Budou se USA více angažovat v boji s Daeš?

Obama projev foto yputubePracovat na jednotném evropském odhodlání je dnes obzvláště důležité. Nikdo si nedělá iluze, že by se Obamova administrativa chtěla na Blízkém východě zaplést. Amerika, míle za Atlantikem, necítí nebezpečí. Zatímco Evropa ano. Blízký Východ nás zkrápí násilím.

 

 

To píše Natalie Nougayrède, komentátorka britského listu The Guardian a obecně se sdílí názor a teorie, že Obama svoji chytristikou nechává záměrně vyčerpávat Evropu a Rusko v zájmu amerického klidu a komerčních úspěchů. Panuje názor, že úzkostlivě dbá na to, aby se USA někde nezapletly, jako tomu bylo v Afghánistánu.

Až tak jednoduché to ale s USA nebude. Vzpomeňme si na rozhořčené vystoupení Johna McCaina, předsedy vojenského výboru a amerického senátora v televizi CNN, v začátcích bombardování v Sýrii ruskými letadly. Tehdy mluvil o tom, že v Sýrii probíhá mezi USA a Ruskem „proxy válka“. Rozčiloval se nad tím, jak Rusové v Sýrii hromadí zbraně, protiletadlové střely a samotná letadla. To byla výtka výtka k Obamovi a jeho ministrovi zahraničí Johnu Kerrymu. „John Kerry musel třikrát volat Lavrovi, aby se dověděl, co se děje. Obama devadesát minut mluvil s Putinem a dva dny na to, volá ruský generál našemu velvyslanectví v Bagdádu, aby nás informoval pouhou hodinu dopředu, že začínají nálety,“ rozčiloval se tehdy McCain a na závěr připomíná, že Rusko na Blízkém Východě nefigurovalo od roku 1973, kdy jej odtud vyštípal Anwar Sadat.

Útok na americkou vládu, na její neschopnost zabránit tomu, co se na Blízkém Východě děje se v současnosti opakuje. Včera vystoupil John McCain společně s dalším republikánským senátorem Lindsey Grahamem v Bagdádu a mluvili o nutnosti vybudovat stotisícovou armádu - mnohonárodnostní síly v boji proti IS. Ve svém řeči pro americkou televizi CBS mluvili o tom, že tyto síly by se skládaly z jednotek regionu a měl na mysli Turecko, Saudskou Arábii a Egypt, do které by se zapojil z deseti procent rovněž Západ včetně USA. Dalším hlavním bodem bylo, že by se měla vytvořit nad Sýrii bezletová zóna, která by podle nich zabránila bombardování zdejšího civilního obyvatelstva. Dále mluvili o dvou úkolech zničit IS a svrhnout Asada. Zabývali se také tím, že je nutné přehodnotit vztah k Íránu a tvrdili, že Irák je zaplněn Íránci. Podle jejich názoru Írán využil, že USA odešly z regionu a zaplnil vzniklé vakuum. Na dotaz, zda USA jsou připravené na možné ztráty, John McCain odpověděl, že je to lepší, než být napaden ve vlastní zemi. Co se týče spolupráce s Ruskem, McCain se vyjádřil, že to by bylo největší chybou, neboť Putin má podle něj jiné cíle a chce podporovat Bašára Asada.

 

Vytvořit alternativu k Daeš

Výlet republikánských senátorů do Bagdádu mě jasný cíl. Jednalo se o to zvrátit vývoj na Blízkém Východě, který se nepříznivě vyvíjí pro USA. O záměrech USA svědčí mimo jiné také rozhovor Johna Boltona (bývalý zástupce USA v OSN, nyní pracuje pro American Enterprise Institute a je komentátorem Fox News) pro ruskou redakci Hlasu Amerika.

Bolton obdobně jako Mc Cain lituje doby Anwara Sadata, když říká, že egyptský prezident v sedmdesátých letech minulého století změnil běh doby. „Spojené státy tehdy sledovaly konzistentní politiku a neumožňovaly zásah Sovětskému svazu do záležitostí tohoto regionu, který obsahuje komplex různých složitých a matoucích problémů, který nese souhrnný název Blízký Východ,“ říká v rozhovoru Bolton a dodává, že se vše dnes ještě více zkomplikovalo s islámským fundamentalismem, který všechny ohrožuje včetně Ruska. Dále varuje, aby po tom, co se zde stalo, nedošlo zde ke konfliktu mezi velmocemi. Vyjmenovává zdejší problémy, jako jsou íránský jaderný program, závody ve zbrojení, terorismus a také jej mrzí „potupná porážka arabského jara.“

Bolton stejně jako republikánští senátoři McCain a Graham vidí podstatu problému v tom, že Putin využil momentální slabosti USA a vměstnal se do regionu. Východisko? Ukončení Obamovy politiky, což nastane až s příchodem nového amerického prezidenta. „Nepůjde však pouze o jednoduché přehození výhybky. Musíme vytvořit novou strategii, abychom pomohli k vytvoření nového sunitského státu, který by se stal alternativou pro Daeš a musíme rozbít osu Moskva-Teherán. Je to velmi důležité z hlediska Spojených států, Izraele a našich arabských přáteli, ale nakonec i Západní Evropy, která to ovšem takto dnes ještě nevidí,“ říká v rozhovoru pro Hlas Ameriky bývalý americký diplomat. Podle Boltona by k obratu mělo dojít postupně během roku 2016. Určující bude listopad 2016, kdy se konají volby a od toho okamžiku si slibuje radikální a zásadní obrat (pozn. inaugurace se koná až v lednu 2017).

Kritiky postupu USA v současnosti najdeme, ale i ve vládě USA a není to nikdo jiný než ministr obrany Ashton Carter. Nedávno se pustil do kritiky spojenců v Perském zálivu za to, že chtějí jen bojovat letecky proti IS a nikoliv pozemně a rovněž kritizoval vlastní vládu za nečinnost v regionu, „kdy se Rusko zde stalo strážcem“.

Americký prezident Barack Obama však tvrdohlavě stojí za svojí počáteční strategií, že hodlá Američany unavené boji, vytáhnout z nekončících válek, které zažili v Iráku a Afghánistánu. Zatím používá pouze pro boj s IS jen diplomacii a vyslal pouze několik desítek vojáků speciálních sil do Sýrie.

Jediný jeho výrazný střet s odpůrci jeho politiky na Blízkém Východu byl zaznamenám ohledně přijímaní uprchlíků, ze kterého lze do určité míry předurčit Obamovo chápání a jeho postup vůči IS. Uvedl: „IS se snaží využít každého náznaku, že existuje válka mezi islámem a Západem.“

Dále typickým je jeho poslední vyjádření: „Naší nejsilnější zbraní proti IS je neprojevovat strach, abychom je neposílili. Nesmíme jim nabídnout pocit, že dělají cosi důležitého.“

Znamená to, že Barack Obama neudělal žádný posun v politice od svého projevu v září, kdy definoval politiku vůči IS. V tomto projevu uvedl, že USA nesmí brát IS ne jinak než jako jiné teroristické organizace a problém by měl být vyřešen osvědčenými a zaběhanými nástroji boje proti terorismu. „USA nemusí použít pěchotu, aby porazily IS,“ prohlásil tehdy Obama.

 

Obamův projev k IS

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB