Sanders: Demokracie není o miliardářích 

Sanders facebookPo určitém čase se opět hodně mluví o americkém politikovi, senátorovi za Vermont Bernie Sandersovi. Média zaujalo stejně jako při volební kampani, ve které prohrál v primárkách s Hillary Clintonou, jak se pustil do americké oligarchie. Politologové jej rádi označují za jakéhosi amerického sociálního demokrata.

 

 

 

Média píší, že tento politik svůj boj, aby se stal pravým reprezentantem demokratické strany stále nevzdává. Například časopis Newyorker napsal, že Sanders jakoby nevzdal svoji prezidentskou kampaň s heslem „Naše revoluce“ (Our revolution).

Jeho slova k americké oligarchii oběhla sociální sítě, když Sanders na svém facebooku napsal: „Demokracie není o miliardářích, jako je Sheldon Adelson (foto níže), který rozdává miliardy dolarů dalším miliardářům, jako je Donald Trump. Muži a ženy, kteří položili své životy při obraně své vlasti, bojovali za zachování americké demokracie, nikoliv za vytvoření oligarchie.“

K tomuto výroku je připojeno video o Sheldonu Adelsonovi  VIZ .

Sheldon Adelson vlastní řetězec kasin v Las Vegas a jeho majetek se odhaduje na 36,1 mld. dolarů. Sanders si všímá výroku, který multimiliardář jednou pronesl: „Na celém světě existuje 6.999.999.999 lidí, kteří vůbec nedosahují mojí úrovně.“ Ovšem Adelson dosáhl takové úrovně jen díky tomu, že se za celou Sheldon Adelson foto prtsc youtube NBCdobu svého podnikání vyhýbal placení daní.

Jestliže však vejde v USA v platnost nový zákon o zdravotním pojištění, Adelson si polepší, neboť nebude muset platit 48 milionů dolarů ročně. Za ty peníze, uvádí se v komentáři, by se dala zaplatit léčba více než třiceti tisíc nemocných amerických dětí.

„Jestliže jste inteligentní, tak co vám brání, abyste nebyli bohatí?“ ptá se vyzývavě na videu Adelson a dodává: „Například můj přítel tvrdí, že je dobré se starat pouze o současnost Země. A co já? Mám přemýšlet o tom, co budou dělat děti mých dětí? To už nebudu ani vědět, kdo že tyto děti vlastně jsou…“

Komentář také mluví o tom, že je dost dobře možné, že peníze místo na léčbu dětí skončí na účtu některých politiků republikánské strany.

V roce 2012 Sheldon Adelson totiž věnoval 93 milionů dolarů Republikánské straně a jejím organizacím a v roce 2016 investoval „pouhých“ 82,5 milionů dolarů do kampaně Donalda Trumpa.

Vše nakonec Bernie Sanders okomentoval vyše uvedeným výrokem o demokracii a oligarchii.

Na Sandersově facebooku naleznete další zajímavé výroky k americké politice. Příklad jeho dalších výroků (viz ):

„Boj za naše práva není jen bojem, který se odehraje v jeden jediný den nebo v průběhu jednoho roku nebo za jednu generaci. O práva musí bojovat každá generace. Dnes je naším úkolem společně vytrvat v boji, obnovit a rozšířit zákon o hlasovacích právech, aby každý Američan bez ohledu na barvu pleti, národnostní původ nebo věk mohl řádně volit.“

„Pokud jde o zdravotní péči, republikáni mluví o tom, že mají v tomto ohledu svobodu a volbu. Ale jak mohou být opravdu svobodní a volní, když si nemohou dovolit zdravotní péči nebo léky. Lidé vůbec nejsou svobodní, když si musí vybrat mezi obživou a léky, nebo se musí rozhodovat o zaplacení za zdravotní péči pro sebe nebo své dítě. Lidé v ostatních zemích světa mají zdravotní péči zajištěnou stejně jako lidská práva. Musíme zajistit všeobecné zdravotní pojištění pro všechny Američany. To jediná správná věc.“

 

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 09 Srpen 2017 07:14 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB