Erdoğan s Chomskym po sobě „střílí“

Erdogan vers ChomskiVíce než tisíc akademických pracovníků z tureckých univerzit a další z celého světa odsoudili turecké útoky na kurdská města a obce a vyzvali k mírovým rozhovorům mezi tureckým státem a Kurdskou dělnickou stranou (PKK). Mezi 355 zahraničními akademiky je mimo jiné podepsaný Noam Chomsky.

 

 

V prohlášení se píše o tom, že akademici nechtějí mlčky přihlížet tomu, co turecká administrativa provádí v městech a o obcích v kurdských provinciích, kde nechává vyhladovět obyvatele, a to za použití zákazu vycházení, který zde trvá již několik týdnů. „Nechceme být součástí kriminální činnosti,“ píší akademici a dále uvádí, že jde o plánovaný masakr, který je v rozporu s tureckými zákony a akce jsou v rozporu s mezinárodním právem. Podepsaní zároveň žádají, aby do kurdských regionů měli přístup nezávislí mezinárodní pozorovatelé, kteří by monitorovali zdejší dění. „Požadujeme, aby vláda připravila podmínky k jednání a vytvořila plán, který povede k trvalému míru a do podmínek zahrnula rovněž požadavky kurdského politického hnutí,“ píše se v prohlášení.

Prohlášení čtěte ZDE

 

Erdoğan: Signatáři nejsou osvícenci

Na prohlášení akademiků reagoval turecký prezident Recep Erdoğan a označil je za zrádce Turecka a vyzval jednoho z předních zahraničních signatářů prohlášení Noama Chomského, aby osobně se přijel přesvědčit o situaci v Turecku: „Nechť náš velvyslanec v USA pozve Chomského, ať se přijede podívat do tohoto regionu… Jsme připravení intelektuálům předvést, co se na jihovýchodě naší země děje. Na vlastní oči by se měli přesvědčit, zda problém násilí je na straně státu nebo se jedná o porušování našich občanských práv a svobod ze strany teroristických organizací.“ Erdoğan dále napadl signatáře, že nejsou žádnými osvícenci, naopak jsou tmáři a nejsou ani intelektuály. „Váš podpis na cáru papíru nic neznamená. Přijeďte do Turecka, uvidíte tuto zemi na vlastní oči nikoliv prostřednictvím páté koleny a uzříte zaručeně pravdivou skutečnost“ prohlásil Erdoğan a k tomu měl dodat, že buď intelektuálové jsou na straně turecké vlády nebo teroristů.

Po Erdoğanově kritice intelektuálů se ozval Noam Chomsky a zaslal redakci britského deníku The Guardian mail, ve kterém píše, že pokud by měl odjet do Turecka tak se stane nikoliv na pozvání Erdoğana, ale vyhoví četným pozváním odvážných tureckých disidentů, včetně Kurdů, kteří jsou léta utlačováni. Chomsky zároveň obvinil Erdoğana, že je pokrytec a má pro terorismus dvojí metr. Dále napsal: „Erdoğan obvinil ISIS z teroristického útoku v Istanbulu, ale on této organizaci různými způsoby pomáhá a také podporuje Frontu al-Nusrá. Naopak kritizuje ty, kteří odsuzují útoky proti Kurdům, kteří jsou hlavní silou ve válce proti ISIS jak v Iráku, tak v Sýrii. K tomu snad není potřeba další komentář.“

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB