US-generálové: Musíme dohnat Rusko, Čínu a přezbrojit lodě 

US letadloO tom, že antisatelitní zbraně (AST) prodělaly v Číně a Rusku velký vývoj píší shodně americká média, především zabývající se obrannou.

Nová zpráva: Kypr diskutuje možnost poskytnutí základny ruským bojovým letounům. Oponenti uvádí, že se tím ohrozí vstup země do NATO viz . Další zprávy informují o přemístění bojových vrtulníků ze základny v Krasnodarské oblasti na základnu v Arménii.

 

 

 

Když 18. listopadu došlo k úspěšnému testu ruské rakety zvané A-235 Nudol, která má nahradit stávající raketový systém A-135 Amur, zpráva obletěla svět a nyní jsou k tomu další komentáře. Američtí raketoví odborníci upozorňují, že Čína ještě před Rusy 30.října úspěšně testovala raketový protidružicový systém Dong Neng-3. V tu dobu Pentagon oba pokusy zvlášť nekomentoval. Až nyní se na adresu ruského experimentu ozval šéf americké raketové obrany Johne Hyten, který pro list Colorado Springs Gazette uvedl: „Pracují na systémech, které nám způsobují vrásky na čele.“

Američanům dělá starost systém na bázi mobilního odpalovacího zařízení a rakety dlouhého doletu, který by se měl stát prvkem obranného ruského štítu a je vyvíjen státním koncernem protivzdušné obrany Almaz-Antei. Generál Hyten mimo Ruska a Číny mluvil ještě o Severní Koreji a Íránu, kteří rovněž vyvíjejí typ kosmických zbraní. Poznamenal, že sice nevidí reálně konflikt v kosmu, ale podotkl, že je nutné si této eventuality všímat, „abychom byli schopní se ji ubránit“ (viz).

Andrej Čeburin, velitel divize protivzdušné obrany Ruska pro server Rossijskaja gazeta uvedl, že protiraketová obrana Moskvy je automaticky navázána na informační a útočné systémy. Podle Čeburina je to v současnosti jediný systém na světě, který je schopný zachytit jakoukoliv balistickou střelu.

 

 

Americká média upozorňují, že začíná „nová fáze globální militarizace kosmu“ (viz). Navíc poukazují na zvláštní souhru obou systémů – čínského a ruského, jakoby tím chtěly naznačit, že obě velmoci společně pracují na tom, jak ohrozit americkou bezpečnost. Na satelitním systému do značné míry závisí americký civilní hospodářský a komunikační sektor. K ohrožení amerického družicového systému by podle amerických odborníků postačilo kolem dvaceti raket výše uvedeného typu, kterými Čína a Rusko disponuje.

 

Kam Američané míří

Přestože Američané mají stále nepřekonatelně největší zbrojní rozpočet, mnohým se to zdá málo. Možná by stálo na zamyšlení, jak s penězi nakládají. Svědčí o tom tzv. Otevřený dopis řady amerických expertů a analytiků z různých oblastí (mezi nimi Michèle Flournoyová, bývalá třetí nejvyšší představitelka v Pentagonu), kteří mimo jiné píší o nehospodárném nakládání se zrbojním rozpočtem a například konstatovali, že až polovina těchto peněz jde na platy zaměstnanců ( viz ). Zajímavé je navíc to, že tento dopis „Defence reform concesus“, mluví o tom, že problémy jsou dlouhodobější. Již v roce 2013 se obrátila skupina expertů na Pentagon a Kongres s výzvou na řešení problému využívání financí.

Dopis byl psán před půl rokem a nyní republikánský kongresman Mike Pompeo, člen sněmovního výboru pro zpravodajské služby varuje: „Prezident Obama snižuje rozpočet na naši obranu a kontaktuje se s Vladimirem Putinem. Rusové přitom pokračují v technologickém vývoji zbraní ovládajících kosmos s množností vyřadit naše technologické prostředky, a to fyzicky tak digitálně.“ V USA populární server freebacon.com dále uvádí: „Nemůžeme být pošetilí a slepí vůči tomuto vývoji, když informace potvrzují, že naše satelity ať komerční nebo vojenské mohou být následně zranitelné vůči útoku nebo hrozbě.“ Stejný server cituje rovněž bývalého politického stratéga Pentagonu Marka Schneidera, podle kterého Rusové testují slabiny americké připravenosti pro válku v kosmu. „Existuje obrovská nerovnováha, co se týče kosmických zbraní,“ říká Schneider a tvrdí, že Kongres bránil ve vyzbrojování v kosmu, zatímco Rusko porušovalo smlouvy o kontrole zbrojení, když se jednalo o jejich zájmy. Dále Schneider upozorňuje na zprávu Defence Intelligence Agency ( viz www.dia.mil) určenou Kongresu, ve které se píše o tom, že se čínští a ruští vojenští činitelé chopili výhod plynoucích z kosmických systémů a rozvíjejí potenciál, jak USA v kosmu znemožnit v případě konfliktu.

Podle serveru freebeacon.com Obamova administrativa „si hlasitě všímala vývoje anti-satelitního systému v Číně a opomíjela Rusko“. Na dotaz novinářů mluvčí ministerstva zahraničí Blake Narendra odpověděl, že tuto záležitost nebude komentovat. K Čínskému vesmírnému programu ministerstvo zahraničí již dříve uvádělo, že Čína destabilizuje poměr sil ve světě.

V paměti je rok 2007, kdy Čína prováděla, a to nezdařilé pokusy anti-satelitních zbraní a od té doby se na oběžné dráze kolem Země vznáší tisíce úlomků raket, které ohrožují satelity i posádky vesmírných lodí. Podle centra vesmírných operací amerického letectva je záhadou letošní zmizení meteorologické družice NOOA-16, ke kterému došlo 25.listopadu.

 

Americké námořnictvo se urgentně přezbrojuje

Z vesmíru se vraťme na Zemi a to k mořím a oceánům. Americké námořnictvo si stěžuje, že je zanedbáváno. Tvrdí, že za posledních pětadvacet let zaostalo ve vývoji své základní funkce, a to možnosti dokázat potopit nepřátelská plavidla. USA se i tomto vojenském odvětví porovnávají s Čínou a Ruskem a zkoumají, jak soupeřit s jejich loďstvem. K podcenění soupeřících velmocí došlo s koncem studené války a rozpadem SSSR, kdy USA ztratily nepřítele a od roku 1990 dochází ke snižování výdajů na vojenské námořnictvo. Ani 11.září nepomohlo ke zlepšení stavu válečného loďstva, ale spíše naopak peníze šly více k pěchotě než k lodím a jejich protiraketové výbavě.

Svět se přitom rozvíjel jinak. Rusko se stává opět námořní velmocí a své lodě posílá do míst svých zájmů, jako jsou Írán, Sýrie a Venezuela.

Ještě větším problémem než Rusko představuje pro USA na moři Čína, která zmodernizovala nejen své letectvo, ale i námořnictvo. Disponuje více než 300 loďmi všeho typu – má nové letadlové lodě, torpédoborce, fregaty, korvety, ponorky a obojživelná plavidla.

Článek (The U.S. Navy Is Slowly Realizing It May Have to Sink Ships Again in the Future  ), ze kterého je čerpáno uvádí: „Americké námořnictvo má zpoždění a zkoumá, jak posílit palebnou sílu celé své flotily.“ Prvním krokem by to měly být rakety protivzdušné obrany SM-6.

Podle serveru Námořního institutu vedení amerického námořnictva, jak uvádí admirál Peter Fanta, žádá bezúspěšně již čtrnáct let o střely Tomahawk. Požadavek zní na tři tisíce kusů těchto raket, které by měly sloužit do roku 2040. Podle námořních expertů nebezpečí hrozí především ve Středozemním moři, kde americké lodě soustředící se na nebezpečí ze vzduchu jsou zranitelné přitom z moře. Američané nyní testují nové vybavení u španělských břehů a poté budou zmodernizované lodě směřovat do východního Středomoří, kde USA pociťuje největší ohrožení svých zájmů.

Admirál Fanta tvrdí, že jde o velmi rychlou akci, která reaguje na naléhavou potřebu a podle něj by za běžných okolností takové přezbrojení trvalo sedm až osm let.

Na závěr výše zmíněný článek uvádí bonmot, že jedinou americkou aktivní lodí, která dokázala potopit nepřátelskou loď je 218 let starý dřevěný křižník U.S.S. Constitution.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 08 Prosinec 2015 14:55 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB