Vzhůru na Moskvu 

evropská pravda projerkt EEDVe čtvrtek na summitu EU byl schválen plán propagační ofenzivy proti Rusku. EU tímto bere vztah k Rusku jako válečný, kdy je nutné bojovat proti nepříteli rovněž propagandou.

 

 

 ---------------------

NOVÁ ZPRÁVA: SKY NEWS - David Cameron dnes ohlásil vytvoření fondu "Good Governance Fund", který je zaměřen na pomoc demokratickým institucím na Ukrajině, Moldavsku, Bosně a Hercegovině, Srbsku a Gruzii, které mohou být ohroženy vlivem Ruska. Pro léta 2015-2016 fond bude disponovat 20 miliony liber (asi tři čtvrtě miliardy Kč). Jde o stejnou metodu jakou použila Margaret Thatcherová v roce 1989 na financování institucí v Československu, Maďarsku a Polsku. Více 

-----------------------

 

Jeden z úředníků EU pro agenturu Reuters uvedl: „Do konce března se sejde tým odborníků na propagandu, který vypracuje plán, jak bojovat s dezinformační kampaní Kremlu namířenou proti Ukrajině i jiným evropským zemím.“ Jedná se o první část plánu, kterou má na stole vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogheriniová. Plán má být finalizován do konce června a má se jednat o vysílání v ruštině určené především Rusům žijícím v bývalých sovětských republikách. V agenturní zprávě se píše o tom, že etničtí Rusové upřednostňují ruské televizní vysílání. Evropští lídři, především z pobaltských zemí, se proto obávají, že Moskva, která silně finančně podporuje své vysílání, značně ovlivňuje veřejného mínění v těchto zemích.

 

EU chce ke své anti-propagandě využít již stávající státní zaměstnance své osmadvacítky a efektivněji využít již exitující finanční výpomoci určitým organizacím k zamezení ruského vlivu. „Budeme v tomto požadovat větší návrat našich investic,“ uvedl pro Reuters nejmenovaný úředník EU. Jedná se například o zdroje, které slouží k financování také kulturních aktivit. V tomto smyslu se má rozšířit využití ruských redakcí BBC, Deutsche Welle, RFI a Rádia Svobodná Evropa.

 

Jednu z klíčových rolí v propagandistické akci hraje organizace EED (European Endowment for Democracy) založená v roce 2012 EU, která již letos v květnu na summitu EU v Lotyšsku přišla s inciativou protiruské kampaně. EED je přímo řízená polskou vládou a slouží podpoře demokratických aktivit ve východní Evropě, ale nikoliv původně v Rusku.

 

Ředitelem EED je Jerzy Pomianowski. Podle jeho slov se od událostí na Ukrajině zásadně změnila činnost této organizace. „Působnost se rozšířila na Rusko a arabské země. Mimo těch, které již pokrýváme, jsou to také země Střední Asie,“ říká Pomianowski. Jak dále vyplývá z jeho slov, EED uvítala shodu politiků EU: „Konečně si uvědomili, o co jde a že se nejedná jen o ruskou propagandu. Důležitá je zde role, kterou Rusko hraje v regionu. Vzniklo něco zcela nového. Naši partneři dospěli k závěru, že nemůžeme dále ke všemu pasivně přihlížet. Musíme se zamyslet nad tím, co můžeme pro změnu situace udělat.“

 

Skupina devadesáti expertů a mediálních pracovníků analyzovala pro EED situaci, jak tvořit obsah v ruštině a jak jej co nejlépe cílit. EED pracuje s ročním rozpočtem 14 milionů euro a zatím z jejich nejviditelnějších výsledků jsou webovské stránky Evropská Pravda v ukrajinštině a ruštině viz http://www.eurointegration.com.ua/rus/ .

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Pátek, 20 Březen 2015 17:37 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB