Blair věděl, že Libyi hrozí ozbrojené bandy

 

Blair Kaddáfi foto youtube prtscZa „panování“ Tonnyho Blaira se mnohé událo, co dodnes ovlivňuje naše životy. Když novináři a analytici, politologové a historici zabývající se novodobými dějinami pročítají archivní materiály, nevěřícně kroutí hlavami. Britský politik po skončení kariéry premiéra jezdil a dodnes jezdí po světě, přednáší a nabízí moudro jako poradce politikům. Často držel ruku na pulsu dějin. Doufejme, že již držet nebude…

 

 

Britský deník The Telegraph zveřejnil materiály (viz obrázek níže), ze kterých vyplývá, že před čtyřmi lety jej libyjský vůdce Muammar Kaddáfí upozorňoval na skutečnost nebezpečí islámského terorismu pro Evropu.

telegraph záznam

 

 

 

 

 

 

Kaddáfí varoval Evropu před islamisty

Deník čerpal z materiálů Zahraničního výboru britského parlamentu popisující telefonní rozhovory mezi Kaddáfím a Blairem. Uskutečnily se 25.února roku 2011, což je v době, kdy v Libyi propukly nepokoje a Vůdce velké revoluce, jak si plukovník Kaddáfí nechal říkat, vysvětloval bývalému britskému premiérovi, jak se snaží zemi ochránit od útoků ozbrojenců z Al Kaidy. Toho dne dopoledne ve svém prvním telefonátu říká Kaddáfí: „Chtějí (džihádisté) ovládnout Středozemní moře a potom zaútočit na Evropu.“

Telefonní rozhovor trval půl hodiny a Kaddáfí v něm opakoval, že chce Libyi bránit proti Al Kaidě (,která byla později nahrazená příslušníky Islámského státu). „Neutočíme my na ně, ale napadají oni nás… Říkám pravdu, když tvrdím, že situace není až tak obtížná… Organizace zasela několik spících buněk v severní Africe… buňky v Libyi jsou podobné těm, které byly před jedenáctým zářím v USA.“

 

Video setkání Blair Kaddáfí v roce 2011

 

Dále Kaddáfí mluví o tom, že se bojovníkům z Al Kaidy podařilo sehnat zbraně, vystrašit lidi, kteří se bojí vyjít ze svých příbytků. „Je to podobné džihádu. Mají zbraně a terorizují lidi na ulicích,“ říká libyjský vůdce.

Druhý telefonní hovor byl podstatně delší a trval čtyři hodiny. Kaddáfí v něm říká: „Musím vyzbrojit lidi a připravit je k boji. Když Libye padne, znamená to nebezpečí pro Středozemí, Evropu a konečně pro celý svět. Ozbrojené skupiny využívají situaci v Libyi pro ospravedlnění svého boje a my jdeme proti nim.“

Za tehdejší politické situace bývalý britský premiér dvakrát mluvil s vůdcem Libye, aby jej přiměl odcestovat z Tripolisu, potom co občanská válka zachvátila zemi. Tři týdny na to, koalice pod vedením NATO, včetně Británie začala s bombardováním Libye s cílem svrhnout Kaddáfího režim. Nakonec byl diktátor v srpnu sesazen a v říjnu byl davem zavražděn.

O Blairovi se ví, že byl s Kaddáfím přítel a že jej po svém odchodu z funkce premiéra několikrát v Libyi navštívil. Existuje dopis Blaira Kaddáfímu, ve kterém jej oslovuje „Drahý“ a píše v něm o tajné dohodě mezi Británií a Libyí. Tuto skutečnost Britové těžce nesli kvůli atentátu na letadlo PanAm nad skotským Lockerbie v roce 1988, který měl nařídit Kaddáfí osobně.

Blair v telefonním rozhovoru vyzval Kaddáfího k odchodu: „Jestli máte bezpečné místo a kam jít, tak odejděte, neboť co se děje, neskončí mírně a nastane proces změn. Tento proces si myslíme, že se dá řídit a hledáme způsoby, jak to udělat... USA a EU se nyní nachází v těžké pozici a musím je ujistit, že vše v klidu skončí.“ Blair ukončil rozhovor slovy: „Chci vám nabídnout klidný odchod… a nechat dveře otevřené.“

Dnes dobře víme, jak vše skončilo. Libye se po pádu svého vůdce ocitla v naprostém chaosu občanské války a bojů s převahou islamistů spojených s Islámským státem. Víme dnes o utečenecké krizi a o teroristech volně se pohybujících po Evropě. Tehdejší varování Kaddáfího nepadlo na úrodnou půdu.

 

Clinton varoval Blaira před Putinem

Druhé odhalení dosud nezveřejněných telefonních rozhovorů bývalého ministerského předsedy Tonnyho Blaira se konalo v USA. Se záznamem přišel deníkBlair Clinton a manželky foto NYT The New York Times a odhaluje tentokrát proroctví tehdejšího prezidenta USA Billa Clintona o Vladimiru Putinovi. Jde o nahrávky od května roku 1997 do prosince roku 2000. Na jedné z nich mluví Clinton s Blairem o tom, že Vladimir Putin má enormní potenciál. Říká: „Vladimir Putin má enormní potenciál a myslím, že by lidé z Wyomingu (pozn. tradičně velice konzervativní až kovbojský stát) by mne nejraději zastřelili, když jsem se s ním setkal.“ Dále Clinton popisuje v rozhovoru s Blairem své dojmy z Putina, kdy vůdce Ruska měl nadávat na reakční politiky v americkém Kongresu, stavěl se proti zavraždění Saddáma Husajna nebo odstranění Miloševiće a vztekal se, že by se měl stát meandrem –starcem. V jednu chvíli v žertu pod dojmem světových událostí navrhnl, že by se stal britským občanem.

Co se týče tehdejších hlavních politických událostí, podle odkrytých nahrávek, se oba státníci především bavili o Severním Irsku, Iráku a Jugoslávii. Jejich hovory byly v roce 1998 zaměřeny na Husajna a v roce 1999 na Miloševiće. Clinton si Blairovi stěžoval, že vlivem poltických podmínek v USA nemůže volat Husajnovi přímo a jednat s ním může jen zprostředkovaně. Záznam uvádí: „Řekl jsem, ať Husajnovi vzkážou, že nemám zájem ho zabít nebo ho svrhnout… nežertoval jsem, jen chci, aby se chemické a biologické nevyvíjely.“

Podobně, když se jednalo o Kosovo, nechtěl Clinton odstranit Miloševiće. Mluví o pochybnostech vyslání pozemních vojsk do Kosova, na což byl v USA vyvíjen tlak a Clinton v rozhovoru s Blairem upozorňoval na možnou reakci Moskvy. „Když vyšleme vojsko, tak sakra, co si počneme s Rusama, může to vést do kolapsu našeho vztahu s nimi,“ říká Clinton.

O Rusku usuzuje tehdy americký prezident, že není na místě velké přítelíčkování. Z rozhovorů s britským ministerským předsedou ještě k Rusku deník New York Times zveřejnil Clintonovy názory na Vladimira Putina: „Myslím, že je velmi inteligentní a přemýšlivý. Jsem názoru, že s ním můžeme vytvořit hodně užitečného.“ Na jiném místě Clinton říká: „Jeho úmysly jsou čestné a prosté, ale zatím neučinil žádné rozhodnutí. Mohl by vytvořit formu jakési umírněné demokracie."

Americký deník k přepisům telefonních hovorů mezi oběma státníky poznamenává, že Tonny Blair byl pro Clintona nejlepším zahraničním přítelem. Ale upozorňuje, že zveřejnění může mít velmi negativní vliv na předvolební kampaň jeho manželky Hillary Clintonové – například opětovného propírání případu stážistky Lewinské.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Neděle, 10 Leden 2016 12:53 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB