Veřejné mínění USA: Rusko je největší nepřítel

 

podané ruce USA RuskoAmerická instituce zabývající se průzkumem veřejného mínění Gallupův ústav zveřejnila zprávu o šetření vztahů Američanů k Rusku. Titulek zprávy zní: „Američané nejčastěji vidí Rusko jako nepřítele. Největší americký nepřítel“.

 

 

 

Průzkum byl proveden mezi 8. až 11. únorem 2015, to znamená těsně před schůzkou v Minsku.

 

U sedmdesáti dvou procent občanů USA převažuje negativní názor na prezidenta Vladimira Putina. Osmnáct procent Američanů považuje Rusko za největší hrozbu pro USA. Tak lze ve dvou větách shrnout výsledky průzkumu veřejného v USA. Přitom ještě v roce 2012 pouze dvě procenta amerických respondentů vidělo v Rusku svého nepřítele - viz níže tabulka, ze které vyplývá, že Rusko „předstihlo“ Severní Koreu. Určitou zajímavostí je, že stabilně již tři roky dvě procenta Američanů považují USA za sobě vlastního nepřítele.

 

tabulka nepřátel USA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vojenská hrozba

Strach z Ruska je daleko větší, podíváme-li se na výsledky průzkumu poukazující na vojenskou hrozbu. Tabulka ukazuje zvyšující se tendenci, která kriticky povyrostla během roku 2014. V roce 2015 již skoro polovina Američanů (49 procent) vnímá ruské ozbrojené síly jako významnou hrozbu pro USA. Přes tuto hrozbu, uvádí sociologové Gallupova ústavu, Američané vnímají jako daleko větší nebezpečí terorismus obecně, konkrétně ISIS a íránský vývoj jaderných zbraní.

 

 

tabulka vonejská hrozba Ruska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Negativní hodnocení je za 26 let zkoumání oblíbenosti a neoblíbenosti Ruska v celé historii vůbec nyní nejhorší (70 procent). Další významnější neoblíbenost Ruska narostla v roce 1999, kdy probíhal kosovský konflikt a bombardování Jugoslávie (59 procent). Animozita vůči Rusku v USA vždy nabírala na intenzitě v obdobích konfliktů ve světě: před válkou s Irákem v roce 2003 (59 procent) nebo rok po konfliktu v Gruzii v roce 2009 (48 procent). Naopak největší oblibě se Rusko u Američanů těšilo v roce 1992 (57 procent)a v roce 2002 (66 procent). Když na jaře roku 2009 darovala Hillary Clintonová svému protějšku Lavrovovi známé tlačítko „reset“, začaly se vztahy zlepšovat a v roce 2011 dosáhly svého vrcholu (50 procent).

 

 

Vladimir Putin

Hodnocení ruského prezidenta je ještě horší než hodnocení Ruska obecně. Vladimir Putin dosáhl letošního února až 72 procent nepříznivých odpovědí amerických respondentů a jen 13 procent pozitivních. Gallupův ústav upozorňuje, že toto hodnocení se blíží stejnému výsledku jako loňského března (kopíruje hodnocení Ruska v krizi kolem Krymu: 24 procent Američanů míní, že Rusko je vyloženým nepřítelem a pro 44 procent je nepřítelem). Vladimir Putin u Američanů nebyl nikdy příliš populární a největší jejich sympatie pobíral ve svém prvním funkčním období kolem roku 2002.

 

 

 tabulka Putin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpráva Gallupova ústavu závěrem konstatuje, že názory Rusů na americkou administrativu rovněž nejsou příznivé. Rusové mají negativní vztah k vedení USA a zpráva cituje Gallupův průzkum v Rusku z jara minulého roku, kdy 80 procent ruských respondentů neschvalovalo politiku americké vlády a jen 4 procenta bylo pro ni.

 

Nakonec sociologové vše uzavírají relativizací, že postoje Američanů k Rusku se vždy časem měnily a přes neshody obě země mají mnoho společných zájmů, a proto nekončí naděje na jejich opětovné zlepšení.

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Úterý, 17 Únor 2015 12:44 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB