důvod nemůže ani podle stávajících zákonů ospravedlnit referendum a jednostranné odštěpení po pěti set leté společné historii a odloučení od zbytku společnosti, která je tisíci způsoby přítomná v katalánské společnosti a historii.

 

K projevenému nacionalismu a anachronickému provincialismu neexistuje větší protiklad, než existující dvojjazyčnost, kulturní tradice Katalánska se všemi umělci, hudebníky, architekty, básníky, romanopisci a zpěváky. Ti všichni byli vždy součástí avantgardy, experimentovali s novými formami a technikami. Otvírali se světu, přijímali všechny novinky a přenášeli toto fluidum do celého Španělska.

 

Jak může korespondovat Dalí, Gaudí nebo Tàpies s jakýmsi Puigdemontem nebo Junquerasem? Co má společného Foix, Marsé, Serrat  nebo Sercas s Carme Forcadellovou nebo Adou Colauovou?

 

Existuje velká propast mezi jedněmi a druhými. Jen stěží si můžeme představit společnou linii kulturní nebo ideologické kontinuity, která by tyto politiky a s těmito velikány spojovala.

 

 

Mario Vargas Llosa (* 28. března 1936 Arequipa, Peru) je peruánský romanopisec a esejista. V letech 1967 obdržel cenu Premio Rómulo Gallegos za svůj román Zelený dům (La casa verde, 1965) a v roce 1994 Premio Cervantes. Ve stejném roce byl zvolen také členem Španělské královské akademie. V roce 2010 se stal nositelem Nobelovy ceny za literaturu. V češtině vyšla celá řada jeho knih, naposledy v roce 2010 Keltův sen.

 

 

Připravil a přeložil Mirko Radušević

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 10 Říjen 2017 07:35 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB