Dmitry Orlov: Síla „Nět“


Na naší planetě to má fungovat následovně: Mocenské struktury v USA (veřejné i soukromé) se rozhodnou, co má zbytek světa dělat. Sdělí svá přání prostřednictvím oficiálních i neoficiálních kanálů a očekávají okamžitou spolupráci.

 

 

 

 

Pokud kooperace okamžitě nenaskočí, použijí politický, finanční a ekonomický nátlak. A pokud se zamýšlený efekt nedostaví ani poté, zkusí změnu režimu prostřednictvím barevné revoluce nebo vojenského puče, nebo organizují a financují povstání, které ve vzdorovité zemi vede k teroristickým útokům a občanské válce. A když to nefunguje ani pak, probombardují onu zemi zpět do doby kamenné. Právě tak to chodilo v 90. letech a dekádě následující, ale poté se zjevila nová dynamika.
Na počátku se soustředila na Rusko, ale od té doby se tento fenomén rozšířil po celém světě a má našlápnuto pohltit i samotné Spojené státy. Funguje nějak takto: USA se rozhodnou, co chtějí, aby Rusko udělalo, sdělí mu svá přání a očekávají jejich automatické splnění. A Rusko řekne „Nět“. Spojené státy pak podniknou všechny výše zmíněné kroky až na to bombardování, protože v něm ho odstrašuje ruský jaderný arzenál. Odpověď zůstává „Nět“. Člověk by si mohl představit, že se v mocenských strukturách USA najde někdo chytrý, který by se postavil a řekl: „Na základě existujících důkazů diktování našich podmínek Rusku nefunguje; pojďme s Ruskem jednat v dobré víře a jako se sobě rovným.“ A všichni kolem by se plácli do čela a zvolali by „Páni! To je vynikající nápad! Jak to, že nás to ještě nenapadlo?“ Ve skutečnosti ale takový člověk dostane obratem padáka, protože o americké globální hegemonii, víte, se nevyjednává. A tak místo toho Američané zazmatkují, přeskupí se a zkusí to staré zaběhané znovu, přičemž vytvářejí opravdu legrační divadlo.  
Obzvlášť legrační byla ta tahanice kolem Edwarda Snowdena. USA požadovaly jeho vydání. Rusové řekli „Nět, naše ústava nám to nedovoluje.“ A tak se ze Západu ozvaly ještě legračnější hlasy, které požadovaly, aby si tedy Rusové ústavu změnili. Odpověď, která nevyžaduje překlad, zněla: „Cha cha cha!“ Mnohem méně úsměvná je slepá ulička kolem Sýrie: Američané neustále požadovali, aby Rusové přistoupili na jejich plán svrhnout Bašára Asada. A neměnná ruská odpověď zněla: „Nět, o svém vedení si rozhodnou sami Syřané, ne Rusko a ne USA.“ Pokaždé, když to Američané zaslechli, tak se podrbali na hlavě… a zkusili to znovu. John Kerry byl zrovna nedávno v Moskvě, kde podstoupil s Putinem a Lavrovem maratónské „vyjednávací rozhovory“. Nahoře je fotografie Kerryho při jednání s Putinem a Lavrovem a výrazy v jejich tvářích lze přečíst snadno. Kerry sedí zády k objektivu a mele jako obvykle. A Lavrovův obličej říká: „Nemůžu uvěřit, že tady musím sedět a znovu poslouchat ty nesmysly.“ A Putinův obličej říká: „Ubohej idiot, prostě nedokáže pochopit, že mu zase řekneme Nět.“ A tak Kerry prostě odletěl domů s dalším „Nět“.
Ještě horší je, že se přidávají další země. Američané vysvětlili Britům, jak přesně mají hlasovat, ale Britové řekli „Nět“ a hlasovali pro Brexit. Američané řekli Evropanům, aby přijali hrůzné korporátní převzetí moci, a právě tím je smlouva o transatlantickém obchodu TTIP, a Francouzi řekli „Nět, to neprojde.“ USA zorganizovaly další vojenský puč v Turecku, aby Erdogana nahradily někým, kdo si nebude chtít hrát s Ruskem, a Turci také řekli „Nět“. A teď k tomu všemu, hrůza hrůz, Donald Trump říká „Nět“ hned na spoustu věcí – na NATO, vývoz amerických pracovních míst, příval migrantů, globalizaci, zbraně pro ukrajinské nácky, volný obchod…
Zhoubný psychologický vliv onoho „Nět“ na americkou hegemonickou psýchu nelze podceňovat. Pokud jste předurčeni myslet a jednat jako hegemon, ale funguje z toho už jen ta myšlenková část, výsledkem je kognitivní disonance. Pokud máte v popisu práce zastrašovat státy ve světě, ale ony se už zastrašovat prostě nenechávají, tak se vaše práce mění v žert a vy sami v psychiatrického pacienta. Výsledné šílenství nedávno vyprodukovalo zajímavý symptom: Několik zaměstnanců ministerstva zahraničí USA podepsalo dopis, který byl promptně „uniknut“ do médií a vyzýval k bombardování v Sýrii s cílem svrhnout Bašára Asada. A to je řeč o diplomatech. Diplomacie je umění předcházet válkám mluvením. Diplomaté, kteří volají po válce nejsou příliš… diplomatičtí. Můžete si myslet, že jsou to diplomaté nekompetentní, ale to není přesné (většina kompetentních diplomatů ze služby odešla během druhého Bushova mandátu, mnozí z nich kvůli znechucení, že musejí lhát o důvodech k válce v Iráku). Pravdou je, že jsou to postižení, nepříčetní nediplomatičtí váleční štváči. Taková je síla toho jediného ruského slova, že z něj doslova ztratili rozum.
Bylo by ale nefér ukazovat jen na americké ministerstvo zahraničí. Vypadá to totiž, že hnilobou se nakazila celá americké politická sféra. Zápach hniloby prostupuje vším a činí život mizerným. Ve světle rostoucích problémů se většina ostatních věcí v USA zdá být stále zvládnutelná, ale tahle jediná – ztráta schopnosti zastrašovat celý svět – všechno mění v prach. Jsme uprostřed léta. Národ je na pláži. Osuška na písku je proleželá a prožraná od molů, slunečník je děravý, limonády v mrazícím boxu jsou narvané chemikáliemi a letní četba nudí… a najednou se k tomu opodál objeví hnijící tělo velryby, která se jmenuje „Nět“. To dokáže celou tu pohodičku pořádně narušit.
Mediální „žvanící hlavy“ a establishmentoví politikáři si problém s bolestí uvědomují, a jejich předpokládanou reakcí je hodit veškerou vinu na toho, kdo za všechno může: na Rusko, a ještě lépe, osobně na Putina. „Pokud nevolíte Clintonovou, volíte Putina“, hlásá jedno z nedávno sesumírovaných politických hesel. Další zase tvrdí, že Trump je Putinův agent. Jakákoli veřejná osoba, která odmítne zaujmout proestablishmentový postoj, automaticky dostane nálepku „Putinova užitečného idiota“. Při reálném hodnocení jsou podobná tvrzení absurdní. Při pohledu do hloubky je lze ale vysvětlit: Všechna je spojuje síla „Nět“. Hlas pro Sanderse je hlas „Nět“: Demokratický establishment vyprodukoval kandidátku a řekl lidem, aby pro ni hlasovali, a většina mladých lidí řekla „Nět“. Totéž s Trumpem: Republikánský establishment vykouzlil svých Sedm trpaslíků a řekl lidem, ať hlasují pro jakéhokoli z nich, a přesto většina zbídačených pracujících bělochů řekla „Nět“ a hlasovala pro outsiderovou Sněhurku.
Je nadějným znamením, že lidé po celém Washingtonem ovládaném světě objevují sílu „Nět“. Establishment při pohledu zvenčí možná dál vypadá, že je v pohodě, ale pod svým lesklým nátěrem skrývá prohnilý trup, který všemi otvory nabírá vodu. Dostatečně důrazné „Nět“ by možná stačilo k tomu, aby se potopil úplně a ustoupil tak z cesty některým opravdu nezbytným změnám. Až se tak stane, nezapomeňte, prosím, poděkovat Rusku… a pokud jinak nedáte, tak rovnou Putinovi.

 

Autor je americký spisovatel ruského původu.

Převzato z jeho blogu ClubOrlovAddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB