Gorbačov: Američané by si zasluhovali "perestrojku"


 

Gorbačov foto RTV poměrně krátké době po sobě se Michail Gorbačov zastal zahraniční politiky Ruska a jejího prezidenta Vladimira Putina. Poprvé tak učinil v Berlíně na jubilejních oslavách rušení Berlínské zdi.

 

V rozhovoru pro ruskou televizi RT (viz video na konci článku) mimo jiné uvedl, že obyvatelé USA si nepřejí válku, ale bohužel podle něj jsou v této zemi vytvořené takové mechanismy, které lze jen s obtížemi překonat. To je důvod, proč by v USA měla proběhnout "perestojka". Myslel tím na politické a ekonomické reformy, které proběhly v SSSR v osmdesátých letech. „Ať si to nazvou, jak chtějí,“ dodal k tomu Gorbačov.

 

První sovětský prezident v  rozhovoru tvrdil, že americká média velice často přesunují zodpovědnost za špatný stav ve světě a jeho problémy na někoho jiného, nehledají vinu ve Washingtonu. Podle ruského politika americká média se vždy staví na stranu své vlády a USA, které jsou vždy ve všem nevinně. „To je americký způsob přesunu odpovědnosti. Média to již zajistí,“ poznamenal Michail Gorbačov na adresu amerických médií. Příkladem je konflikt na Ukrajině, kdy za něj činí odpovědné Rusko.

 

Podle něj světové mocnosti včetně Ruska dnes musejí počítat se silou USA. Tato země má určité možnosti chovat se příkladně a učinit některá rozhodnutí v zájmu celého světa. „USA chce být vedoucí silou a může být vedoucí silou, ale nikoliv sama o sobě, ale ve spolupráci s jinými. Dnes lze být lídrem pouze v partnerství. Existuje pouze partnerství nebo kolektivní vedení,“ dodal k tomu první sovětský prezident.

 

Podle Michaila Gorbačova napjaté situace a nestability v Evropě využívají USA k vytvoření konfliktu, aby vzniknul nepřítel, vůči kterému pak uplatní politiku nátlaku, aby za tuto situaci ze sebe sňaly odpovědnost. „Pokaždé, když existuje napětí, kdekoliv je nestabilita, a to v jakékoliv části světa, umožňuje to USA na tomto místě zasáhnout,“ vysvětluje Gorbačov zahraniční politiku USA.

Nahrávka rozhovoru Michaila Gorbačova

 

AddThis Social Bookmark Button

Předplatné Literárních novin můžete objednat zde.

 

banner Pidivadlo

Partneři

FOK
Logo Pismo black WEB