Srbové nezapomínají

Email Tisk PDF

 

zbořený most N SadDnes se v Srbsku konají vzpomínkové akce k šestnáctému výročí, kdy letadla NATO napadla 24. března roku 1999 Svazovou republiku Jugoslávii. Bombardování bez přestavby trvalo 78 dní, celkem 11 týdnů a počet mrtvých se odhaduje mezi 1 200 až 4 000.

 

 

 

Tím více se na tuto akci vzpomíná, čím více je v současnosti napjatá geopolitická situace v Evropě. Po celém Srbsku jsou dnes organizovány vzpomínkové akce a podle rozhodnutí rady města Bělehradu se dnes v 19,30 koná hlavní vzpomínkové shromáždění před budovou generálního štábu srbské armády. Ta byla zlikvidována přesným zásahem a zůstaly jen obvodové zdi. Všichni hlavní političtí představitelé a předsedové různých politických stran položí věnce na různých místech Srbska. Na uvedené hlavní shromáždění v Bělehradě se chystá se svým projevem předseda Radikální srbské strany Vojislav Šešelj, který je souzen v Haagu a ze zdravotních důvodů byl po jedenáctiletém věznění dočasně propuštěn z nizozemského vězení. Dá se očekávat bouřlivá reakce veřejnosti i politiků.

 

Tok a důvody událostí

Co nejvíce je vojenské alianci NATO kladeno Srby za vinu, je to, že k akci došlo bez schválení Radou bezpečnosti OSN. Nemluvě o neobjektivním hodnocení celé situace v Kosovu, na jejímž vyhrocení nenesou vinu jen Srbové, ale rovněž kosovští Albánci. Rozkaz k útoku vydal veliteli spojeneckých sil americkému generálovi Wesleymu Clarkovi generální tajemník organizace NATO Javier Solana. Clark ve své knize „Vedení moderní války“(Waging Modern War) uvedl, že vzdušné operace byly plánovány již v červnu roku 1998. Důvodem útoku bylo, že tehdejší politické vedení Jugoslávie neslo zodpovědnost za humanitární katastrofu v Kosovu (události v Račce) po neúspěšném vyjednávání v Rambouillet a Paříži. Srbský parlament odmítl přítomnost cizích armád na svém území a přišel s návrhem na účast mírových sil OSN v řešení konfliktu v Kosovu. Útok NATO začal 24. března v 19,45 raketovým útokem a leteckými silami na několik míst v Srbsku a Černé Hoře. Devatenáct zemí NATO započalo operaci bombardování ze čtyř leteckých základen v Itálii a lodí v Jaderském moři. Nejdříve došlo k zásahům na vojenské cíle a poté došlo k zásahům na civilní objety jako například zásah na elektrárny, dopravní infrastrukturu – mosty nebo státní televizi v Bělehradě. Podle vyjádření srbské vlády mělo při bombardování zahynout 2 500 lidí, z toho 89 dětí a podle různých zdrojů měl celkový počet obětí dosáhnout čtyř tisíc. Zraněných bylo kolem 12 500 osob.

 

Celková válečná škoda byla odhadnutá na 100 miliard dolarů. Bylo zničeno 25 tisíc budov, 470 kilometrů silnic a 595 kilometrů železnice. Poškozeno bylo 14 letišť, 19 nemocnic, 20 poliklinik, 18 dětských školek, 69 škol, 176 kulturních objektů a 44 mostů, 38  mostů bylo zbořeno.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 24 Březen 2015 11:31 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB