Rozbije Trump kauzu „ruských hackerů“?

„Nebyl by to špatný začátek nějakého románu Toma Clancyho o studené válce.“ Tak popsal LA Times sled událostí, které vedly k vypovězení 35 ruských diplomatů („špionů“) a nejnovějšímu střetu mezi Washingtonem a Moskvou. Má pravdu, celá tato epizoda má fiktivní auru, což je koneckonců na místě, vzhledem k tomu, že celé to studenoválečnické drama je čistou fikcí.

 

 

Ruské „špionské hnízdo“ bylo podle všeho v provozu už od roku 1972, ale američtí „keystonští strážníci“ ho dokázali odhalit až nyní. Nu což, lepší pozdě než nikdy! Na tom pětačtyřicetiarovém pozemku u marylandského pobřeží, asi 60 mil od Washingtonu, ruští diplomaté odpočívali se svými rodinami: sousedé si nikdy nevšimli ničeho aspoň trochu nepřístojného a při oslavách Dne práce, na který bývali zváni, tekla spousta dobré vodky. Šéf městské rady, bývalý mariňák, listu LA Times řekl: „Jsou to dobří sousedé a byli takoví po celou dobu.“ Na newyorském Long Islandu se píše podobný scénář: pozemek, na který ruští diplomaté s rodinami jezdili odpočívat, za překvapených pohledů místních pročesali federálové.

Je to všechno součást bezpečnostního divadla v režii Obamových lidí „posledních dní“, kteří se snaží zahalit blížící se nástup Trumpovy administrativy co největším stínem. A jako každé správné představení, má i tohle malý prográmek, který vysvětluje obsah hry, v tomto případě „zprávu“, která zcela nepřesvědčivě opakuje tvrzení, které slyšíme už ode dne voleb: Trumpovo vítězství bylo vrcholem dokonalého ruského spiknutí, remake Mandžuského kandidáta, jen tentokrát prostřednictvím počítačů.

Ve snaze dodat tomuto koktejlu trochu říz Washington Post v posledních minutách loňského roku zveřejnil informaci, podle níž se ti všemocní Rusáci dostali do elektrické sítě ve Vermontu – a byli s to zhasnout světla! Až na to, že nikam nepronikli, a že to všechno byla jen další z „fake news“, před nimiž nás Washington Post tolik varuje. „Ruský počítačový vir“ byl nalezen v jednom laptopu, který ani nebyl připojen k internetu. A nebyl to vir ruský, ale ukrajinský.

Takové drámo! Až na to, že žádné drámo nenastalo, přinejmenším ne takové, jaké by stačilo ke Clancyho románu. Místo toho jsme sledovali sérii hluchých míst: žádný průlom do elektrické sítě, žádné důkazy o rozsáhlém rusko-trumpovském spiknutí (jak bylo slibováno) a žádná ruská odveta za vypovězení jejich diplomatů. Ruský prezident Vladimír Putin místo toho oznámil, že bude přehlížet dětinské šaškování končící administrativy a počká si místo toho, až se domů vrátí dospělí.        

Od Washingtonu DC až po Kalifornii můžete teď slyšet hlasité skřípání zubů.

To ale v žádném případě neznamená, že by propagandistická kampaň nějak polevovala. Takovou vlnu jsme tu neměli od pochodu do války proti Iráku v roce 2003: celá mediálně-vládní-akademická osa se nás na plný plyn snaží přesvědčit, že zvolený prezident Spojených států zvítězil prostřednictvím zahraničních sil. Nezabírá to: veřejnost tomu prostě nevěří. Naopak, neustálým omíláním podobných nesmyslů sedm dní v týdnu se „maisntreamová“ média stávají terčem ještě většího opovržení, než tomu bylo doposud: dokonce i fandové paní Clintonové mají za to, že média nejsou vyvážená.

Mě na té celé věci nejvíc baví role, kterou hraje Donald J. Trump. Na rozdíl od některých svých mluvčích a samozřejmě na rozdíl od médií zvolený prezident odmítl tu putinovsko-konspirační teorii spolknout byť na jedinou minutu. Ve srovnání s většinou novinářů prokázal mnohem větší chápání složitosti prokazování kyberútoků a už od samého počátku se na myšlenku, že za hackováním e-mailů Demokratické strany a Johna Podesty stojí Rusko, tvářil skepticky. V reakci na nejnovější salvu prázdných slov, která se pomalu mění v „tvrdá fakta“, Trump prohlásil tohle:

„Byl bych rád, kdyby si byli opravdu jistí, protože to obvinění je pěkně závažné,“ řekl Tromp na adresu zpravodajských agentur. „Pokud se podíváte na zbraně hromadného ničení, byla to katastrofa a oni neměli pravdu, dodal s odkazem na zpravodajské zdroje, na něž se Bushova administrativa odvolávala při hledání podpory pro své válečné tažení v roce 2003. „Proto chci, aby měli jistotu. Pokud nevědí, je to podle mého nefér.“

„A dodal: ´Vím toho o hackování dost. Hackování lze jen velmi těžko prokázat. Takže to mohl být i kdokoli jiný. A také vím věci, které ostatní nevědí, a tak si nemohu být skutečným stavem jistí.´ Když byl dotázán na to, co ví a co ostatní nevědí, pan Trump jen podotkl: „To zjistíte v úterý nebo ve středu.“

Americký národněbezpečnostní „hluboký stát“ přirozeně stojí proti Trumpovi: jeho zahraniční politika odmítající „změny režimů“ a upřednostňující „Ameriku především“ je staví mimo byznys. To ale neznamená, že by celá zpravodajská komunita odmítala Trumpa jako jeden muž: ani zdaleka. Ve skutečnosti jsou tu lidé, podle nichž hacknutí e-mailů Demokratické strany a Johna Podesty nebylo dílem Rusů, ale kohosi zevnitř zpravodajské komunity, jemuž se příčila představa Hillary Clintonové v Bílém domě. A pak je tu celá myšlenková škola, k níž patří třeba i bývalý britský velvyslanec Craig Murray, který tvrdí, že „hacknutí“ bylo ve skutečnosti únikem, který šel spíš přes americké insidery než přes GRU. Murray má dost blízko k zakladateli WikiLeaks Julianu Assangemu. Když se ho ptali na komentář k Murrayho tvrzením, Assange odpověděl: „Nechtěl bych do toho zabíhat.“ Assange přitom rozhodně odmítá jakýkoli ruský podíl na zveřejnění e-mailů.

Má Trump v plánu celý ten podfuk zvaný „Udělal to Putin!“ rozmetat?

Vůbec by mě to nepřekvapilo. Jsme svědky reakcí obyvatel bažiny, jimž Trump hodlá vysušit jejich přirozené životní prostředí. Všechno to vrčení a vytí je jen výrazem jejich kolektivního vzteku.

Takže si vezměte popcorn a pohodlně se usaďte: Ta legrace může začít každou chvíli!

 

Převzato z Antiwar.com

 

PS. V noci na středu Donald Trump na svém twitteru oznámil: „Briefing ´zpravodajských služeb´ o tak zvaném ´ruském hackování´ byl odložen na pátek, nejspíš potřebují více času, aby vystavěli svůj případ. Velmi podivné!“

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 04 Leden 2017 07:00 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB