Španělsko legalizuje totalituBez ohledu na evropské demokratické principy a hodnoty, které se v Bruselu tolik omílají, se pravicová španělská vláda vydala zpět k Frankovi a možná až do středověku. 

 

 

Rozsáhlý španělský „zákon o bezpečnosti občanů“ by měl vstoupit v platnost 1. července a ve svých třech částech – trestním zákoníku, protiteroristickém zákonu a samotném zákonu o bezpečnosti občanů – zakazuje, trestá pokutami a/nebo vězením celou škálu základních svobod projevu a shromažďování. Za neuposlechnutí policejního příkazu bude nově hrozit pokuta 600 eur, 30 tisíc eur za šíření záběrů policie nebo jiných bezpečnostních složek při zásahu a až 600 tisíc eur za nepovolené pouliční akce, přičemž trestné je i svolávání akcí prostřednictví sociálních médií nebo třeba shromažďování před budovou parlamentu. Policie naopak smí provádět tělesné prohlídky kohokoli, zařazovat aktivisty na seznamy podezřelých osob a provádět razie, aby „zaručila“, že nebyl porušen žádný „zákon“.

Razantní omezení svobod souvisí s brutálními „úspornými“ opatřeními, vyháněním lidí z jejich domovů a dalších vládních kroků, které vyvolaly masové kolektivní akce odporu po celé zemi. Jen během roku 2012 například policie kvůli nespláceným hypotékám vyháněla na ulici na pět set rodin denně. Nový zákon pravicové vlády premiéra Mariana Rajoye nyní na základě obrácené logiky vychází z předpokladu, že občany neohrožuje ztráta střechy nad hlavou nebo brutální policejní zásah, ale odpor k takovým nespravedlnostem.

A bezpečí občanů by nebylo dokonalé bez jejich ochrany před „terorismem“, a tak nový zákon významně rozšiřuje pole působnosti i v tomto ohledu. Do budoucna tak bude pro odsouzení kvůli terorismu stačit navštěvování webových stránek, které vláda považuje za nebezpečné, nebo pokusy narušovat činnost vlády a „veřejný pořádek“, stejně jako „spáchání jakéhokoli závažného zločinu proti svobodě“. Už jen samotná aktivita na internetu může být přitom trestána až pěti lety vězení. Španělský ministr vnitra a hlavní autor nového zákona Jorge Fernandez Díaz si výsledek své činnosti pochvaluje: „Je to zákon pro 21. století. Zajišťuje větší záruky bezpečnosti lidí a větší zákonnou jistotu jejich práv.“

Při této logice je represe pokrokem, otroctví svobodou a černá bílou. Ještě než budou zakázány průzkumy veřejného mínění: nový zákon odmítá 80 procent Španělů. Profesor audiovizuální komunikace na madridské univerzitě Complutense Enrique Bustamante už nyní upozorňuje na dopad zákona na média, která mají strach z pronásledování: „Pokud se například podíváte na hlavní televizní stanice, žádná z nich nezdůrazňuje, jak brutálně zákon omezuje občanská práva. A totéž platí pro hlavní rozhlasové stanice a mainstreamový tisk.“

Podle aktivistů by zákon udělal velkou radost diktátoru Frankovi, další mají za to, že pro srovnání je třeba se vrátit až do středověku. Asi stovka aktivistických organizací se proto spojila k unikátní akci a zorganizovala první hologramový protest na světě, protože právě surrealistický hologram nejlépe ilustruje orwellovskou podstatu vládního útoku na základní svobody. Jak konstatoval jeden z aktivistů: „Pokud jste člověk, nemůžete se svobodně vyjádřit, smíte to udělat jen když se stanete hologramem.“Průzkum z půlky dubna ukazuje, že volby by nyní vyhrálo levicové hnutí Podemos, ovšem jen s těsným náskokem před tradičně centristickými socialisty a vládními konzervativci.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 22 Duben 2015 08:36 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB