Osvětim osvobodili Ukrajinci a další novinky z 2. světové

Email Tisk PDF

Lotyšsko zahájilo své předsednictví EU zákazem výstavy, která měla v sídle UNESCO v Paříži nabídnout pohled na holocaust očima dětských vězňů lotyšského koncentračního tábora Salaspils. 

 

Na přípravě expozice, která měla být zahájena 26. ledna a vycházela z archivních materiálů i vzpomínek přeživších, se kromě lotyšských historiků podíleli rovněž experti z Ruska a Běloruska, a to pod záštitou UNESCO. Salaspils leží asi 18 kilometrů od Rigy a tamním koncentračním táborem, který byl zřízen v roce 1941, prošlo na 120 tisíc lidí. Připomínka jejich tragického osudu, holocaustu i nacistického vraždění nyní ale podle lotyšské vlády může „poškodit image země“ v době jejího unijního předsednictví. „Ukazuje se tak, že stát, který předsedá Evropské unii, považuje nacistické zločiny za své,“ komentoval lotyšské veto šéf ruské Nadace historické paměti Alexandr Ďjukov.

Image Lotyšska přitom zřejmě podle vlády nijak nepoškozuje muzikál opěvující lotyšského válečného zločince a nacistického kolaboranta, který měl premiéru loni v říjnu. Oficiální trailer muzikálu nazvaného Cukurs, Herberts Cukurs (zřejmě podle vzoru Bond, James Bond):

„Muzikál vydává Cukurse za národního hrdinu a ne za krutého vraha Židů, jímž byl,“ prohlásil šéf jeruzalémského Střediska Simona Wiesenthala Efraim Zuroff. „Hra se bezostyšně pokouší rehabilitovat obraz jednoho z největších masových vrahů Židů v Pobaltí během holocaustu. Židovské oběti jsou zapomenuty, a co hůř, vymazány z historických záznamů Lotyšska.“ Cukurs, přezdívaný Řezník z Rigy, po válce unikl trestu, uprchl do Latinské Ameriky a byl v roce 1965 popraven agenty Mosadu v uruguayském Montevideu.

„V mnoha zemích, které spadaly pod SSSR nebo komunistickou nadvládu, existují snahy přepisovat dějiny druhé světové války ve snaze dosáhnout několika cílů, z jedním z nichž je snaha skrýt nebo minimalizovat roli místních nacistických kolaborantů. Protože ve východní Evropě – na rozdíl od zemí mimo ni – spočívala kolaborace s nacisty v aktivní účasti na masovém vraždění – v Litvě, Lotyšsku, Estonsku, na Ukrajině, v Bělorusku, Chorvatsku,“ dodal nyní Efraim Zuroff pro RT.

Postoj Lotyšska k druhé světové válce je kontroverzní, neboť nacisty pojímá jako přijatelnou opozici Sovětskému svazu. V lotyšské legii Waffen SS sloužilo bezmála 150 tisíc mužů, a poslední z nich každým rokem 16. března pravidelně pochodují ulicemi Rigy, a to s podporou řady současných politických stran a hnutí. Na víkendových vzpomínkových akcích u příležitosti 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi bude Lotyšsko zastupovat šéfka parlamentu Ināra Mūrnieceová.

Mezi hlavami států a četnými politiky bude chybět Vladimir Putin, byť právě Rudá armáda Osvětim osvobodila. Místo sebe posílá do Polska delegaci v čele s šéfem své prezidentské kanceláře. Polsko ve snaze vyhnout se Putinovu pozvání se rozhodlo, že oficiálně nebude zvát žádné zahraniční státníky, a přenechá tuto starost Muzeu Osvětimi a mezinárodní osvětimské radě. Podle Varšavy je tak Putinova absence otázkou jeho osobního rozhodnutí.

Nový prvek do pohledu na druhou světovou válku pak vnesl nový polský ministr zahraničí Grzegorz Schetyna. K neúčasti ruského prezidenta konstatoval, že Osvětim beztak osvobozovali hlavně Ukrajinci. „Je lepší říci, že (Osvětim) osvobozoval první ukrajinský front a Ukrajinci? Protože právě Ukrajinci v ty lednové dny otevírali bránu a osvobozovali tábor,“ prohlásil pro polský rozhlas.

Rudá armáda přitom za druhé světové války nazývala fronty podle místa jejich působení a ne podle národnosti vojáků, kteří v něm sloužili. Osvětim tak osvobozovali vojáci 1. ukrajinského frontu, který se původně jmenoval Voronežský, a 4. ukrajinského frontu, původně Jižního.

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

Aktualizováno ( Středa, 21 Leden 2015 16:12 )  

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB