Kdo zastřelil Borise Němcova?

Vlna spekulací provází vraždu známého představitele ruské liberální opozice a bývalého poslance Borise Němcova, který byl v noci na sobotu zastřelen v centru Moskvy. 

 

 

Němcovův právník tvrdí, že jeho klient si nedávno na policii stěžoval na výhrůžky, které mu přicházejí po sociálních sítích, ale policie očividně neudělala pro jeho ochranu nic. Boris Němcov, pětapadesátiletý rodák ze Soči, byl v současnosti poslancem regionálního parlamentu v Jaroslavli a v neděli 1. března měl být jedním z řečníků na opozičním shromáždění v Moskvě. Očekávalo se, že bude ostře kritizovat aktuální ekonomické problémy Ruska, které nastaly po pádu světových cen ropy i kvůli západním sankcím, stejně jako „ruskou válku“ proti Ukrajině. Zatímco někteří američtí politologové mají za to, že Němcovova smrt může ruskou opozici sjednotit, ta moskevská plánované shromáždění nazvané Jarní pochod odvolala a chce ho nahradit smutečním průvodem, protestní akce v Petrohradu se ale konat v neděli bude.

Americký senátor Ben Cardin, jeden z autorů protiruských sankcí a tvůrce tzv. zákona Magnitského, označil Němcova za spojence a partnera, s nímž na přípravě americké legislativy namířené proti Rusku úzce spolupracoval. Senátor John McCain zase okamžitě prohlásil, že ať "spoušť stiskl kdokoli, odpovědný je Vladimir Putin, který vytvořil v Rusku prostředí beztrestnosti pro ty, kteří napadají a perzekuují jednotlivce pro jejich názory". Ve stejném duchu nyní ruská opozice a západní mediální mainstream okamžitě začaly mluvit o politické vraždě na objednávku Kremlu, nicméně například Itina Chakamadová, jedna z nejbližších Němcovových spolupracovnic, konstatovala, že tato vražda je „provokací, která jasně nebyla v Putinově zájmu. Jejím cílem je eskalovat situaci.“ Michail Gorbačov má za to, že Němcovovi vrazi chtějí destabilizovat Rusko. Některé ruské zdroje v této souvislosti připomínají dva roky staré Putinovo prohlášení, podle něhož „opozice hledá někoho, koho by proměnila v nedobrovolného mučedníka“.

Zatímco ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič vraždu označil za „cynický a zvěrský zločin“, vyzdvihl Němcovou roli v ruské politice v 90. letech a vyjádřil pozůstalým soustrast, Putinův mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že „při vší úctě k památce Borise Němcova, z politického hlediska pro ruské vedení nebo Vladimira Putina nepředstavoval žádnou hrozbu“. Pokud by se prý srovnala míra obliby Putina, vlády a Němcova, byl by Němcov „jen o něco víc než obyčejný občan“. Podle Peskova vražda nijak neovlivní pohled většiny Rusů na Kreml, přičemž připomněl, že prezident vraždu odsoudil a vyjádřil rodině soustrast: „Zdůraznil, že tato brutální vražda nese všechny známky vraždy na objednávku a je extrémně provokativní.“ K co nejrychlejšímu vyšetření vraždy vyzvali Rusko americký prezident Barack Obama nebo francouzský prezident Francois Hollande.

Boris Němcov udržoval pevné vazby na Kyjev a svého času působil i jako poradce dnes už takřka zapomenutého „oranžového“ prezidenta Viktora Juščenka. Podle kyjevského premiéra Arsenije Jaceňuka byl „skutečným ruským vlastencem a přítelem Ukrajiny“, šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti Olexandr Turčynov zase soudí, že Němcov byl „mostem“ mezi Ukrajinou a Ruskem. Dvě hodiny před svou smrtí Němcov poskytl rozhovor ukrajinskému Rádiu Vesti, v němž mimo jiné popisoval akce, které ruská opozice chystá na podporu vězněné ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové: „Lze na sadistu Putina vyvíjet nátlak? Lze, ale to by na obranu Nadi musel v Moskvě vyjít do ulic milión lidí. Musíme být realisty – milión to nebude. Prostě nebude,“ prohlásil k plánované protestní akci. „Možnosti vyřešit Nadin problém tímto způsobem jsou proto velmi omezené a chybí i čas. Mám za to, že její život je cennější než Putinův. Kdybych byl prezident Ukrajiny, vyzval bych ji, aby se vším skoncovala,“ prohlásil Němcov.

Policie své vyšetřování vede několika směry, přičemž se opírá o výpověď jediné svědkyně, Němcovovy ukrajinské přítelkyně, třiadvacetileté modelky Anny Durické. Podle jejích slov pár povečeřel v moskevském GUMu a Němcov byl čtyřmi ranami zastřelen krátce poté, co vyšli na ulici.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Neděle, 01 Březen 2015 14:20 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB