Velký kombinátor Saakašvili vstoupil na ukrajinskou půdu

 

Michail-Saakašvili Tymošenko foto twitter Aga PikGruzínec - „Mírotvůrce“ jako nepřítel Ukrajiny a Tymošenková je na proskripčním seznamu. Aneb očekáváme teplý vánek, možný je i uragán!

 

 

 

 

Michail Saakašvili: Na Ukrajině momentálně osoba non grata. V Gruzii, dle některých zdrojů, mu hrozí až čtyřicet let vězení, docela určitě však odnětí svobody alespoň na jedenáct let a výše … Za nelegální překročení ukrajinských hranic, jak se zdá, za administrativní „přešlap“, byl mohl na Ukrajině vyfasovat až patnáct dní „natvrdo“. To vše, svou osobou výše zmíněné a mnohé další, ztělesňuje bývalý oděský gubernátor a gruzínský ex-prezident.

Poté, co byl nedávno potupně zbaven na popud Porošenka ukrajinského občanství, neboť započal kritizovat hypertrofovaný stav ukrajinské korupce, na jejíž vlně se nicméně dostal do úřadu, vznětlivý cholerik Saakašvili nyní sahá po zhusta medializované revanši. Forma pomsty Porošenkovi má tedy charakter Saakašviliho osobního návratu na Ukrajinu. Co bude následovat? Michail asi sotva bude na předměstí Kyjeva, abychom citovali filmového klasika, pojídat ředkvičky s máslem a koukat do vesmíru. Saakašvili zatím prohlašuje, že další Majdan nechystá. Uštěpačný český jazyk zná pro tuto příležitost rčení: „Povídali, že mu hráli“.

Dle vyjadřování ukrajinských orgánů k Saakašviliho plánům neměl být Saakašvili na Ukrajinu opětovně vůbec vpuštěn. Že se mu to podařilo, vyvolává spoustu otázek. V médiích Ukrajiny se totiž sebevědomě tvrdilo, že Saakašvilimu při libovolném pokusu o překročení státní hranice Ukrajiny bude odebrán pas a osoba mužského pohlaví jménem Saakašvili podstoupí deportaci do Polska. Saakašvili totiž minimálně 9. září t. r. naznačoval na sociálních sítích, že vezme Ukrajinu útokem právě z polského teritoria, což se jedním dnem později, po počátečních neúspěších na přechodu Krakovec, stalo skutkem. Všichni, kdo mu k tomu napomáhají, riskují dle médií tresty odnětí svobody v trvání do sedmi let.

Bude proto Julija Tymošenková zbavena imunity a vydána k trestnímu stíhání?

Vedle Tymošenkové a Saakašviliho se na proskripční seznam nepřátel Ukrajiny dostali ještě další dva poslanci, kteří asistovali Saakašvilimu v nezákonné vniknutí na Ukrajinu. Řeč je o Sergeji Vlasenkovi a Dmitriji Dobrodomovi.

Díky Saakašviliho postům na Facebooku se začali v inkriminovaný den k hranici Ukrajiny a Polska sjíždět jeho fanoušci, a to s celými autobusy, ještě než se tam Saakašvili mohl objevit, uskutečnila se rvačka mezi jeho zbožňovateli a ukrajinskými pohraničníky. Mezitím byl v Polsku zastaven na zhruba dvě hodiny vlak InterCity (IC) se Saakašvilim na palubě, vše monitorovaly desítky novinářů. Saakašvili přesedl se svou svitou do autobusu a v odpoledních hodinách přibyl na polský přechod – Przejście graniczne Medyka, kam se mezitím sjeli jeho přívrženci i se zástupci bojových bataliónů a lidí od tisku. Kordon ukrajinských pohraničníku byl doslova živou masou proražen a Saakašvili prakticky vpadl či se „živelně vlámal“, resp. byl lidmi přenesen do říše Kyjeva, aby se prozatím usadil ve Lvově. Při incidentu bylo zraněno 10–11 ukrajinských pohraničníků.

 

Role Lvova – bašta odporu? Koho proti komu? Najednou se nemluví o Moskvě

Co následovalo? Triumfální vjezd do Lvova. Lvovský gubernátor účastník Euromajdanu a lídr strany Svépomoc Andrej Sadovyj zatím ignoruje oficiální Kyjev a poskytuje Saakašvilimu azyl, ten mezitím uspořádal 10. září ve 22.30 místního času tiskovou konferenci, maje přitom Juliji Tymošenkovou vedle sebe z jedné strany (politický rating Tymošenkové je toho času na Ukrajině vysoký), Valentina Nalivajčenka, nedávného šéfa Služby bezpečnosti Ukrajiny (SBU), z té druhé. Přímý přenos improvizované tiskovky bylo možné sledovat na stanici News One. Ze slov Saakašviliho mimo jiné vyplývá, že než se vyřeší jeho občanství, chce se zatím „vidět“ s přáteli….

Tymošenková vše komentovala tak, že dost bylo nové ukrajinské zkorumpované diktatury. 12. září 2017 obvinil Saakašvili Porošenka z lživé propagandy proti jeho osobě, samotného prezidenta Ukrajiny Saakašvili označil za zlodějský zjev; nejspíš tím naráží na fakt odnětí občanství a mnohé další. 

Za pozornost stojí, že osobní roli v Saakašviliho akci sehrává právě Julija Tymošenková, dále někteří polští a ukrajinští političtí činitelé. Jedním ze Saakašviliho spolucestujících průvodců v inkriminovaném vlaku IC byl Mustafa Najem, ideolog násilného protivládního převratu na Majdanu a poslanec ukrajinské Dumy, etnický Paštun pocházející z Afghánistánu. Nezdá se být proto odůvodněné se domnívat, že Gruzínec Saakašvili je solitérní blázen, který se jal realizovat nějakou nepromyšlenou amatérskou hurá akci. Na druhou stranu: uvážíme-li zřejmou skutečnost, že Saakašvili je tak málo Ukrajincem, jako baklažán pivoňkou. Jeho láska k Ukrajině je patrně nacvičená herecká etuda, člověk se neubrání zvědavé otázce, cože to chce Saakašvili na Ukrajině vlastně pohledávat, teď, když by měl být oficiálně „out“? Znamená to, že není?

 

Velký bratr tě sleduje – na Ukrajině spustili portál „Mírotvůrce“ a on-line systém „Identigraf“;  Orwell by zíral

SBU Ukrajiny musí mít na bývalého gubernátora jistojistě spadeno, což v těchto kruzích může znamenat opravdu ledacos, stačí si zasadit do kontextu už jen portál „Mírotvůrce“ a počítačový program „Identigraf“, které navádí k likvidaci politicky nepohodlných lidí.  Nebylo by Saakašvilimu přece jen lépe v USA, kde má zaslouženou pozornost a celkem zajištěnou kariéru jako řada vysloužilých politiků?

Saakašvili, člověk s narcisistickými rysy, se má rád, a v minulosti to mockrát předvedl. Nezdá se pravděpodobné, že by bohapustě riskoval své zdraví. O jeho krytí je proto zřejmě bezpečně postaráno a on sám počítá, že jej jeho stoupenci i spojenci zkrátka nenechají ve štychu. 11. září ze Lvova z další tiskovky vzkázal, že už nejde o jeho bezpečí a svobodu, ale o svobodu a existenci celé Ukrajiny.

O čísi podporu se jistě opírá Velký kombinátor Saakašvili, který – řečeno lehkou parafrází knihy Ilfa a Petrova „Dvanáct židlí“ – překročením Pohraničního přechodu Medyka – Šegini dne 10. září 2017 infiltroval ze západního směru Ukrajinu, aby poté spektakulárně vstoupil do historického města Lvov. Arťom Šejnin v pořadu „Čas vše ukáže“ připomněl výrok médií či přímo nacionalistického poslance Olega Ljaška, kteří přirovnávají Saakašviliho objevení se ve Lvově k příchodu Ostapa Bendera, ale i k návratu Napoleona z Elby či příjezdu Lenina v zaplombovaném vagónu… Ljaško  dokonce nazývá Saakašviliho katem svého národa.  Ať tak či tak, je snad možné, že si chce Saakašvili oživit vzpomínku na příjezd do Tbilisi v čase „Revoluce růží“ (2003), kdy se významně zasadil o svržení Eduarda Ševarnadzeho? A to se má EU líbit? Zavádí se tu trend svrhávání režimů? Volby už nic neznamenají?

 

Cop v bojové pohotovosti, symbol ženskosti či důvod k mrzutosti a ke zlosti?

Vzniká druhé centrum síly na Ukrajině ve Lvově? Je Ukrajina blíže svému rozpadu? Vyčerpal se syndrom Donbasu? Může za tuto provokaci Moskva či CIA? Jak se zachová prezident Porošenko? Proč se třeba nesebere a nedeportuje Saakašviliho štandopéde do Tbilisi? Kolik dalších kromě gubernátora Sadového ještě neposlouchá Kyjev? Saakašvili slibuje „spanilou“ jízdu, zatím jen agitační, po všech regionech Ukrajiny. Pokud se za něj postaví určitá část populace, bude to nezanedbatelná záležitost. Vzpomeňme, že i relativně malé procento aktivních lidí může změnit chod dějin, tak, jak tomu ostatně bylo na Majdanu či během tzv. VŘSR před sto lety v Rusku. Existují i vysoce senzační názory, že příští prezidentkou Ukrajiny může být Julija Tymošenková, jejíž cop je nyní ve stavu „bojové pohotovosti“. Do funkce jejího prvního ministra by mohl nastoupit, kdo jiný než náš starý známý – Michail Saakašvili. Pořád totiž lepší ukrajinské premiérování než čtyřicetileté „bručení“ za gruzínským katrem.

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Čtvrtek, 14 Září 2017 15:43 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB